Končí už záhada egyptské sošky z britského muzea?

Záhodology z celého světa letos ohromila zpráva o tajuplné egyptské sošce, která se v britském muzeu sama od sebe otáčí. Tato záhada byla sice nedávno vyřešena. Ovšem, končí to tím?

Letos v červnu si zaměstnanci muzea v anglickém Manchesteru všimli, že se jim ve vitríně samovolně otáčí jedna ze zde umístěných egyptských sošek. Kamenná soška je stará 3800 let, patřila muži, jehož jméno bylo Neb-Senu a sloužila jako obětní dar bohu podsvětí Osirisovi. Jejího otáčivého pohyb si všimli zdejší egyptologové, a tak si ji na zkoušku natáčeli na videokameru. A jejich předpoklad se potvrdil, na zrychleném filmu se soška skutečně sama od sebe otáčela. Ale jen v přítomnosti lidí. Byl by to snad klíč k oné záhadě?

Co asi bude za tímto tajuplným pohybem? Spekulovalo se. Je snad soška nějak prokletá? Nebo ji snad ovládá nějaký duch? Nebo je celá věc jen sehraná, kvůli návštěvnosti muzea? A tak tu vznikla záhada, která čekala na svoje rozluštění.

To se nakonec podařilo letos v listopadu. Do věci se vložili britští inženýři, kterým se záhadu podařilo rozluštit. Bylo totiž zjištěno, že soška má na svém podstavci vypouklinu, čímž je náchylnější k vibracím, které způsobují kolemjdoucí návštěvníci muzea. A kontakt dvou ploch z rozdílného materiálu celou věc ještě umocní a soška se tak sama otáčí. Záhada samovolného pohybu se tím vyřešila.

Ovšem já se domnívám, že tam, kde skončila jedna záhada, jen nastoupila druhá, možná ještě fascinovanější. Pokud vím, ještě jsem se s podobným případem otáčivé sošky nesetkal. A v moderní době už vůbec ne. Ale, co když staroegyptský autor tuto sošku s oním výstupkem záměrně vyrobil, a to právě proto, aby takovéto věci uměla? V tom případě to musel být výjimečný znalec fyzikálních zákonů. Musel ovládat mechaniku, statiku i vlastnosti matriálů. To mu mohlo umožnit, aby takovýto zajímavý umělecký výrobek, jenž je svým způsobem vlastně geniální, zhotovil. V pozdějších dobách to už však napadlo jen málokoho. A zda vůbec někoho. Jedná se snad opět o zapomenutou egyptskou technologii, která byla znovuobjevena, až díky letos pozorované záhadě?

V každém případě, musíme před starými Egypťany smeknout. Vždyť takových věcí, které oni znali, později byly zapomenuty a pak o celá staletí později znovu objeveny, známe z této starověké lokality více. Například pravděpodobně znali číslo pí, tedy poměr obvodu a poloměru kruhu (víme to z rozměrů egyptských pyramid - Záhady egyptských pyramid v Gize“). Pravděpodobně znali i něco na způsob dnešního betonu a možná mnoho dalších věcí. Zkrátka a dobře, je toho hodně, čím staří Egypťané předběhli svojí dobu, což v sobě skrývá další a další nerozluštěné záhady.

 

Použité zdroje informací:

http://tn.nova.cz/zpravy/zajimavosti/soska-v-muzeu-se-hybe-sama-od-sebe-vime-proc.html

http://zahranicni.eurozpravy.cz/eu/82397-zahada-v-muzeu-egyptska-socha-se-sama-otaci-je-prokleta-podivejte-se-na-video

http://www.novinky.cz/koktejl/320220-zahada-sosky-ktera-se-samovolne-otacela-v-muzeu-byla-vyresena.html

 

Související články:

Tajuplné chrámy v Abú Simbelu

Záhady nejstarších egyptských pyramid

Záhady egyptských obelisků

Záhady Menkaureovy pyramidy

Největší úspěchy české egyptologie

Záhady faraóna Rachefa

Záhady pyramid v Dahshuru

Egyptské symboly z hlediska archeoastronautiky

Záhady egyptských pyramid v Gize

Záhady faroského majáku

Svět plný pyramid

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | pondělí 2.12.2013 9:39 | karma článku: 19,80 | přečteno: 2446x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88