Kde se nalézá "tajuplná" Řásnovka?

Tuto zimu se věnuji četbě foglarovek. Čtvrtou, kterou jsem od prosince přečetl, je "Tajuplná Řásnovka". Řásnovka je Jestřábem vymyšlená městská čtvrť, o které podobně jako o Stínadlech foglarovci diskutují, kde by se měla nalézat.

Knížku Tajuplná Řásnovka Jaroslav Foglar (skautskou přezdívkou Jestřáb) psal v letech 1949 - 1952. Protože v té době byla cenzura jeho knížek, mohla poprvé vyjít až v roce 1965 v brněnském nakladatelství Blok. A ze stejného nakladatelství je i její třetí vydání z roku 1990, které jsem nedávno objevil v pozůstalosti po jednom turistickém oddíle, který kdysi působil pod stejnou organizací, jako náš turistický oddíl. Je to vydání, které ilustroval Milan Zezula a ve kterém jsou ještě další příběhy pro chlapce od dalších autorů, a to Jaromíra Tomečka a Františka Tenčíka. A tak jsem si knížku půjčil. 

Další vydání knížky pak vyšla v nakladatelství Olympia, a to s ilustracemi Marko Čermáka. Zajímavost je také to, že v roce 1968 vyšla i v polštině. A v současné době jsem zvědavý, zda se knížka objeví i v edičním plánu nakladatelství Albatros, které v loňském roce začalo postupně vydávat Foglarovo dílo.

Knížka vypráví o čtrnáctiletém chlapci Jindrovi Sochorovi, který pro nedorozumění se svým otcem uteče z domova do jiné městské čtvrti, která se jmenuje Řásnovka. I když se druhý den domů vrátí, v Řásnovce se mu zalíbí tak, že se tam začne učit truhlářem. Přitom tam narazil na partu kluků, kteří si chtějí založit tzv. klub Mladého hlasatele. Jindra jim v tom pomůže a stane se vedoucím klubu. Společně pak zažívají jak nejrůznější dobrodružství, ale také intriky od jiných chlapců. Na závěr se rozhodnou pomoci jednomu zdejšímu chlapci, který vymyslel zajímavou hru Fan-tan, když zdejší noviny uvedou jako autora hry jiného kluka z Řásnovky, který si chce hru přivlastnit.

A teď bych se chtěl zamyslet nad tím, kde by se ta Foglarova Řásnovka mohla nalézat. V Praze se skutečně nalézá ulice, a ta se jmenuje Řásnovka.

Je na Starém Městě, a to mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu a Haštalským náměstím. Ale popisu, který napsal Jestřáb v románu, neodpovídá. Ten odpovídá nějaké větší čtvrti, kde jezdí tramvaje, kde se nalézají železniční tratě, řeka a další místa. Proto předlohou románové Řásnovky mohly být například Holešovice, Smíchov, Libeň, Vysočany, Karlín, Braník či Vršovice. A určitě se nějaké podobné čtvrti najdou i v Brně, Plzni, Ústí nad Labem a v jiných městech. Pravděpodobně tomu bude jako s legendárními Stínadly, kdy se jí podobné čtvrti nalézají snad v každém větším městě.

Proto se jistě i vy čtenáři můžete pustit do hledání v místě svého bydliště. A kdo ví, třeba budete mít podobný úspěch, jaký se podařil mne, a to u nás Praze 22, v Uhříněvsi. Jedno dobrodružství, které se v knížce popisuje, byl i závod na vozíčcích, který pro děti uspořádala Jindrova Stráž Řásnovky. V kapitole "Přípravy k závodům" se píše: "Balda se přihlásil s tím, aby závod uspořádali v ulici U Starého mlýna. Má pozvolný spád, je asfaltovaná a vozíčky tam pojedou jedna radost!"

A protože bydlím v Uhříněvsi, vím, že ulice tohoto jména se nalézá právě zde. A skutečně má ta ulice pozvolný spád. A také se v ní dokonce nalézá železniční přejezd, tedy další souvislost s Řásnovkou. Tento železniční přejezd sice bohužel před pěti lety tragicky "proslavila" jedna nešťastná populární zpěvačka, ale to je teď vedlejší. Zajímavější pro mne bylo, že když jsem si jak na mapy.cz, tak pro kontrolu na google.com/maps zadal najít ulici "U Starého mlýna" i jinde po republice, tak jediná, která mi vyjela, byla jen tato ulice. A proto si myslím, že se tu nalézá alespoň kousek Řásnovky.

Takže, podívejte se také čtenáři ve vašem okolí a třeba také něco naleznete. Ale především si tím připomenete úžasný literární žánr chlapecké literatury, ve kterém byl Jaroslav Foglar opravdovým mistrem a asi největším jejím českým autorem.

zdroje: Foglar J: Tajemná Řásnovka, Blok, Brno, 1990, http://foglarweb.deg.cz/clanky.php?id=56

Foto: Libor Čermák

Související články:

Zajímavé souvislosti Foglarova románu "Modrá rokle"

Jaká je druhá řada "třinácti bobříků"?

I Jaroslav Foglar psal o nesvobodě a nedemokracii

Jak se loví třináct bobříků?

Knížka "Chata v Jezerní kotlině" jako zajímavý dárek pro děti k Vánocům

Díky, pane Foglare, za Rychlé šípy

Jaroslav Foglar na mém blogu

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 14.2.2019 9:13 | karma článku: 19,51 | přečteno: 789x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88