Kytara, věrný společník trampíků a skautíků

můj další tábornický „orbis pictus“, který jsem připravil nejen pro děti ze svého oddílu, ale pro všechny, co mají rádi dobrodružství, se věnuje asi nejpopulárnějšímu hudebnímu nástroji zálesáků.

Ačkoliv, jak jsem se dozvěděl z jedné informační tabule poblíž Pikovic, tak první trampové před sto lety prý jezdili na své vandry prý většinou s houslemi. Postupně se prosadila kytara, která dnes neodmyslitelně patří k hlavnímu doprovodnímu nástroji táborových ohňů. Kdo někdy seděl u táborového ohně, dá mi za pravdu, že jsou to právě písničky doprovázené kytarou, které tvoří jeho nezapomenutelnou kulisu. Naučit se několik základních akordů není nic složitého. Je tomu třeba obětovat jen nějakou dobu cvičení. Těch několik akordů jsem se zvládl naučit i já, a to v cca v třiceti letech. Tak proč by to neměli zvládnout i ostatní?

 

Ale když už se na kytaru alespoň trošku naučíte, jestlipak znáte její části? Viz obrázek.

A opět pár poznámek

Sruny: „e“, „h“, „g“, „d“, „a“, „e“ můžou být nylonové, kovové nebo nylonové opředené postříbřeným či pozlaceným měděným drátkem. Nasazují se dole na struník (druhý otvor odleva) nacházející se na kobylce a nahoře na kovovou mechaniku (prostřední levá) umístěnou na hlavici. Měly by procházet též sedlem.

Kovová mechanika: Zde jsou nasazeny struny na kytaře. Slouží jednak k nasazování a odmontování strun a jednak k ladění strun.

Hlavice: Je nejhořejší část kytary, do které jsou zasazeny kovové mechaniky

Sedlo: Jsou to malé mezírky mezi hmatníkem a hlavicí, do kterých jsou zasazeny struny. Složí k tomu, aby struny seděly pěkně vedle sebe.

Políčka oddělená pražci: Políčka označují místa, kde se mají zmáčknout struny, aby vznikl správný tón. Oddělují je pražce vyrobené z drátů kovových slitin. Směrem od hlavice k ozvučnému otvoru se postupně zmenšují.

Krk: slouží jako základna pro hmatník. Musí být vyrobený z tvrdého mahagonového dřeva.

Hmatník: je připevněn na krk. Jsou do něj zapuštěny pražce. Hmatník je vyrobený z tvrdého dřeva (ebenu nebo palisandru).

Trup kytary: se skládá z vrchní ozvučné desky, dále spodní desky a z lubů. 

Ozvučný otvor: se nalézá ve středu vrchní desky. Jeho velikost, tvar a umístění má důležitý vliv na zvuk nástroje.

Kobylka: je důležitou částí nástroje. slouží k uvázání strun na struník. Je pevně připevněna k horní desce kytary a slouží k přenášení chvění strun na horní desku. Vyrobena je z jednoho kusu tvrdého dřeva (eben, palisandr, mahagon).

Horní (ozvučná) deska: Nejdůležitější část celého těla. Pomocí kobylky přejímá chvění strun a zesiluje zvuk. Tónu dává zabarvení a délku. Vyrobena je ze smrku-lískovce nebo cedru.Uprostřed horní desky se nalézá ozvučný otvor.

Spodní deska: Je spodní část kytary. Má tři až čtyři příčná žebra. Nejčastěji se vyrábí z mahagonu, javoru nebo palisandru.

Struník: Slouží k uvázání strun na kobylku.

Luby: Spojují spodní a horní desku. Vyrábí se se stejného materiálu jako spodní deska.

Řemen: složí k zavěšení kytary kolem krku hudebníka. Připevněn je na jedné straně k hlavici a na druhé straně k nejspodnější části lubů. 

Značky pro ladění: Za pomocí těchto značek, které jsou umístěné na boční nebo horní části hmatníku, se dá naladit kytara. Například pokud přidržíme strunu u značky u 5. políčka, měla by znít stejně jako ta, nalézající se vedle ní napravo. Výjimku tvoří struna "G", jenž se musí přidržet o políčko výš.

 

A závěrem bych chtěl dát pár odkazů na některé známé trampské písně s jednoduššími akordy. Odkazy vedou na  http://www.velkyzpevnik.cz/zpevnik

Zdroj: nejrůznější kytarové učebnice, odkazy uvedené v článku

Související články:

Autor: Libor Čermák | středa 18.3.2015 7:11 | karma článku: 18,02 | přečteno: 1146x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88