Dělostřelecká tvrz Adam

Ve čtvrtek minulého týdne se mi podařilo něco zvláštního. Alespoň částečně si prohlédnout dělostřeleckou tvrz Adam v Orlických horách. I přesto, že její značná část je uzavřena jako vojenské území, něco se mi podařilo nalézt.  

Jak se mi to podařilo? Díky turistické mapě na mobilu. Když jsem přišel do Českých Petrovic, potkal jsem tam na návsi jednoho pána, který tam sekal trávu. A tak jsem se ho zeptal, zda je možné se nějak dostat do dělostřelecké pevnosti Adam. "Tam se nedostanete, tam to mají všechno obšacované vojáci." řekl mi. Škoda. Stejně se potřebuji dostat dolů do Mladkova, tak uvidím. 

Tak jsem šel po červené turistické značce z Českých Petrovic. A tam jsem na kraji lesa narazil na tento rozcestník.

A kousek od něj pěchotní srub K-S 38 U Křížku. A na něm nápis: "HRANIČÁŘI NIKDY NEZKLAMOU".

Už jsem zřejmě na vrchu Adam. Ale do lesa se tu dá po cestičkách chodit. A tak jsem za chvíli narazil i na řopík vzor 37.

Podle mapy, by ten vojenský prostor měl být někde vpravo ode mne. A také že ano. V něm se například nalézá i tento rekreační tábor a z pevnostních objektů pak vchodový K-S 43a „Na sekyře“. Tak ten jsem bohužel neměl šanci spatřit.

A tak jsem se vydal kolem plotu vojenského prostoru. A tak jsem si tu tak trochu připadal, jak kdybych šel například kolem nějaké Oblasti 51. Zastaví mne tu nějaká hlídka? Místo toho jsem narazil na první skutečný pěchotní srub dělostřelecké tvrze Adam, a to K-S 39 „Hodek“.

I když jsem nevedou turistické značky, dostat se po lesních cestičkách k objektu lze. Ale dovnitř do vlastních objektů a do spojovacích chodeb už je to zakázané. Když to tedy jde k prvnímu bunkru, třeba se mi tak podaří dostat i k dalším objektům dělostřelecké tvrze Adam. 

A tak se mi díky turistické mapě na mobilu podařilo dostat i k dělostřelecké otočné věži K-S 42 „Trigonometr“.

Anebo k dělostřeleckému srubu K-S 45 „Jabůrek“.

Toto jsou zbytky staveniště. Trvz byla budována jako součást těžkého opevnění při hranicích s Německem. Stavba tvrzi byla zahájena 10. srpna 1936 a prováděla ji stavební firma Ing. Kapsa a Müller. Měla mít celkem osm objektů. Jediný objekt, který se nepodařilo započít, byla minometná otočná věž K-S 44 „Za větrem“. Jinak tvrz obsahovala vchodový objekt, tři pěchotní sruby, dva dělostřelecké sruby (kromě mnou navštíveného ještě K-S 43 „Veverka“) a již zmíněnou dělostřeleckou otočnou věž.

Tady se mi ve stromech a keřích schovaly pěchotní sruby K-S 41 „Pod vrškem“

a K-S 40 „U háječku“. Jak vidíte, vnějšky většiny objektů jsou silně poškozeny, a to proto, že je Němci na podzim roku 1938 (po Mnichovu) zkoušeli ostřelovat děly nejtěžších ráží.

A tak se s vámi pro tentokrát loučím dalším pěchotním srubem, a to K-S 37 Na rozhledně, který sice už není součástí pevnosti Adam, ale je to již stejně jako prvně zmiňovaný "U křížku" srub samostatný. Avšak leží na svahu hory Adam (765 m.n.m.), podle které se celá pevnost jmenuje.

zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Adam_(d%C4%9Blost%C5%99eleck%C3%A1_tvrz)

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/tajemna-tvrz-adam-poodhalila-sva-tajemstvi-ale-jen-zcela-vyj/r~24323288900111e8a6210cc47ab5f122/

http://www.pevnost.web2001.cz/tvrz-adam-soucasnost.html

Související články:

Dělostřelecká tvrz Dobrošov

Dělostřelecká tvrz Skutina

Dělostřelecká tvrz Hanička

Jak si postavit pěchotní srub?

Postavte si vstupní objekt do dělostřelecké tvrze

Autor: Libor Čermák | pondělí 26.8.2019 5:30 | karma článku: 20,65 | přečteno: 1482x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88