Létající objekty ve starověkém Řecku?

Je možné, aby se lidé ze starověkého Řecka setkávali s neidentifikovatelnými létajícími objekty? Dělo se tak v průběhu celé historie a ani antické Řecko není výjimkou.

Během té doby, co se zabývám archeoastronautikou, jsem nalezl celou řadu odkazů, že i ve starověkém Řecku a jeho okolí se mohly vyskytovat neznámé létající objekty. Zde jsem vybral deset, podle mého názoru těch nejznámějších případů odkazujících na to, že se na tomto nebi cosi možná skutečně dělo.

Faeton

(Zdroj: Langbein W.J.: Kronika naší fantastické minulosti, ETC Publishing, Praha 1996, Starověké Řecko z hlediska archeoastronautiky)

Kypr

Zdroj: wikipedie a  Kypr z pohledu záhad a archeoastronautiky 

Podle některých názorů může být vzpomínkou na dávnou havárii nějakého létajícího předmětu i stará řecká báje o chlapci Ikarovi. Jeho otec Daidalos dostal za úkol od krétského krále Mínoa postavit labyrint pro Minotaura, napůl člověka a napůl býka. Aby tento muž nemohl nikomu vyzradit tajemství jeho paláce, nechal ho i s jeho synkem Ikarem uvěznit v labyrintu. Jenže Daidalos sobě i svému chlapci vyrobil křídla z ptačího peří a oba tak odletěli ze svého vězení pryč. Jenže, jak už to bývá, Ikaros neposlechl svého tátu, aby nelítal moc vysoko ke slunci, což mu ukončilo jeho mladý život pádem do moře. Daidalos mezitím úspěšně doletěl až na Sicílii. Možná si říkáte, že se jedná jen o příběh o dvou mimořádně schopných pozemšťanech. Ale kdo ví, co okřídleného tehdy starověcí lidé viděli padat do Středozemního moře mezi Krétou a Sicílií, že z toho vznikla právě takováto báje?

Zdroj: Kréta z hlediska záhad a archeoastronautiky

Dopatka U.: Velká encyklopedie Ericha von Danikena: Vašut, Praha, 1999

Olymp, Řecko

Staré řecké báje se zmiňuje o bájném okřídleném koni Pegasovi. Vzhledem k tomu, že žádný savec na světě nemá tři páry údů (ale jen dva - přední a zadní končetiny), domnívám se, zda se v této báji neschovává zpráva o nějakém zvláštním létajícím objektu, který by se vzhledem k tomu, že existoval ve starověku, kdy žádná letadla ještě neexistovala, mohl klidně být i jakýmsi neidentifikovaným létajícím objektem. Prý uměl létat rychle jako vítr a žil ve vysokých horách. Jednou na něm chtěl na Olymp vylétnout i Bellerofontés, což však rozhněvalo Dia. Proto stihnul Pegase náhlou zuřivostí. Bellerofontés se na něm neudržel a spadnul z něj dolů.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pegas

Tarsus, Turecko

Pegas, ten Diovu zuřivost přežil. Později byl navíc pak proměněn v souhvězdí Pegasa. Ale jeho křídla dopadla na zem v blízkosti města Tarsus v dnešním Turecku. A tak se ptám, zda nemůže v této řecké pověsti jít o další dvě zprávy o havárii dalšího starověkého UFO, které lidem svým tvarem připomínalo koně.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pegas

Hermés

http://www.magazin2000.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1069:ufo-ktere-zautoilo&catid=92:maga-20-2014-&Itemid=17

http://www.magazin2000.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=1069:ufo-ktere-zautoilo&catid=92:maga-20-2014-&Itemid=17http://www.spirit.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=6131:ufo-odtajnne-spisy-a-nove-informace-historicke-zaznamy-&catid=53:ufo&Itemid=78

Disk z Faistu

Faistos, starověké místo na Krétě, se může pochlubit jedním mimořádným archeologickým nálezem učiněným v roce 1908 italským archeologem Luigim Pernierem. Jedná se o hliněný disk o průměru zhruba 15 cm. Ten je z obou stran spirálovitě pospán zvláštními znaky připomínající hieroglyfy. Jejich význam nebyl zatím nijak definitivně vysvětlen, a tak je předmětem nejrůznějších dohadů dodnes. A to se dokonce našli i tací, kteří přišli s hypotézou, že by se mohlo jednat i o padělek, což však nikdy prokázáno nebylo. A tak archeologové ho považují za zcela autentický nález, jehož dobu původu se považuje 1. polovina 2. tisíciletí před naším letopočtem. Přesnější datace není známa. O vyluštění tajuplných nápisů se také pokoušelo mnoho badatelů. A tak se tu objevují symboly například lidí, zvířat, rostlin, nástrojů a dalších podobných zobrazení. Když jsem si ho prohlížel, objevil jsem zde i dvě zobrazení, které mi připadají, že by se spíš hodily někam do vesmíru, než do starověku. Jednak je to symbol, který mi až moc připomíná nějakou kosmickou sondu na třech nohách, jež přistála na nějaké planetě. Druhý zajímavý symbol je vyobrazení něčeho, co by moderní člověk bez váhání označil za létající talíř. 

Zdroj: Kréta z hlediska záhad a archeoastronautiky

http://cs.wikipedia.org/wiki/Disk_z_Faistu

Jak je vidět neznámé létající objekty, kterým dnes z nedostatku lepšího označení říkáme UFO, se běžně vyskytovaly už v nejstarších dobách. A jedna z nejvyspělejších starověkých civilizací, totiž ta antická, nebyla žádnou výjimkou.

Související články:

Létající objekty ve starověkém Egyptě?

Jsou to návraty antických bohů?

Kypr z pohledu záhad a archeoastronautiky

Kréta z hlediska záhad a archeoastronautiky

Starověké Řecko z hlediska archeoastronautiky

Rubrika: archeoastronautika

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | sobota 14.2.2015 15:51 | karma článku: 15,77 | přečteno: 1256x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88