Magická Slánská hora

Nad královským městem Slaný se už od třetihor tyčí původně sopka, dnes čedičová kupa, známá jako Slánská hora. Je opředená spousty tajemstvími i zajímavostmi.

O Slánské hoře se říká, že je to menší sourozenec Řípu.

Vznikla v třetihorách jako sopka.

Dnes je prý vyhaslá. Ale, jak jsem se dozvěděl v knížce Jana. A Nováka „Hory a kopce opředené tajemstvím“, že roku 1726 prý ze čtyř rozsedlin vyvrhala dým s mohutným rachotem.

V každém případě, čedičové skály s typickými šestibokými sloupci tu potkáme na každém kroku.   

Na naučné stezce tu však můžeme prolézt i takovouto myší dírou.

Kromě tohoto, jak Slaný, tak samotná Slánská hora byla osídlena už od pravěku. Lidé tu žili už od 4. tisíciletí před naším letopočtem. Osídleno to tu bylo již v kultuře nálevkovitých pohárů, v kultuře řivnáčské, unětické, bronzové, halštatské, keltské i slovanské. Na turistické cestě dokonce můžeme narazit na menhir, kterému se tu říká obětní kámen. Víme to proto, že je z křemence. A tak sem byl někdy jistě dovlečen odjinud.

Menhirů tu prý bylo více. Původně stály na samotném vrcholu Slánské hory (330 metrů nad mořem). Ovšem v 17. století byly shozeny dolů a nahrazeny třemi dřevěnými kříži.

Kromě toho, procházka je tady úžasná.

Pro dobrodruhy je tu též zbudována skalní ferrata.

A mohutná čedičová skalní stěna stojí skutečně za podívání.

A taktéž nádherný výhled na město Slaný.

A na závěr jednu geometrickou zajímavost K městu Slaný se vztahuje pověst, že se jedná o tzv. „město hvězdy“. Tedy v tzv. urbanisticko-chiliastickém pojetí husitů, kteří si přizpůsobili Danielo proroctví a věřili, že jen pět měst unikne případnému konci světa. Šlo o města Plzeň (Slunce), Žatec (Ségor, podle biblického města), Louny (Měsíc), Klatovy (Zář) a Slaný (Hvězda). Je zajímavé, že významná města v okolí cca 27 kilometrů od Slaného skutečně vytvoří hvězdu. Jsou to: Beroun (významné město osídlené už od pravěkých dob) , Rakovník (významné město, menhir), Louny (významné město, menhiry), Keblice (důležité nálezy ze starší doby kamenné)., Mělník (významné město, Hořín - menhir) a Praha (hlavní město ČR a od pradávna i duchovní centrum země). Tajemství hvězdných hor. Kromě toho i na dalších spojnicích se vyskytují další významná archeologická místa. Náhoda?

Použité zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sl%C3%A1nsk%C3%A1_hora , místní informační tabule,

Novák J.: Hory a kopce opředené tajemstvím, Alpress, Frýdek-Místek, 2013

http://www.kpufo.cz/oblasti/meg/album/kartoteka/mslany/slany.htm

Stejskal M.: labyrintem tajemna aneb průvodce po magických místech Československa, Paseka, Praha, 1991

Podobné lokality:

Autor: Libor Čermák | neděle 12.7.2015 11:51 | karma článku: 19,08 | přečteno: 1539x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88