Hrdinové Čeksasu – Co víte o skautech?

A nastal další večer a s ním další táborák. Bugy se rozhodl, že klukům teď něco poví o historii skautů. A není to historie žádná nezajímavá. A tak kluci poslouchali.

Tento příběh navazuje na předešlý díl: Hrdinové Čeksasu – Horolezecké začátky

„Kluci, my si tu hrajeme v přírodě. Dnes jsme například vyhráli bitvu o poklad. Ale víte vůbec, jak a kdy to všechno začalo? Bylo to na začátku 20. století. Tehdy se objevili dva moudří pánové. Tím prvním byl Angličan Robert Baden-Powell. Byl to původně voják anglické armády. Ale pak své zkušenosti zúročil tím, že založil pro kluky skautské hnutí. Vložil do něj jednak smysl pro řád a nutnost služby. Tedy bližním, obci, vlasti, lidstvu, církvi. A také komplexní výchovu tělesnou, duševní, sociální, mravní a duchovní. Druhým mužem byl Američan Ernest Thompson Seton. Ten zas kladl důraz na duchovní základ, krásu ve všech projevech přírody a lidských výtvorů, soulad života s přírodou, tvořivost s bohatým využíváním symbolů, tajemna, umění a soudržnost. Jako je například indiánská symbolika a indiánský způsobu života. A proto nás Algonikové pochválili za to, že jsem jim o Setonovi pověděl. A když se propojily tyto dva přístupy, vznikl z toho skauting. U nás pak skauting založil Antonín Benjamín Svojsík, o jehož táboře jsem vám povídal předevčírem. Ale teď si představte, že i přes značně vysoký počet členů byla u nás činnost Junáka třikrát seshora zastavena! Poprvé za nacistické okupace v roce 1939, pak po nástupu komunismu k moci v roce 1948 a do třetice v době normalizace po roce 1969. Totalitním vládám se myšlenky skautingu nikdy moc nelíbily. V roce 1989, po pádu komunistické diktatury, byla její činnost opět obnovena a v současné době má kolem 50 tisíc členů všech věkových kategorií. Doufejme jen, že žádné čtvrté pozastavení činnosti už nikdy nenastane. Posláním Junáka je působit na své členy a vést je k duchovní, mravní a tělesné zdatnosti, vlastenectví a zároveň k bratrství mezi národy. Prostředkem je činnost zaměřená na turistiku, pobyt v přírodě, která je též vychovává k praktickým dovednostem a kamarádství. A myslím, že totéž je poslání i naše. I když nejsme vyloženě členové této organizace.“

Kluci ho poslouchali. Pak si ještě zazpívali několik písniček. A nakonec je Bugy poslal do spacáků. Vždyť zítra na ně čeká hledání indiánského pokladu.

Pokračování příště

Hrdinové Čeksasu (seriál)

1.díl: Cesta do Čeksasu 2.díl: Zkouška čeksaských pušek 3.díl: Kde budeme spát? 4. díl: Večer pod širákem 5. díl: Bude tábor náš? 6. díl: Úvodní táborák 7 díl: Co pozorovala noční hlídka?, 8. díl: Podivný nález, 9. díl: Jak se vážou autíčka?, 10. díl: V indiánském táboře, 11. díl: Na válečné stezce, 12. díl:  Bitva u New Old City, 13. díl: Zázračné vysvobození, 14. díl: Oběd u Algoniků, 15. díl: Sportovní odpoledne, 16. díl: Večerní filozofování nad ohněm, 17. díl: Cesta temnotou, 18. díl: Nový tábor, 19. díl: Těžko na cvičišti, 20. díl: Martinovy kytarové začátky, 21. díl: Kamarád v nebezpečí, 22. díl: Každý den dobrý skutek, 23. díl: Hrdinové Čeksasu – Jak se tábořilo před sto lety?, 24. díl: Před Zlatou hradbou, 25. díl: Na Červené vyhlídce, 26. díl: Proroctví indiána, 27. díl: U nepřátelského tábora, 28. díl: Obsazený tábor, 29. díl: A přeci jsou i koně!, 30. díl: Jezdci zvítězí?. 31. díl: Rokování starších, 32. díl: Tajemství výroby válečné sekery, 33. díl: Jak se zakopaly válečné sekery, 34. díl: Hrátky v bludišti, 35. díl: Odpolední míčové hry, 36. díl: Jak nalézt Orla?, 37. díl: Jako kobylky!, 38. díl: Hijé koníčci!, 39. díl:Indiáni útočí, 40. díl: Konečná bitva o indiánský poklad, 41. díl: Lanová lávka, 42. díl: Horolezecké začátky

Další příběhy na mém blogu

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | neděle 16.8.2015 4:22 | karma článku: 14,80 | přečteno: 209x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88