Jaké čtení teď pořídit dětem? Co takhle příběhy z Klárova?

Je možné, že teď, když jsou děti doma, mají za úkol si přečíst nějakou knížku. Rád bych vám nějaké doporučil. Kromě foglarovek, na které dělám na blogu recenze, mne také zaujmula čtveřice knížek příběhů z Klárova. 

Pokud byste si chtěli přečíst příběhy ze současné doby ve stylu foglarovek, tak doporučuji čtveřici knih od Petra H. Šlika s názvy: „Tajemství jeskyně pokladů“, Ve staré cihelně se svítí“, „Po stopách ztraceného syna“ a „Záhada dračího klíče“.  Příběhy vypráví dvanáctiletých o kamarádech Vojtovi, Jindrovi a postupně se k nim přidá i Vojtova sestřenice Tereza. A ti zažívají svá dobrodružství v městské čtvrti Klárov, která se nalézá na okraji velkého města. A v jeho okolí. Například v prvním díle „Tajemství jeskyně pokladů“ objeví Jindra v knize z knihovny vzkaz jistého Tondy adresovaný neznámému Kájovi, že v pilíři mostu, který mezitím změnil jméno, je schovaný sešit s popisem cesty do jeskyně pokladů. Spouští se badatelské dobrodružství, které bude chlapce málem stát i život. A co bude tajemný poklad, který Tonda objevil? Nebudu nic prozrazovat. Snad jen to, že mne jako milovníka dávnověku mile překvapil.

Ve druhém díle "Ve staré Cihelně se svítí" se zas děti seznámí se starou továrnou, která se i jejich přičiněním začne proměňovat ve společenské centrum.

Třetí díl, "Po stopách ztraceného syna" mne také velice potěšil. A to proto, že díky starým dopisům mladého vojáka domů své rodině, se děti alespoň trošku seznámí i s 1. světovou válkou. A jako oblastní předseda ČSBS oceňuji, že je zde připomínám i pomník obětem první světové války.

Čtvrtý díl "Záhada dračího klíče", celý příběh završuje. Děti se v něm seznámí například z Klárovským kostelem. A i v rámci příběhu se například dozví o jednotlivých částech těchto chrámů.

Musím říci, že všechny čtyři knížky jsou psány velice čtivě. Já sám jsem je měl přečtené během dvou dní. A to mají dohromady asi 600 stránek. Kromě toho jsou i hezky ilustrované od Petra Morkese. A i ty by se jim mohly líbit.

Takže pokud mají vaše děti za úkol si přečíst nějakou knížku, a teď řešíte doma co, tak tyto příběhy doporučuji. Protože jsem rád, že vyšel nějaký hezký moderní příběh ve stylu foglarovek. A současné děti totiž potřebují takovou inspiraci, jakou ve svých knížkách popisují autoři typu Foglara. To proto, aby měli nějakou motivaci pořád jen nesedět doma u počítače, ale vyjít také z domova ven někam za dobrodružstvím.

Související články s recenzemi foglarovek:

Poklad Černého Delfína

Inspirace v Dobrodružství v Zemi nikoho

Pod junáckou vlajkou

Foglarovku "Když duben přichází" by si měl přečíst každý

Proč doporučuji dětem Historii Svorné sedmy?

Postavte si scénu volby velkého Vonta ze Záhady hlavolamu

Kde se nalézá "tajuplná" Řásnovka?

Zajímavé souvislosti Foglarova románu "Modrá rokle"

Jaká je druhá řada "třinácti bobříků"?

I Jaroslav Foglar psal o nesvobodě a nedemokracii

Jak se loví třináct bobříků?

Knížka "Chata v Jezerní kotlině" jako zajímavý dárek pro děti k Vánocům

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | pátek 27.3.2020 14:41 | karma článku: 10,59 | přečteno: 292x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88