I nové agrosymboly ukazují na dávné památky

Sezóna záhadných obrazců v obilí se nám postupně rozbíhá. Co nového nám kruhy v obilí připravily na přelomu května a června? Především souvislosti s dávnými památkami.

Po prvních letošních piktogramech, které jsem představil v článku „Letošní sezona kruhů v obilí už odstartovala“, se objevily další obrazce. Pravda, ze začátku se jedná spíše o jednodušší obrazce, jako například obyčejný kruh v řepce z 11. května 2016, který se objevil na East Field u Alton Barnes. Když jsem si ale vynesl místo, kde se kruh objevil, zjistil jsem, že vytvoří rovnoramenný trojúhelník s Knapp Hill, hradištěm z doby železné a s bílým koněm u Alton Barnes. Obě historické památky jsou od obrazce vzdálené zhruba jeden kilometr. (informace o obrazci jsou na East Field, Nr Alton Barnes)

Další poměrně jednoduchý kruh, ale tentokrát už s prstencem se objevil v řepce 16. května 2016 asi 1,5 km severovýchodně od Avebury, největšího prehistorického kamenného kruhu v Anglii. A tak po způsobu předešlého obrazce jsem si ho zkusil vynést na mapu. A zjistil jsem, že je vůči kamennému kruhu Avebury umístěn symetricky s dvojicí stojících menhirů „Adam“ a „Eva“ u Beckhamptonu. Opět náhoda? (informace o obrazci Greenstreet, Nr Avebury)  

 

A do třetice tentokrát kruh už s dvěma prstenci se objevil 28. května 2016 u pravěké mohyly Silbury Hill. Jenomže 5. června došlo k jakémusi jeho rozšíření, a tak se proměnil v pětilistou květinu

s pětilistým pestíkem. V tom mne napadlo, co kdybych zkusil udělat to samé, jako jsem to udělal s pětibokým agrosymbolem u Hill Barn v minulém článku „Letošní sezona kruhů v obilí už odstartovala“. Kdo jste ho ještě nečetl, tak připomenu, že jsem zjistil, že jeho spojnice ukazují na významné dávné památky, které se v okolí nalézají. A tady u Silbury Hill  jeden z listů pestíků ukazoval přímo na tento pravěký umělý kopec. Co když je to obdobně i u těch dalších lístků? Vynesl jsem si tedy obrazec opět na mapu a skutečně tomu tak je. Pestíky ukazují i na The Sanctuary, Avebury (kamenné kruhy), West Kennet Long barow (pravěká dlouhá hrobka) , bílého koně u Alton Barnes a bílého koně u Devizes. Pořád ještě náhoda? Že bych snad narazil na nějaký možný klíč pětibokých obrazců? Myslím, že by to byla až moc velká náhoda, když v obou obrazcích zjistíme obdobné vlastnosti. (bližší informace o obrazci v článku Silbury Hill, Nr Avebury)

Další dva anglické obrazce se rovněž, jako ty předešlé, vyskytly v hrabství Wiltshire, ale v oblasti, která tímto jevem není tak často navštěvovaná. Zhruba na poloviční vzdálenosti mezi Salisbury a Glastonbury se nalézá město Mere. I v jeho okolí se objevují prehistorické památky. Například hradiště z doby železné White Sheet Castle severně od města. A dominantou samotného města Mere je podlouhlý a poměrně příkrý vrch Castle Hill s rozvalinami hradu ze 13. století. A 5. června se východně od města na poli s

ječmenem objevil obrazec v obilí v podobě deseticípé hvězdy (viz Willoughby Hedge, Nr Mere)

A o den později 6. června se na poli přímo pod hradem vyskytl další složitý obrazec. Jedná se o jakýsi kosočtverečný symbol s kruhově označenými rohy. Může to však být i jakési vyjádření křesťanského kříže. A navíc, když obrazec postavíme na výšku, může připomínat něco jako jednonohého andílka se svatozáří. A jeho osa ukazuje přímo na vrch s hradem na jedné straně a k hradišti z doby železné White Sheet Castle na straně druhé. (další informace o obrazci na Castle Hill, Mere).

 

Nové obrazce v obilí se však objevily i v jiných státech, než jen v Anglii. Například v Německu u Grosziethenu na předměstí Berlína se 15. května 2016 objevila šestinásobná spirála (viz Brandenburg, Großziethen).

A  zpráva o novém obrazci přišla též z Holandska, kde se 6. června 2016 v ječmenovém poli u Hoevenu objevil obrazec složený z devíti kroužků dvou velkých a mezi nimi řada sedmi malých. A tak obrazec připomíná například motýla a nebo symbol pro procenta. Tak trošku připomínal obrazec z Alton Barnes v roce 2014 (viz Závěr června plný obrazců v obilí)

Jak je vidět, 5. a 6. červen 2016 byl poměrně bohatý na výskyt nových obrazců v obilí. Že by to nějak ovlivnilo to datum ze šestek 6.6.2016?)  Uvidíme dál a budeme se těšit, co dalšího nám letošní sezona kruhů v obilí přinese.

 

Zdroj, použité fotografie a schémata:

http://www.cropcirclecenter.com

http://www.cropcircleconnector.com/2016/2016.html

související články:

Letošní sezona kruhů v obilí už odstartovala

Autor: Libor Čermák | středa 8.6.2016 6:23 | karma článku: 22,40 | přečteno: 1414x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88