Jaké můžou být druhy paralelních vesmírů?

Jedna z nejfascinovanějších otázek současné vědy je případná existence neznámých rozměrů a paralelních vesmírů. Takovýchto vesmírů může být mnoho různých druhů.

Já osobně jsem se setkal s úvahami o mnoho různých druhů paralelních vesmírů. Abych řekl pravdu, některým teoriím jsem vůbec neporozuměl, ale jiným zase ano. Kromě toho mám ještě své vlastní další teorie o nejrůznějších paralelních vesmírech. Na svém blogu, v rubrice „multidimenzionální prostor“ se jimi občas i zabývám . A tak bych chtěl v kostce udělat takový jejich seznam. Tady je deset nejrůznějších hypotéz o paralelních vesmírech. Možná, že jich je i více, ale o těch jsem zatím ještě neslyšel nebo jsou na mne až moc složité. Ale i těchto deset (včetně těch mých) mne však zaujalo: 

Ve svých úvahách jsem kdysi navrhl svojí hypotézu, že paralelní vesmír může být i jakýsi gravitační otisk našeho vesmíru a naopak. Tato hypotéza vychází z Einsteinovy obecné teorie relativity, která předpokládá, že v okolí každého hmotného tělesa je zakřiven časoprostor. Toto zakřivení se tak nakopíruje i do sousedního paralelního vesmíru a tam se usadí hmota v množství, které odpovídá onomu zakřivení. Podrobněji jsem tuto hypotézu popsal v článku: „Jsou paralelní vesmíry navzájem svoje kopie?“. Může to být možné?

Vzorec pro vícerozměrné krychle:

Podrobnosti v článku: „Existují i jiné světy či vesmíry?

Vzorec pro vícerozměrné jehlany:

Podrobnosti v článku „Nekonečnorozměrný prostor?

Albert Einstein dokázal ve své speciální teorii relativity, že čas se nerovná času. Čas může plynout i jinou rychlostí v závislosti na hmotnosti nebo na rychlosti. Domnívám se, že z toho by klidně mohlo plynout i to, že není pouze jedna časová dimenze, ale že jich může být více (viz můj článek Má čas více rozměrů?). Představte si, jaké by to například bylo, kdyby se vám podařilo nějak přestoupit na nám kolmou časovou dimenzi. Tok našeho času by se vám zastavil, ale prožívali byste onen čas kolmý. Takže, až byste se vrátili zpět do našeho času, pro vaše přátele byste najednou netypicky zestárli. 

O dalším možném druhu paralelního vesmíru máme zprávy z legend a pověstí, které vyprávějí o tom, jak se někdo dostal do nějaké „podzemní“ říše. A když přišel zpět, zjistil, že uplynula neúměrně dlouhá doba. Typickým příkladem jsou pověsti i spících rytířích (například v hoře Blaník) a nebo o pokladech, které se otevírají jen jednou v roce (například na Velký pátek). Já osobně se domnívám, že může jít ve skutečnosti o příběh, kdy se někdo dostane do nějakého paralelního časoprostoru, kde čas ubíhá jinou rychlostí než u nás. (viz článek „Mýtická svědectví o paralelním časoprostoru“). A protože ony bytosti by našinci díky tamějšímu plynutí času připadaly až moc strnulí, dělaly by dojem, jako by byly spící. (Odtud pověsti o spících vojskách)

Závěr

To je panečku teorií! Jedna zajímavější než druhá. Je vůbec možné, aby na všech těchto hypotézách něco bylo? Osobně se domnívám, že klidně. Náš vesmír nebo lépe řečeno naše časoprostorové kontinuum je něco tak fantastického a dosud nepochopitelného, že k jeho pochopení by nestačila ani spojená inteligence všech obyvatel naší planety. V takovém prostoru může být teoreticky možné cokoliv, co chápeme i nechápeme. Pokud je něco možné teoreticky, proč by to nemělo být reálné i prakticky?

 

Související články:

Kopíruje sluneční soustava gravitační zakřivení?

Mýtická svědectví o paralelním časoprostoru

Vznikají vesmíry díky černým dírám?

Má čas více rozměrů?

Přicházeli starověcí bohové také z paralelního časoprostoru?

Můžou být vesmírná tělesa multirozměrná?

Jsou paralelní vesmíry navzájem svoje kopie?

Nekonečnorozměrný prostor?

Existují i jiné světy či vesmíry?

Rubrika: multidimenzionální prostor

Autor: Libor Čermák | úterý 25.3.2014 6:56 | karma článku: 23,83 | přečteno: 3056x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88