Jak postavit vesmírný betlém?

Vesmír, jak známo, ukrývá objekty nejrůznějších tvarů. A teď si představme, že pokud některé z nich vybereme, dokážeme z nich vystavět celý vánoční betlém. Nevěříte? Vydejme se tedy spolu na vánoční cestu Mléčnou dráhou. 

Jak postavit vesmírný betlém, tedy betlém složený z hvězdných objektů? Jsou skutečně takové vesmírné objekty, která se přímo nabízejí. Například otevřená hvězdokupa M44 v souhvězdí Raka, která se nazývá "Jesličky". Je od nás vzdálená cca 580 světelných let a obsahuje přes 2000 mladých ani ne jednu miliardu let starých hvězd, které se nalézají v prostoru o velikosti cca 13 x 40 světelných let. (Zdroj: https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=573899). Takže máme jesličky pro Ježíška.

Nyní se podívejme na hranici souhvězdí Blíženců a Jednorožce. Tam se nalézá ve vzdálenosti 2180 světelných let daleko od nás další otevřená hvězdokupa NGC 2264 s difusními mlhovinami, která se nazývá "Vánoční stromeček. Jak symbolické pro tvorbu betlému. Ale my využijeme jen část. Ta z nejnápadnějších ze zdejších mlhovin se jmenuje "Kuželová mlhovina". Nemůžu si pomoci, ale mne tato mlhovina hodně připomíná Pannu Marii s Ježíškem v ruce (Zdroj: https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=573899)

Tři prvky našeho betléma (jesličky, Maria a Ježíšek) už máme. Nyní se podíváme po Josefovi. Kuželová mlhovina naštěstí není jediná antropomorfní mlhovina. Zhruba 3000 světelných let od nás v souhvězdí Cefeus se nalézá emisní mlhovina IC 1396, která se nazývá "Sloní chobot". (viz https://www.stoplusjednicka.cz/mlhovina-sloni-chobot-nachazi-se-v-ic-1396-monstrum). A tato mlhovina mi připomíná další podobnou postavu. Takže máme Pepíka.

Nezbytným prvkem betlémů jsou i zvířátka oslík a volek a ovečky. Na oslíka můžeme použít například mlhovinu Koňská hlava, která se od nás nalézá 1500 let v souhvězdí Orionu.

Co volek? Co si nepomoci jiným vesmírným zvířetem? V souhvězdí Hadonoše se ve vzdálenosti 650 světelných let nalézá mlhovina Barnard 72, jež se též nazývá "Hadí mlhovina" (http://www-old.astro.cz/_data/apod/apod/ap020409.html). Mně osobně však také připomíná hlavu s rohy. Tak co ji nepoužít i na volka? 

A co ovečka? Proč opět nepoužít jiné zvíře? Nalezl jsem hezký obrázek mlhoviny "Orlí hlava", která se nalézá 400 světelných let v souhvězdí Býka. Ač někomu připomíná hlavu orla, tak mne napadlo, že při troše fantazie by se mohla podobat i hlavu ovečky. (https://www.novinky.cz/veda-skoly/491285-astrofotograf-poridil-unikatni-snimek-mlhoviny-kterou-takrka-nelze-zachytit.html).

Nyní se do našeho vesmírného betlému zkusíme zasadit klanící se tři krále. Tyto tři muže by podle mého názoru mohly sehrát tzv, "Sloupy stvoření", které se nalézají cca 6000 světelných let daleko v Orlí mlhovině v souhvězdí Hada. (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Orl%C3%AD_mlhovina)

A teď do našeho betléma doplníme anděly. Pestrost mlhovin nám nabízí hned několik. Například se dá použít mlhovina Sharpless 2-106 (nahoře vlevo), která se od nás nalézá 2000 světelných let od nás v souhvězdí Labutě (https://www.novinky.cz/veda-skoly/253791-na-snimku-z-hubbleova-teleskopu-se-objevil-nebesky-andel.html). Použít se dá i již zmíněná Orlí mlhovina ze souhvězdí Hada. A také mlhovina v Orionu M42, která je od nás 1600 světelných let daleko. A pak je tu přímo i mlhovina "Anděl" (vpravo), která se nalézá 300 světelných led od nás daleko v souhvězdí Velké Medvědice (https://apod.nasa.gov/apod/ap160428.html)

Nedílnou součástí betlémů je i betlémská hvězda, která se tradičně zobrazuje jako kometa. A shodou okolností v těchto dnech můžeme na obloze sledovat pouhýma očima letošní "vánoční" kometu 46P Wirtanen. Prolétá souhvězdím Býka. A tak jsem její fotografii (viz https://www.space.com/42707-comet-46p-wirtanen-amazing-photos.html) použil pro pozadí našeho vesmírného betlému.

A na závěr to můžou být i různé nápisy. Asi nejznámějším je latinské "GLORIA IN EXCELSIS DEO", tedy v překladu "Sláva na výsosti Bohu". A pak jsem se pod výslednou práci ještě podepsal. Na tyto písmena jsem použil program "My Galaxies", kde si pomocí reálných tvarů nejrůznějších vzdálených galaxií můžete vytvořit nejrůznější nápisy. Ten program je na adrese: http://writing.galaxyzoo.org/

Takže přeji hezké Vánoce i hezkou zábavu.

Související články:

Na Vánoce nejsou jesličky jen v betlémech, ale i na obloze!

Adventní kalendář: Vánoční hvězdná obloha je nejkrásnější

Vystřihovánky otáčivé mapy hvězdné oblohy

Vánoční doba: Matěj na půlnoční mši

Související články z letošního adventního kalendáře: 1.12.: Jak s dětmi využít zbytek větví z adventních věnců k dekoraci?, 2.12.:Izraelské Betlémy v sobě ukrývají jednu zvláštní záhadu, 3.12.: Sněhem pocukrovaná Prašná brána, 4.12.: Pro vánoční betlémy mám vždy slabost, 5.12.: Jak postavit uhříněveskou radnici?, 6.12.: Betlémy a nejen betlémy z Betlémské kaple, 7.12.: Knížka "Chata v Jezerní kotlině" jako zajímavý dárek pro děti k Vánocům, 8.12.: Betlémská kaple, 9.12.: Encyklopedie zapomenutých zvyků adventu a Vánoc, 10.12.: Může mít Krakonoš něco společného s mimozemšťany?, 11.12.: Utzův mechanický betlém v Olešnici v Orlických horách, 12.12.: Vzpomínky na loňskou vánoční výstavu v Betlémské kapli, 13.12.: Můj letošní adventní výlet Prahou

Autor: Libor Čermák | pátek 14.12.2018 10:49 | karma článku: 8,52 | přečteno: 256x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88