Moray – tajuplná incká památka

Vždy zajásám, když se dozvím o nějaké úžasné, avšak méně známé památce starých civilizací, navíc opředené záhadami. A tak se také stalo, když jsem se dozvěděl o Moray, podivné stavbě u Cuzka.

Moraywikipedie

Nalézáme se asi 40 kilometrů severozápadně od peruánského města Cuzco. Kdybychom pokračovali dále, narazili bychom na dvě další významné incké památky. Nejprve na Ollantaytambo a později i na Machu Picchu (Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků). My se ale tentokrát až tam nevydáme, neboť zde se nalézá další úžasná památka, která je však ve stínu svých slavnějších kolegyň. Avšak jistě neprávem.  Mimochodem, i tak se však nalézáme v nadmořské výšce cca 3500 m.n.m., tedy více než dvakrát výš, než je nejvyšší vrchol České republiky. A tady se totiž nalézají jakési „kuželovité pyramidy naruby“. Tedy tři kruhové terasovité jámy, které byly vyhloubeny ve zdejších údolích do země. Jen hloubka vlastních staveb je přes 30 metrů a šířka cca 100 metrů. Jsou zde vystavěny tak, že vypadají jako tři krátery, avšak terasovitě poskládané. Jmenuje se to tady Moray. Každá z jednotlivých teras je postavena z kamenů, mezi nimiž dávní stavitelé zbudovali i několik kamenných schodišť, tvořených převislými kameny a rozmístěných podél celého amfiteátru. A aby tomu nebylo málo, na terasách se vyskytují i stojící kameny, z jejichž stínů lze určit rovnodennosti a slunovraty.   

Dávní Inkové touto stavbou nezbudovali jen úžasné architektonické dílo, ale i úžasnou klimatologickou zajímavost.

To proto, že místní povětrnostní podmínky vytváří mezi horní a dolní částí této stavby teplotní rozdíl až 15-20 stupňů Celsia! Právě tato vlastnost vedla historiky k tomu, že se domnívají, že mohlo jít o dávnou zemědělskou laboratoř, neboť každý stupeň tu má svoje vlastní mikroklima. A tak se tu mohlo pěstovat hned několik různých plodin najednou (kukuřice, brambory, fazole a další). Podle jiné teorie, to zas může být i obrovský generátor akustické energie.

Já jsem si místo našel na googlemapě. Nalézá se na tomto odkazu. Moray vypadá takto shora naprosto úžasně. Jak kdyby tu někdo chtěl znázornit nějakou planetární soustavu. Ale na první pohled mne překvapila ještě jiná věc, a to umístění jednotlivých tří amfiteátrů. Vždyť jejich nejspodnější části a zároveň středy, jsou rozmístěné do pravoúhlého trojúhelníku! O to víc mne překvapilo, když jsem si změřil jeho strany. Vždyť je to ten nejzákladnější pythagorejský trojúhelník, jehož strany jsou v poměru 3:4:5 (viz obr.). Znali snad staří Inkové i Pythagorovu větu?    

 

Použité zdroje:

http://es.wikipedia.org/wiki/Moray_%28sitio_arqueol%C3%B3gico%29

http://en.wikipedia.org/wiki/Moray_%28Inca_ruin%29

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YonjkYFll00#!

Použité foto: wikipedie, www.google.com/maps

 

 

Související články:

Úžasné a málo známe předkolumbovské lokality

Tajuplné písmo kipu

Věděli naši dávní předkové, že Země je kulatá?

V Jižní Americe objeveny nové geoglyfy

Podivuhodné znalosti dávných civilizací

Ptáci nebo letadla?

Tajemství obrazců směřujících k obloze

Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků

A dále v rubrice: archeoastronautika

 

Autor: Libor Čermák | pondělí 7.1.2013 6:15 | karma článku: 21,37 | přečteno: 3177x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88