Mystéria pražského Jezulátka

Věřili byste tomu, že se v Praze nalézají místa, která jsou více známější mezi lidmi v zahraničí než v Čechách? Tím je např. chrám Panny Marie Vítězné na Malé Straně a hlavně tzv. „pražské Jezulátko“.

Kolik vás čtenářů například ví, kde se přesně nachází? Jdu z Malostranského náměstí Karmelitskou ulicí směrem na Újezd. To proto, že asi po tři sta metrech vpravo, na úpatí Petřína, se tu nalézá raně barokní kostel Panny Marie Vítězné. Chrám už je netypický tím, že narozdíl od jiných kostelů má svůj oltář otočený na západ. Postaven byl v letech 1611-13 německy mluvícími luterány. Ovšem po bitvě na Bílé hoře kostel získal řád bosích karmelitánů. Ti jej přestavěli a provedli rozsáhlou adaptaci, během níž byla orientace chrámové lodi změněna směrem k západu. Chrám je též bohatě vyzdoben.

Kromě kultovních obrazů Panny Marie je tu však umístěno ještě něco, kvůli čemu sem jezdí lidé z celého světa. Tajuplná, 47 centimetrů vysoká soška pražského Jezulátka, která má podle mnoha věřících doslova zázračné účinky. Její příběh začíná kolem poloviny 16. století ve Španělsku. Podle legendy ji ze dřeva, které dotvaroval barevným voskem, vyrobil jeden mnich, kterému se zjevil Kristus v podobě malého dítěte. Sošku prý později vlastnila svatá Terezie od Ježíše, která byla současně zakladatelkou řádu bosých karmelitek. Ta ji však darovala své přítelkyni, která se chystala na cestu do Prahy. A tak se soška dostala nejprve k Marii Manrique de Lara y Mendoza a poté k Polyxeně z Lobkovic, dceři této španělské dámy a Vratislava z Pernštejna, nejvyššího kancléře českého království. Když Polyxéna z Lobkovic ovdověla, v roce 1628 věnovala sošku karmelitánům. Tehdy prý pronesla i památná slova: „Mějte ji v uctivosti a dobře se vám povede“.

V té době však zuřila třicetiletá válka a jen o tři roky později, v roce 1631, obsadila Prahu saská vojska. V té době se ztratila i soška malého Ježíška. Nalezena byla až v roce 1637 otcem Cyrilem od Matky Boží. Byla ovšem poničena, měla ulomené ruce. Otec Cyril měl však sen, ve kterém ho malý Ježíšek prosil o nové ručičky. A tak mu je také nechal vyrobit. Pravou ruku má zdviženou k požehnání a v levé drží zemský globus s křížem. Od té doby se sošce připisuje mnoho zázraků. Například záchrana Prahy při obležení Švédy nebo ochrana čtvrtě před morem. Říká se také, že soška navrátila zrak manželce Jindřicha Kolovrata Libštejnského.

Z poslední doby jsou to například prosby o uzdravení.  V roce 1995 například přijela poděkovat do Prahy rodina dvouleté Tamary z Brazílie, která měla vykloubené kyčle a mohla chodit jen ve speciálním zařízení. Stalo se to, že se její rodiče předtím modlili k Jezulátku a po šesti dnech dokázala malá dívka najednou chodit bez onoho zařízení. Lékaři a známí to přisuzovali zázraku. Jiná žena z Mexika, indiánka, v mládí ochrnula a byla připoutána na lůžko. Ve snu se jí zjevilo Jezulátko, a tak věřila, když se k němu bude modlit, uzdraví se. Stalo se, a tak v roce 1994 i ona přijela se svojí rodinou do Prahy poděkovat. Co je asi za tím, že tento malý Ježíšek působí tolik zázraků? A nemá to nějakou souvislost ještě s něčím? Za nedlouho tu budou Vánoce. Všude ve světě dětem nadělují dárky různí vousatí dědouškové (Santa Clausové, Dědové mrázové, Noelové), akorát ve střední Evropě (V Čechách a v okolí) je to dítě - Ježíšek. Má snad tento štědrovečerní obyčej a tato tajuplná soška také nějakou souvislost?

V současné době sošku navštíví ročně dva miliony poutníků. Mnozí mu vyjadřují vděk například tím, že mu darují šatičky i dárky. Mezi těmi byl v září 2009 i papež Benedikt XVI, , jenž Jezulátku věnoval novou, již třetí zlatou korunku.

Kostel Panny Marie Vítězné má i menší muzeum, kde si lze mimo jiné prohlédnout i další oblečky Jezulátka.

Samotné Jezulátko si pak lze prohlédnout v oltáři, který se nalézá v pravé části chrámové lodi. Když jsem zde byl já, také jsem tu potkal řadu lidí, které se Jezulátku modlili. A tak jsem se k nim také přidal. Když se nad tím zamyslím, musím konstatovat, že buďme za něj rádi. Nejen proto, že zde máme zajímavou relikvii plnou záhad a tajemství, ale také proto, že do Prahy kvůli ní jezdí mnoho věřících z celého světa.   

 

Zdroje a další informace: http://www.pragjesu.info

http://cs.wikipedia.org/wiki/Pra%C5%BEsk%C3%A9_Jezul%C3%A1tko

http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/papez-navstivi-prazske-jezulatko-legendy-zazraky-zajimavosti.html

http://cestovani.idnes.cz/kam-si-dojit-pro-zazrak-07u-/kolem-sveta.aspx?c=2000M030C04A

Foto: autor

 

Související články:

Za mariánskými zjeveními v Česku

Autor: Libor Čermák | pondělí 18.11.2013 5:51 | karma článku: 22,72 | přečteno: 2979x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88