Jak a kdy se v minulosti chodilo koledovat?

Tříkrálovská koleda je jen jedna z řady koledových obchůzek. V dávných dobách obdobných obyčejů bylo mnohem více. Až na Tři krále a Pondělí velikonoční však bohužel tyto zvyky téměř vymizely.

Pro děti to musel být vždy úžasný zážitek, když vyšly ven a chodily po svém městě nebo vesnici od jednoho domu ke druhému a přitom si z této koledy domů přinesly i nějakou výslužku. Do současnosti se v masovějším měřítku tento zvyk zachoval pouze na Pondělí velikonoční a teď se ho podařilo obnovit i na Tři krále. Ale v dřívějších dobách bylo takových to koledování během roku mnohem více. Pojďme si je tedy v krátkosti představit.

 

Zpívánky o fanfrnochu

Za minulého režimu tento zvyk, jenž připomíná mudrce, kteří přišli navštívit malého Ježíška, málem zanikl. Ale v současné době se ho podařilo díky charitní tříkrálovské sbírce opět obnovit. A tak si děti v tříkrálovém období obvykle obléknou jednoduchý královský oděv třeba ze starého prostěradla a papírovou korunou, vyrobí si kometu a jdou koledovat. Během této koledy pak navštěvují jednotlivá obydlí, kde učiní dva úkoly. Jednak zazpívají píseň My tři králové (či nějakou obdobnou) a spolu s tím svěcenou křídou označí příbytky svých hostitelů. Tedy s letopočtem i písmeny K+M+B, což jsou první písmena latinské věty „Christus mansionem benedicat“, v překladu „Kristus ať žehná tento příbytek“. A z této zkratky vzniklo i lidové pojmenování králů Kašpara, Melichara a Baltazara. A za odměnu pak od nich dosnou výslužku, tj. cukroví, sladkosti apod. Mimochodem, tento zvyk se v posledních letech snažím připomenout i dětem, kteří chodí do našeho turistického oddílu, a tak se i my vydáváme na tříkrálovou koledu. (viz  Tříkrálovská koleda – zpestření začátku nového roku a Tříkrálovské završení vánočního období). A stejně jako v předešlé kapitole opět přidávám odkaz na Českou televizi, a to na zpívánky „My tři králové“, které jsou opět velice hezky udělané, a to i s ukázkou tříkrálovské koledy.

Velikonoce

Letnice

Tradice jesliček a betlémůZa vánočními písněmi a koledami).

 To bylo panečku v minulosti hezkých koledovacích obchůzek během celého roku! A když k tomu přidám například i další zaniklé obyčeje, které se v minulosti provozovali například během adventu (viz adventní kalendář 2012) a i jindy, musím říci, že to naši předkové měli velice pestré. Když si nad tím zamyslím, kolik hezkých lidových tradic už zaniklo, nezbývá mi nic, než konstatovat, že je mi z toho smutno. Vždyť to pro děti nebyla jen zábava, ale i zážitky, dobrodružství, pohyb na čerstvém vzduchu a seznamování se jak navzájem, tak s lidmi v jejich okolí. A kvůli tomu, že toho tolik zaniklo, tak dnešní děti už takové věci moc zažít nemůžou. Čest však krajům - výjimkám. 

A tak se zamýšlím nad tím, kolik by asi bylo práce postupně opět mnohé z takovýchto zaniklých tradic obnovit? Možná by to šlo. V současné době totiž existují dvě odvětví, které k tomu klíč mají. Jedni z nich jsou školy, školská a kulturní zařízení a občanská sdružení, která pracují s dětmi a mládeží. Vždyť si můžou připomenutí takových to lidových obyčejů dát do svého programu. A jsem přesvědčen, že když se jejich akce dobře povede, budou mít úspěch. A tím druhým odvětvím jsou samozřejmě obchodníci. Oni se přeci snaží mít co nejvyšší tržbu. A všeobecně je známo, že takové svátky jako jsou Vánoce, Velikonoce nebo Mikuláš, jsou pro ně doslova hody. A pokud by takových to tradic bylo během roka více, než je tomu v současnosti, tak z toho samozřejmě budou mít i větší zisk.

A tak i přes stále se stupňující konzumní dobu jsem pořád optimista a věřím, že těmto dvěma skupinám, o kterých jsem se zmínil, se může do budoucna podařit obnovit i nějaké ty další polozapomenuté zvyky a obyčeje. Pokud se to povede, bude to v každém případě zpestření pro nás pro všechny.

 

Zdroje a použitá literatura: wikipedie,  

Vondrušková A.: České zvyky a obyčeje, Albatros, Praha, 2004

http://www.ceske-tradice.cz

foto: autor

 

Související články z rubriky adventní kalendář 2012:

24.12. Můj blogerský vánoční speciál s pohádkou

23. 12. Za vánočními písněmi a koledami

22. 12. Co možná nevíte o vánočním stromečku?

21. 12. Předkřesťanské svátky Slunovratu

20.12. Tam kde se narodil Ježíšek

19.12. Vánoční Praha (fotoblog)

18.12. Vánoční hvězdná obloha je nejkrásnější

17.12.  Foglarovská předvánoční tradice

16.12. Co je to Betlémské světlo?

15.12. Jak to bylo ze Santa Clausem?

14.12. Za rok se těšme na vánoční kometu

13.12. Bílé vánoční přání (fotomatiné)

12.12. Dnes by chodily Lucky

11.12. Tajemství vánočních pokladů

10.12. Židům začala chanuka

9.12. Vánoce v přírodě

8.12. Vánoce jako u Griswoldových

7.12. Tradice jesliček a betlémů

6.12. Dnes by děti honil Ambrož

5.12. Kdo byl svatý Mikuláš?

4.12. Vánoční věštění

3.12 Dnes by chodily Barborky

2.12. Co možná nevíte o adventním věnci?

1.12. Začíná nám advent

Škoda zaniklých vánočních tradic

Autor: Libor Čermák | sobota 5.1.2013 5:39 | karma článku: 14,22 | přečteno: 7802x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88