Energetická budoucnost z mého pohledu

V poslední době se stále více mluví o původu elektrické energie v budoucnosti. To, že i přestože naše země patří k těm zemím, které nemají problémy z množstvím elektrické energie, v budoucnu to může být jinak. Jak by tedy dle mého názoru mělo vypadat složení výroby elektrické energie v budoucnosti?

 Tak v první řadě jsem pro postupné uzavírání elektráren tepelných či těch, které jako palivo používají fosilní paliva. Důvody jsou dva. Zásoba těchto nerostných surovin se rok co rok tenčí a lidstvo bude stejně muset najít místo uhlí, plynu a ropy nějaký jiný zdroj. Druhým důvodem jsou škodlivé látky, které vznikají spalováním fosilním paliv a které se posléze dostávají do ovzduší. A pak jsme svědky takových situací jako značný úbytek lesů v českých horách, špinavý vzduch v městských aglomeracích či dokonce ono globální oteplování. Proto si myslím, že by tento způsob výroby elektřiny měl jít již pomalu do důchodu. Ale co místo toho? 

Moje idea je následující: kombinace jaderné energie a obnovitelných zdrojů. A jak a proč, to popíšu v následujících řádkách. 

Jaderná energie je dle mého názoru v podmínkách našich zemí jedinou možnou alternativou k tepelným elektrárnám. Byli bychom hlupáci, kdybychom v zemi, jež má pro jadernou energii přímo předurčené nerostné bohatství (uran), ho nechtěli využít. Vždyť taková Francie má většinu energie z atomu. A některé další země, například Itálie nebo Švédsko se k němu opět začínají vracet. Proto vyzývám všechny naše politiky, kteří mají s tímto problémem co do činění, abychom se opět vrátili k rozvoji jaderné energetiky i my. Dostavme Temelín, vystavme jaderné elektrárny nové, a to nejlépe na severu republiky, aby byly co nejdále od Rakouska, které, jak známo, má z atomu fobii. Ale já na nejlepšími metodami zabezpečené jadrné elektrárně nevidím nic neekologického. 

Jako druhý původ elektrické energie by se zcela určitě měly využít různé obnovitelné energie. Nic nemám například proti větrným farmám. Naopak, ať se v různých návětrných oblastech staví. Pokud lze vítr využít, ať se využije. Myslím si však, že by se ale měli stavět v místech, kde nikomu nevadí, protože jak se ví, ne všichni lidé otáčení těchto větrníků dobře snášejí.  

Dále jsem pro rozvoj vodních elektráren. Tedy abychom si rozuměli, v žádném případě nejsem pro stavbu nových přehrad! Taková díla silně naruší ekosystém místa nemluvě o častém nuceném vysídlení místních obyvatel. Já jsem pro rozvoj tzv. malých vodních elektráren, které by co nejvíce využily například jezy nebo již stávající přehrady. Vždyť jich tu máme z minulých let dost. Například jezů kolik na českých řekách a říčkách je. Dříve se  stavěli se většinou u každého mlýna. Vodáci by mohli vyprávět. 

A do třetice alternativní způsob výroby elektřiny, a to solární elektrárny. Pokud si někdo myslí, že v našich zeměpisných šířkách není slunečního svitu tolik, že by se z něj dala vyrobit elektřina, tak ho vyvedu z omylu. Jedním ze států, kde je solární výroba elektřiny na zvlášť pokročilém stupni vývoje je Německo, tedy náš soused. Pokud to jde v Německu, musí to jít zákonitě i zde.  

Tak tedy, zde jsou moje názory na výrobu elektrické energie v ČR v budoucnosti. Nemusíte se mnou souhlasit, nejsem odborníkem na tuhle problematiku. Jen jsem se zkusil zamyslet, jak si udržet i v budoucnosti energetickou soběstačnost, a to tak, aby tím bylo co nejméně poškozeno životní prostředí.   

Autor: Libor Čermák | úterý 3.3.2009 12:34 | karma článku: 19,91 | přečteno: 1628x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88