Jaká záhada mne překvapila u egyptské Nabta Playa?

V poslední době se stále častěji v pořadech o záhadách starověkého Egypta setkáváme s megalitickou lokalitou Nabta Playa. Tam jsou kameny seřazeny do pásu Oriona. Chtěl bych však upozornit ještě na něco.

Nabta Playa je megalitická lokalita v jižní části Egypta, nalézající se západně v poušti od Abú Simbilu (viz Tajuplné chrámy v Abú Simbelu). Jak je stará tato dávná památka? Archeologické nálezy dokazují, že tato oblast byla osídlena minimálně už v 10. tisíciletí před naším letopočtem. Zdejší obyvatelé také s největší pravděpodobností byly předkové pozdějších Egypťanů, a tedy i oněch stavitelů pyramid. Snad někdy v 6. nebo v 5. tisíciletí před naším letopočtem tu vznikl onen kamenný kruh. A v něm jsou kameny seřazené podle souhvězdí Orion, a to konkrétně podle jeho pásu.

To, že je někde něco pradávného seřazené podle souhvězdí Orion, není ve starověkém světě nic ojedinělého. Už například třeba ony zmíněné pyramidy v Gíze (viz Záhady egyptských pyramid v Gize) nebo v Sakkaře (viz Záhady nejstarších egyptských pyramid). Dále třeba staré indiánské lokality v Arizoně, chrámy v mayském Uxmalu, pyramidy v italském Montevecchi a nebo i pravěké lokality kolem Vltavy (viz Tajemství souhvězdí v památkách dávných civilizací). Nedávno jsem dokonce nalezl podobné vztahy i mezi inckými památkami v Peru (viz Peruánské tajemství Orionu).

Chtěl bych však upozornit ještě na jednu souvislost. Když jsem se tím zabýval a hledal informace o Nabta Playa, všiml jsem si na anglické wikipedii, na stránce http://en.wikipedia.org/wiki/Nabta_Playa, že tato lokalita leží na 22. stupni, 32. minutě. Na první pohled to sice takto napsané nevypadá. Ale když si to převedeme, získáme, že jsme zde téměř přesně na 22,5 stupně severní šířky. A co je to vlastně za zajímavou zeměpisnou šířku? Nalézáme se v jedné čtvrtině vzdálenosti mezi rovníkem a severním pólem! Tento fakt je o to víc zarážející, že víme, že i pyramidy v Gíze, které jsou rovněž postaveny podle pásu Orionu, se zas pro změnu nalézají na 30. stupni severní šířky, tj. v jedné třetině vzdálenosti mezi rovníkem a severním pólem. Máme zde snad nějakou další hlubší souvislost? A nebo o skutečném tvaru naší planety věděli nejen stavitelé pyramid, ale i ti kdo v této oblasti žili dlouho před nimi?

 

Zdroj a použité obrázky: http://en.wikipedia.org/wiki/Nabta_Playa, http://en.wikipedia.org/wiki/Orion_%28constellation%29

Související články:

Tajemství souhvězdí v památkách dávných civilizací

Věděli staří Egypťané, jak vznikl život na Zemi?

Znal faraón Šepseskaf Pythagorovu větu?

Záhady pyramid v Abú Rawáš

Kde jsou trhliny nové teorie o stavbě pyramid?

Končí už záhada egyptské sošky z britského muzea?

Tajuplné chrámy v Abú Simbelu

Záhady nejstarších egyptských pyramid

Záhady egyptských obelisků

Záhady Menkaureovy pyramidy

Největší úspěchy české egyptologie

Záhady faraóna Rachefa

Záhady pyramid v Dahshuru

Egyptské symboly z hlediska archeoastronautiky

Záhady egyptských pyramid v Gize

Záhady faroského majáku

Svět plný pyramid

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | sobota 22.11.2014 15:30 | karma článku: 23,08 | přečteno: 3514x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88