Je to prastará přehrada nám předešlé civilizace?

Pravěká pevnost Tap O´Noth ve Skotsku ukrývá nejedno nezodpovězené tajemství. Například je postavena ze zvláštně spečených kamenů. Napadla mne ale jedna hypotéza, kterou bych chtěl popsat.

Tap O´Noth se nalézá poblíž Rhynie na severovýchodě Skotska. Tuto stavbu někdo vybudoval na vrcholu zdejšího kopce, který se tyčí do výše 563 metrů nad mořem. Tap O´Noth vznikl dle názorů archeologů v době cca více než 500 let před naším letopočtem a její původní rozloha činila 21 hektarů. Za jeho stavitele jsou považováni Piktové, pradávný keltský kmen. Do dnešních dnů se zde zachovala hlavní oválná akropole s velikostí cca 100 x 30 metrů, což je velikost odpovídající zhruba fotbalovému stadionu. Ale i tak je to jen zlomek původního sídliště.

Já se ptám, zda se v případě tohoto objektu skutečně jednalo o hradiště či pevnost. Když se na objekt trochu zadívám, nemůžu si pomoci, ale vidím v tom podobnost s něčím, co se nalézá dokonce i u nás v České republice. Oválný objekt s mohutnými valy postavený přímo na samém vrcholu kopce. Přesně takhle totiž vypadá i horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně v Jesníkách (viz reportáž z mého výletu „Horská túra přes Dlouhé stráně“).

A tak se ptám, zda by se v případě Tap O´Noth náhodou nemohlo jednat o něco podobného. Třeba o zařízení na zachycování vody. Už bychom se měli zamyslet nad tím, z čeho vlastně zdejší valy byly zhotoveny. Kameny, ze kterých jsou postaveny, jsou podivně spečeny, a to tak, že jsou dokonce až jaksi zesklovatělé. Přitom to je vše celé doslova slinuté dohromady a zároveň velice pevné. Metodu, kterou to bylo vyrobené, dodnes neznáme. Ve 20. století se dokonce několikrát vědci pokoušeli tuto technologii napodobit za pomoci velkého žáru, ovšem bez většího úspěchu. Zabýval jsem se tím v článku Záhada spečených valů pravěkých hradišť. Bez zajímavosti není ani to, že ve Skotsku je podobnou metodou postaveno nejméně šedesát dalších pevnosti.

Když se tak nad tím zamýšlím, ptám se, zda náhodou tato metoda staveb ze spečených

kamenů nemohla sloužit i jako vodotěsná zábrana. Myslím, že se tato možnost přímo nabízí. My známe dnes beton, oni zas tenkrát znali toto. Co, když ji tedy v dávných dobách postavil někdo, kdo byl na obdobně vyspělé civilizační úrovni jako my dnes? A to, co my dnes považujeme za pravěkou pevnost, potřeboval spíše k nějakým technickým účelům? Co, když scifipříběh z příštího věku lidstva, který jsem uveřejnil v článku „Dlouhé stráně – netradiční reportáž z budoucnosti“, by se mohl čistě teoreticky odehrát i v současné naší civilizaci, a to právě u Tap O´Noth?

Není od věci, že právě do této hypotézy by mohl zapadat i nedávný objev přímo pod Tap O´Noth. Na dohled kopce s onou pravěkou pevností byly objeveny megalitické monolity, na nichž jsou zobrazené reliéfy ryb. (viz např. http://www.pasthorizonspr.com/index.php/archives/11/2011/archaeologists-uncover-pictish-seat-of-power). Tady, kde k nejbližšímu mořskému pobřeží je to cca až 30 km. Co tady dělají? Co když mají nějakou souvislost s onou pevností na kopci nad nimi?

A bez zajímavosti není ani to, že skleněné pevnosti nejsou jediné nezodpovězené archeologické otázky prehistorického Skotska. Badatelé si například neméně lámou hlavu s tajuplnými kamennými koulemi ve tvaru různě tvarovaných míčků (viz Tajuplné nálezy ze Skotska). A tak se ptám, co když v těchto  místech skutečně před tisíciletími působila nějaká abnormálně vyspělejší civilizace, kterou jsme zatím ještě neobjevili?

 

Použité zdroje: wikipedie, odkazy uvedené v článku

Použité fotografie: http://www.mountainsofscotland.co.uk/TripReports/20090221.htm, http://www.udoli-desne.cz/cestovni-ruch/zajimavosti/technicke,    http://commons.wikimedia.org/wiki/File:%22Craw_Stane%22_with_Tap_O%27Noth_in_background_-_geograph.org.uk_-_1163017.jpg

 

Související články

Dlouhé stráně – netradiční reportáž z budoucnosti

Záhada spečených valů pravěkých hradišť

Horská túra přes Dlouhé stráně

Tajuplné nálezy ze Skotska

Existovaly kolečkové brusle už před tisíciletími?

Co když byl Bosporský průliv vytvořen uměle?

Autor: Libor Čermák | pondělí 12.5.2014 6:20 | karma článku: 18,72 | přečteno: 1954x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88