Jak postavit a zamaskovat dělostřeleckou pozorovatelnu?

Třetím objektem, který si můžete postavit pro model imaginární dělostřelecké tvrze "Libor" v "Čermáčích horách" je pozorovatelna. Ta by však měla být dobře maskovaná. A tak si k tomu něco povíme i o známých maskáčových vzorech.

Dělostřelecká pozorovatelna je železobetonový objekt dělostřelecké tvrze, který byl postaven za účelem pozorování nepřítele a dodávání informací vlastním jednotkám. Mohla být od ní vzdálena i několik kilometrů, ale spadala pod ní. Pokud byla napojena na podzemní systém chodeb, říkalo se jí „tvrzová“. Pokud nebyla, říkalo se jí „izolovaná“.

Byla vždy budována na místě s dobrým výhledem. Ale tím byla současně nejvíc zranitelná palbou nepřítele. Ve střeše měla osazený dělostřelecký pozorovací zvon se třemi průzory a speciální optikou.

izolovaná dělostřelecká pozorovatelna K-S 12b „Utržený“

U nás se stačilo postavit celkem tři objekty dělostřeleckých pozorovatelen pro tvrze. Na Haničce to byl objekt R-S 91 „Vrchol“, na Hůrce izolovaná dělostřelecká pozorovatelna K-S 12b „Utržený“ a na Smolkově MO-S 42 „Nad Hájem“. Plánována byla i izolovaná dělostřelecká pozorovatelna pro tvrz Stachelberk, která kvůli vysokým nákladům neměla být spojena s tvrzí chodbou, ale telefonem. Jenže do září 1938 nebyla její stavba zadána. (zdroj wikipedia)

A nyní k mému modelu. Udělal jsem takový hodně jednoduchý objekt, který by měl být správně umístěn více hlouběji v terénu, než jak jsem to udělal na přiložených fotografiích. Ale to byste zas toho moc z objektu neviděli. Tak snad mi tento záměrný "nedostatek" odpustíte. Co však bylo u dělostřelecké pozorovatelny nutné, bylo maskování. To, protože vzhledem ke své poloze to byl jeden z nejzranitelnějších objektů těžkého opevnění. Nejčastější maskování objektů lehkého i těžkého opevnění byly sítě.

Ty se zavěšovaly na ocelové háky, které se do objektů zabudovávaly v ohybu mezi svislou stěnou a střechou.

Avšak někdy se též používaly maskovací barevné vzory. O historii maskáčových vzorů se píše, že maskovací oděv podobný tomu dnešnímu, začala jako první používat německá armáda a jeho rozmach nastal v období 2. světové války, kdy například vojáci SS začali nosit celouniformní maskáče, podobné těm dnešním (viz zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Maskovac%C3%AD_oble%C4%8Den%C3%AD).

maskování pěchotního srubu Březinka

Jenže, když jsem se podíval na fotografie některých objektů ČS opevnění hranic, zjistil jsem, že maskovací vzory byly použity i pro jejich kamufláž. Například na odkazu https://www.stoplusjednicka.cz/pechotni-srub-n-s-82-brezinka-pribeh-jednoho-bunkru si můžete prohlédnout fotografie pěchotního srubu Březinka u Náchodu z roku 1938. A už na ní je patrné maskování, obdobné tomu, které je tam možné spatřit dnes. Takže maskovací vzory nezačali jako první používat jen němečtí vojáci, ale zřejmě byly už před 2. světovou válkou používány i armádou československou. Proto jsem se rozhodl, že svoji pozorovatelnu udělám v několika variantách, a to ve čtyřech (pravděpodobně nejznámějších) maskáčových vzorech, které se na maskáčové oblečení pravděpodobně používá nejčastěji. Tyto vzory jsou sice mladšího data než dělostřelecké pevnosti, ale vás tak alespoň krátce seznámím i s jejich historií.

1) Flecktarn BW

maskovací vzor Flecktarn, který si můžete stáhnout a použít i pro vaše účely

Tento maskovací vzor byl vyvinut v roce 1976 pro uniformy německé armády Bundeswehr. Navržen byl společností Marquardt & Schulz. Jeho název překladu znamená flekatá nebo skvrnitá kamufláž. Jednotlivé varianty tohoto maskovacího vzoru se skládají ze tří až šesti barev, a to v kombinaci tmavě zelené, světle zelené, černé, černohnědé, zelenohnědé a hnědé. Dnes se s tímto maskovacím vzorem nesetkáváme jen u německé armády, ale je používám i jinde. Například v Rakousku, Belgii, Dánsku, Polsku, Rusku nebo dokonce v Číně či v Japonsku. (viz zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Flecktarn)

2) ČSLA vzor Jehličky

Maskáčový vzor jehličky neboli také maskáčový vzor 60, se používal v československé armádě od 60. let 20. století. Byl zaveden kvůli tomu, že armády Varšavské smlouvy měly dle dohody používat podobné uniformy. Předlohou pro něj byl jeden starší maskovací vzor, který používala armáda tehdejší Německé demokratické republiky. Ovšem na jeho základě si československá armáda vyvinula vlastní vzor. Jehličky zůstaly, avšak změněn byl podkladní vzor. Uniformy tohoto vzoru byly používány v československé armádě zhruba do 80. let, kdy už zastaral. (zdroj: https://www.armadninoviny.cz/maskovaci-vzor-95.html)

3) US Woodland

Americký maskovací vzor US Woodland vyšel z maskovacího vzoru ERDL, který i přesto, že byl vyvinut v roce 1948 začal být používán až ve válce ve Vietnamu v roce 1968. US Woodland má stejné barvy, tedy pískovou, zelenou, hnědou a černou, avšak vznikl tak, že  byl původní ERDL zvětšený. Byl používán od roku 1981 až do roku 2000. Maskovací vzor US Woodland používá celá řada i dalších armád, a to včetně ruské nebo čínské.  (zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/U.S._Woodland)

 

4) AČR vzor 95

Druhým českým maskáčovým vzorem, který bych vám rád představil, je AČR vzor 95. Je vlastně podobného tvaru jako US Woodland, jenže jeho barvy jsou přizpůsobeny nejčastějším barvám lesů a luk u nás v Česku. Skládá se proto z černé, tmavě hnědé, olivově zelené a světle zelené. Je to tedy maskáčový vzor, který byl vytvořen do podmínek našeho mírného pásu. Existuje však ještě pouštní varianta tohoto vzoru z pískové a béžové barvy. Maskáčový vzor 95, jak už jeho název napovídá, je v naší armádě používán od roku 1995.

A nyní k samotné stavbě mého objektu. Na plochu 1 nalepíme vystřižený a slepený vchod č. 2. Na ní naddveří č. 3. Do dveřního otvoru zasadíme pancéřované dveře č. 4. A nyní začneme slepovat obvod objektu z dílků 5, 6, 7 a 8. Poté zastřešíme střechou č. 9. Na závěr nalepíme obrubu vchodu č. 10 a z něj spojíme s dveřmi most č.11. A pancéřový zvon z č. 12 a 13.

Hezkou zábavu přeje autor tohoto modelu i dalších.

Související články:

Jak si postavit pěchotní srub?

Postavte si vstupní objekt do dělostřelecké tvrze

A další mé papírové modely:

Autor: Libor Čermák | pondělí 28.10.2019 14:22 | karma článku: 18,66 | přečteno: 869x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88