Jaký je ideální životní styl člověka?

Jaký by měl být člověk, který by měl být příkladem pro všechny? Nechci tady ukazovat nějakou konkrétní osobnost, která je podle mého názoru nejlepší ze všech. Já se chci zaměřit na ideál.

Každý člověk může mít takový ideál, jaký se mu líbí. Pro někoho je ideál být co nejbezohlednějším ke svému okolí a nejrůznějším způsobem z něj vyždímávat každou korunu. Pro někoho je ideál být tzv. nadčlověkem, snobem, zbohatlíkem či tím nejvychytralejším ze všech. Nevím, jak vám se to zdá, ale těžko říci, zda tito lidé působí pozitivně i na své okolí. O nějakém žití v souladu s ostatními lidmi tu nemůže být ani řeč. Bohužel mnozí lidi právě k takovýmto ideálům vzhlížejí. Rozhodl jsem se tedy zamyslet na tím, jaký by měl být ideální životní styl člověka. Mým názorem je to, že by se člověk měl snažit žít podle jakéhosi „životního trojúhelníku“, který následně popíšu

Domnívám se, že člověk by především měl žít v souzněním se svým okolím tedy s přírodou a ostatními lidmi. Zkrátka a dobře měl by být považován za slušného člověka. Na to jsou navázány i jeho morální vlastnosti, které by měly být především kladné. To znamená, nepodvádět, nedělat intriky proti jiným lidem, snažit se nebýt zlý. A místo toho být čestný, vycházet v pohodě i s ostatními lidmi, atp. Jedině tak si ho budou ostatním cenit. (I když každý člověk má chyby.) Tento první bod „životního trojúhelníku“ ideálu člověka bych nazval „duševní kvalita“ nebo „morálka“.

Protože život je i o dalších věcech, tak toto není zdaleka všechno. Onen „životní trojúhelník má i dva další body, které by vůči sobě i vůči výše popsaného bodu měly být též v rovnováze. Jednou z těch dalších věcí je „mozek“. Každý by se měl nějak vzdělávat nebo se alespoň snažit být chytřejší a inteligentnější. Domnívám se, že být stále chytřejší a vzdělanější je smyslem celé naší civilizace. A každý jedinec by k tomu měl přispívat. Snažím se o to i já: Viz mé blogové rubriky: archeoastronautika, křížovky, luštěnky, kvízy, logické hádanky, multidimenzionální prostor, myšlenky, Vesmír a život v něm.)

S tímto by měl být v rovnováze ještě třetí bod životního trojúhelníku a tím je tělo. To znamená, že by se měl člověk například snažit nějak pracovat se svým tělem, aby byl zdravý. Hýbat se, například sportovat. Tím nemyslím, že by člověk měl hned například nutně začít běhat. Pokud mu běhání nevyhovuje, jsou i jiné sporty které jsou zajímavější a pro něj i příjemnější. A tak i já se snažím, aby i tento bod trojúhelníku byl s ostatními nějak v rovnováze. Viz mé blogové rubriky: Cyklistika, Inline bruslení, tábornictví a turistika, výlety a tramping.

Domnívám se, že to, co tady popisuji, má hodně blízko k tomu, co se skrývá pod označením „antický ideál“. Už ve starověku lidé věděli, že ten nejlepší životní styl je ideál harmonického souladu a vyváženosti tělesné i duševní krásy a dobroty, ctnosti a statečnosti. Říká se mu „Kalokagathia“, čili v překladu „krásný a dobrý“. Vůbec není náhoda, že tyto ideály byly použity i v celé řadě moderních disciplín. Například při olympiádách nebo v sokolském či skautském hnutí. Já jsem si to znázornil oním „životním trojúhelníkem“. Zkusme jít do toho a uvidíte, že i váš život bude zajímavější a barevnější.

 

Použitý zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kalokagathia

 

Související články:

Proč jsem jako dítě neměl rád tělocvik, ale pohyb ano

Volnočasové záliby a intriky. Patří to k sobě?

Rubrika: myšlenky

Autor: Libor Čermák | pondělí 12.8.2013 6:07 | karma článku: 17,31 | přečteno: 1482x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88