Hrad Trosky

Jedním z nejznámějších symbolů Českého ráje je zřícenina hradu Trosky. Už z dálky jsou vidět oba čedičové vrcholy, odpradávna nazývané Panna (ten vyšší) a Baba (ten nižší).

Stalo se někdy ve třetihorách, zřejmě před 16,5 miliony lety (kdy je datován zdejší druh čediče - bazanit), že zde cca sto metrů od sebe vznikly dva vulkány, po kterých se do současnosti dochovaly ony dva pozůstatky struskovitých kuželů.

Odpradávna tady Panna i Baba stojí. A protože vždy přitahovaly blesky, vždy se k nim vztahovaly pověsti o čertech a ďáblech. 

Kolem roku 1380 (přelom vlády Karla IV. a Václava IV.) tyto dva čedičové kužele využil Čeněk z Vartenberka ke stavbě gotického hradu.

Obě věže byly využity jako boky hradu.

Na nižší Babě byly postavena pětiúhelníková kamenná věž. (která je přístupná po schodišti)

Na Panně, která je zhruba o deset metrů vyšší, vznikla vysoká obdélníková věž. (pod ní se nalézá vyhlídka)

A mezi oběma věžemi vznikl samotný vnitřní hrad s předhradím.

Po smrti Čeňka připadl hrad králi Václavu IV., od kterého ho získal Ota z Bergova. A po něm jeho syn stejného jména.

Kvůli tomu, že Ota z Bergova byl přísný katolík, hrad neúspěšně obléhalo i husitské vojsko.

V roce 1455 jeho syn prodává Janu Zajíci z Hazmburka, který byl majitelem sousedního panství a hradu Kosti.

Co se nepovedlo husitským vojskům, to se povedlo roku 1469 vojsku královskému a hrad začal pustnout.

K hradu se váže i celá řada pověstí a záhad. Říká se například, že v podzemí hradu by snad mohla být ukryta část pověstného Opatovického pokladu. Pod hradem se také mají nalézat nejrůznější podzemní chodby.

Obě věže se jmenují podle dvou znesvářených žen příbuzných majitele hradu Markéty a její vnučky Barbory. Vnučka však přestoupila na víru kališnickou, což se však nelíbilo Markétě. A tak mezi nimi začalo nepřátelství. Hádky mezi nimi byly na denním pořádku, a tak se nakonec přestaly chtít spolu stýkat. Barbora se odstěhovala na vyšší věž a Markéta, protože už byla starší, tak na věž nižší. Ale i tak se obě denně hádali z oken svých věží, že lidé jim začali říkat "Baba" a "Panna".

Co mi docela připadá jako záhada, je název hradu "Trosky". V historických pramenech se uvádí, že hrad se tak jmenuje od samotného založení. Ale proč? Stálo tady snad něco už někdy v dávnověku?

A jednu záhadu, nebo spíš geometrickou zajímavost bych přidal i já ze své badatelské dílny. Před časem jsem tu zveřejnil svůj článek Po stopách záhadných bytostí v České kotlině http://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=144838 .Tam jsem se zmínil, že významné dávné osídlení v Českém ráji společně s okolními skalními městy, vytvoří obraz hlavy podivného humanoida. Čelo humanoida, které současně leží v jeho ose, odpovídá právě hradu Trosky.

Z hradu je také nádherný rozhled po kraji. Na fotce nabízím pohled na zámek Hrubá Skála a Ještěd.

Zdroj: wikipedie, místní informační tabule, Stejskal M.: Labyrintem tajemna aneb průvodce po magických místech Československa, Paseka, Praha, 1991

Foto: L. Čermák

Autor: Libor Čermák | středa 13.7.2016 6:13 | karma článku: 23,28 | přečteno: 1143x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88