Co na sebe do přírody?

To vystihuje můj další tábornický „orbis pictus“, který jsem připravil nejen pro děti ze svého turistického oddílu, ale pro všechny, co mají rádi dobrodružství. Tak co si na sebe nejlépe vzít na výpravu do přírody?

Ještě pár poznámek k tomuto obrázku:

Pokrývka hlavy: je důležitá hlavně v horkých slunečních dnech. Například štítek čepice nebo klobouku chrání nejen oči před slunečními paprsky.

Batoh na záda: Osobně preferuji si brát batoh na záda. Proč? Daleko lépe se nese než nějaká taška přes rameno. (A viz také můj článek „Tašku na rameno? Děkuji, raději batoh“.) Co si dát všechno do batohu, tomu se chci věnovat zase někdy příště.

Šátek kolem krku: Je užitečný v mnoha věcech. Dá se použít na hry, na zavázání při poranění a v případě horkého počasí i na hlavu místo čepice. A také může sloužit jako poznávací znamení, aby se děti mezi sebou nepopletly, když se například ve vlaku potkají dva oddíly. Například skauti používají šátek hnědý, vlčata žlutý. Případně podle zvyklosti každého oddílu. Například v našem oddíle používáme šátek okrové barvy. Šátek se dá buď zavázat na uzel a nebo použít turbánek. Turbánky jsou buď klasické pletené a nebo se dají sehnat i kožené, ozdobné či kovové,

Oděv: Vždy by měl být v první řadě přizpůsobený počasí. Pokud jdete do přírody určitě by neměl být nějaké křiklavé barvy, která působí jako pěst na oko, ale nějaké barvy přírodní (zelené, hnědě, okrové, tmavé, maskáčové apod.). Pokud mají děti v oddíle zavedený nějaký kroj, nebraňte se mu. Stejně jaké šátek, slouží i kroj jako poznávací znamení a značí příslušnost ke svému oddílu.

Nůž: Pokud si chce vzít dítě na výpravu nůž, měl by být buď zavírací s pojistkou a nebo klasický lovecký s rozšířenou ochranou před sklouznutím ruky na ostří. Ten by měl by být stále umístěn v kožené pochvě. Vyndávat z ni jen, pokud s ním budou děti právě pracovat. Ale i to by měly dělat především pod dohledem dospělého.

Pití: Je nezbytné na výpravu. Při chůzi lidské tělo spotřebuje hodně vody, a tak je nutné ji doplňovat.

Opasek: Je to nejen ozdoba zálesáckého oděvu, ale má i mnoho praktických důvodů. Nejen na zpevnění kalhot, ale dá se na něj i ledascos zavěsit (nůž, čutora a další užitečné věci. Viz např. Jak z termoláhve udělat čutoru?)

Kalhoty: Osobně preferuji dlouhé kalhoty. A to především z důvodu bezpečnostních, neboť chrání nohy před různým hmyzem, například před klíšťaty. Barva by měla být opět přírodní. Dětem ze svého oddílu například doporučuji maskáčové kalhoty. To nikoliv proto, že bych chtěl mít z nich vojáky, ale protože je to zajímavý vzor, který se hodí právě do přírody.

Boty: Do přírody jsou vhodné především kvalitní pevné boty. Noha v nich musí dobře sedět a mělo by se v nich dobře jít i náročnějším terénem.

Související články:

Co by mělo být v krabičce poslední záchrany?

Znáte svoje kolo? Aneb jednoduchý cyklistický speciál

Interaktviní mapa severní hvězdné oblohy

A v rubrice tábornictví a turistika

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | středa 4.3.2015 6:39 | karma článku: 19,05 | přečteno: 854x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88