I pyramidy v Lištu ukrývají nejedno tajemství

Senurset I. byl druhým faraónem 12. dynastie. Jeho vláda trvala dlouhých 45 let. Jeho pyramida se nalézá v Lištu, jenž je na rozdíl do Gízy, Sakkary nebo Dahshuru nepříliš známým pyramidovým komplexem.

Faraón Senurset I. vládl v době zhruba 1956 – 1911 před naším letopočtem. Prvních 10 let společně se svým otcem Amenemhetem I. a zbylých  35 let samostatně. Proslavil se například tím, že založil chrám v Karnaku a že z doby jeho vlády pochází nejstarší dochovaný egyptský obelisk, postavený v Heliopolis. Ten ho nechal postavit k výročí své vlády. Žulový obelisk měří na výšku 20,5 metrů a váží na 120 tun (viz . Záhady egyptských obelisků).

Často je tento faraón zobrazován i s tzv. „anchem“, neboli nilským křížem. Je to egyptský symbol či hieroglyf, znamenající život. Skládá se ze tří kolmých ramen a místo čtvrtého ramena mandlovitý kruh. Při troše fantazie tak trošku připomíná klasického mimozemšťana s mandlovitou hlavou. (viz Egyptské symboly z hlediska archeoastronautiky).

Jeho pyramida se nalézá v Lištu, což bylo pohřebiště tehdejšího hlavního města Ictaueje. Svojí pyramidu tu má i jeho otec Amenemhet I. Ta měla rozměry 84 x 84 a na výšku zhruba 55 metrů. Ale z té bohužel zbyl jen polorozpadlý kopec hlíny. To pyramida Senurseta byla větší. Její půdorysné rozměry byly 105 x 105 metrů a výška zhruba 61 metrů. A vyrovná se tak i slavnější Menkaureho pyramidě v Gíze. Dnes se zachovala tak cca jedna třetina původní pyramidy. Ale i tak je to zajímavá a zřejmě i tajuplná lokalita. A tak tu chci vypsat několik bodů, čím mi tato pyramida připadá zajímavá.

 

  1. Žádný archeolog se dosud nedostal do pohřební komory pyramidy. Ta se nalézá zhruba 12 metrů pod pyramidou a je zaplavena podzemní vodou.
  2. I tato pyramida je stejně jako většina ostatních egyptských orientována přesně na čtyři světové strany.
  3. Půdorysná velikost cca105 x 105 metrů je velice častá mezi egyptskými pyramidami. Obdobně veliká je například Neferirkareho pyramida v Abúsíru (viz Záhady egyptského Abúsíru), Podobně veliká je i například Radžedefova pyramida 4. dynastie (viz Záhady pyramid v Abú Rawáš), a i další pyramidy 12 dynastie (Senurseta II. v Láhúnu a Černá pyramida s pyramidou Senurseta III. v Dahshúru viz Záhady pyramid v Dahshuru.)
  4. Jestliže má pyramida základnu o velikosti cca 105 metrů, tak jejich úhlopříčka je dlouhá cca 149 metrů, což je téměř přesná miliardtina vzdálenost Země od Slunce a také přibližná výška Cheopsovy pyramidy).
     
  5. Na pyramidu z východní strany navazuje i zádušní chrám. Když jsem viděl jeho plánek, vzpomněl jsem si na zádušní chrámy Chefrenovy pyramidy v Gíze, o kterých se F. Paneš v článku FF číslo 2, z roku 1997 „Egypt a mimozemšťané – o čem vyprávějí prastaré skalní chrámy na Nilu?“ zmínil, že jsou podobné z moderními přistávacími moduly (viz Záhady faraóna Rachefa. Zádušní chrám zdejší pyramidy Senurseta I. mi zas svým půdorysem připomíná zvláštní bytost. Náhoda?
  6. Vedle pyramidy se kromě dalších menších pyramid nalézala i rituální pyramida o délce strany 21 metrů. Mimochodem je to přesná pětina velikosti strany pyramidy Senurseta I.
  7. Pyramidu obklopovalo celkem 10 menších pyramid. Zvláštní je, že jejich pozice se velice podobá uspořádání většiny objektů ve známém sumerském zobrazení údajné planety Nibiru. Opět náhoda?  

Jak je vidět Egypt je skutečně nevyčerpatelná studnice nejrůznějších záhad a zajímavostí. A je třeba se záhadologicky zaměřit i na ty jiné pyramidové komplexy než jen ten V Gíze.

 

Zdroj včetně obrázků a fotografií: wikipedie

Související články:

Autor: Libor Čermák | pondělí 5.10.2015 8:53 | karma článku: 15,50 | přečteno: 655x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88