Měl bájný pěvec Orfeus k dispozici i MP3 přehrávač?

V letních měsících nám nad hlavou svítí malé, ale výrazné souhvězdí Lyra. Odkazuje na řeckou báji o Orfeovi a jeho lyře. Ale je docela možné, že i přímo tato lyra má vsobě jeden zajímavý archeoastronautický aspekt.

Nejjasnější hvězda souhvězdí Lyry, Vega, patří mezi vůbec nejjasnější hvězdy a je od nás vzdálená 25 světelných let, což je v astronomických měřítkách relativně blízko. Zdroj: https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=199639. Tak až se na ni někdy podíváte, vzpomeňte si i na onu legendární Orfeovu lyru.

Orfeova lyra nebyl hudební nástroj, jako jiné podobné lyry. Tu nevyrobil žádný pozemský nástrojař, ale přímo posel bohů Hermés. Ten ji prodal bohu Apolónovi a ten ji daroval svému synu Orfeovi. Ofreus na ni uměl hrát a zpívat tak nádherně, že to nikdo na světě tak nedokázal. Dokonce uměl svojí hudbou okouzlit i boha podsvětí Háda, když si přišel pro svojí ženu Eurydiké uštnutou hadem. Jenže se cestou zpět po svojí ženě ohlédl, a tak ji nepřivedl zpět na svět. Truchlil a i přesto se například zúčastnil výpravy Argonautů za zlatým rounem. Bohužel ale nezvítězil nad opilými ženami Bakchatkami, které ho jednou ukamenovaly a zabily.

Jenže mne pak zaujalo, co se stalo potom. Ony ženy umělcovu hlavu a lyru hodily do řeky. Jenže jak byly unášeny vodou, umělcova mrtvá ústa zpívala i po smrti a i lyra sama teskně hrála, aniž by její struny někdo rozdrnkával. Co to? Dá se do nějak vysvětlit? Podle mne ano, ale jen technikou 21. století. Vždyť kdo vyrobil onu lyru? Bohové. A kdo byli oni bohové, kteří ve starověku navštěvovaly snad všechny tehdejší civilizace na naší planetě? Pravděpodobně představitelé nějaké daleko vyspělejší technické kultury odněkud z vesmíru.

A tak se domnívám, že klidně mohli Orfeovi uschovat do té harfy něco jako jsou naše MP3 přehrávače či podobná zařízení. A když to bylo zapnuté, klidně ho to mohlo doprovázet ke hře a ke zpěvu. To by podle mého názoru klidně mohlo být vysvětlení jak toho, že dokázal na lyru hrát a zpívat tak jedinečným způsobem. A i to, proč sama lyra v řece pak hrála teskné písně.  

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Souhv%C4%9Bzd%C3%AD_Lyry

https://sites.google.com/site/starovekebajeapovesti/orfeus-a-eurydike

Související články:

Kypr z pohledu záhad a archeoastronautiky

Kréta z hlediska záhad a archeoastronautiky

Starověké Řecko z hlediska archeoastronautiky

Záhadné Kyklady

Sfinga a její záhady

Létající objekty ve starověkém Řecku?

Jsou to návraty antických bohů?

Archeoastronautické indicie v báji o Prométheovi

 

Autor: Libor Čermák | sobota 19.5.2018 11:00 | karma článku: 11,34 | přečteno: 343x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88