Kde jsou trhliny teorie o vzniku Měsíce?

Vznik našeho Měsíce. Hádanka, jež nedá vědcům spát. Vznikl společně se Zemí? Nebo ho Země zachytila? Či se od ní odloupl? Poslední teorie předpokládá srážku Země s planetou o velikosti Marsu.

Vědci říkají, že sklon měsíční dráhy dělá nepravděpodobnou možnost, že by Měsíc a Země vznikly společně a nebo že by byl později Měsíc zachycen. Také si myslí, že Země je moc malá na to, aby dokázala zachytit těleso o velikosti Měsíce. A tak přišli s teorií velkého impaktu, že Měsíc vznikl po srážce Země s planetou o velikosti Marsu.  

Vědci už dokonce dali název této hypotetické planetě. Měla by se jmenovat Theia. Když vznikala Sluneční soustava, tak podle této teorie měla Theia vzniknout na stejné oběžné dráze jako Země a Slunce tak obíhat v Lagrangeově bodě jako zemský trojan (viz Tajemství vesmírných trojanů). Theia byla zhruba desetkrát méně hmotnější než Země. Jenže postupně, vlivem gravitace, došlo k přiblížení obou těles, až prý došlo ke kolizi. Z rozžhaveného materiálu z míst střetu obou těles se kolem Země vytvořil prstenec, který se postupem času zformoval v Měsíc. Jestli to vědcům takhle vychází, tak proč by to tak nemělo být? Možná to tak skutečně bylo. Ale otázkou je, zda by naše Země vůbec mohla srážku s tak velkým tělesem vydržet.

Když jsem se nad tím zamyslel, napadla mne však ještě jedna hypotéza, která z této teorie přímo vychází. Co když tím trojanem Země, který vznikl v Lagrangeově bodě, nebyla žádná Theia, ale přímo náš Měsíc? Vždyť i trojané jsou ke svému hlavnímu tělesu také gravitačně vázáni. A když pak došlo vlivem gravitace k přiblížení obou těles, tak Měsíc začal Zemi obíhat. Je to sice jen moje hypotéza, kterou nemám nijak podloženou žádnými výpočty. Ale nemusí při ní dojít k žádné zdrcující srážce Země s jinou planetou.

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_velk%C3%A9ho_impaktu

http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bs%C3%ADc

 

Podobné mé články:

Tajemství vesmírných trojanů

Je pás asteroidů zaniklou planetou?

Kopíruje sluneční soustava gravitační zakřivení?

Pojďme vyslat „EuroCuriosity“ k Jupiteru

Rubrika: Vesmír a život v něm   

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | pátek 16.1.2015 8:43 | karma článku: 17,36 | přečteno: 912x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88