Co když laoská Planina džbánů byla starověká elektrárna?

Archeoastronautičtí badatelé spekulují o tom, že elektřina není až novověkým objevem, ale možná ji znali a uměli i vyrobit už některé civilizace ve starověku. Co když na tento účel byla i záhadná laoská Planina džbánů? A jak?

O tom, že elektrická energie zřejmě není pro naši civilizaci ani v novověku nic nového, svědčí dnes už mnoho archeologických nálezů.  Například egyptském chrámu v Dendeře jsou reliéfy, které se ze všeho nejvíce podobají právě naší moderní žárovce (viz zdroj https://enigmaplus.cz/zahada-u-pyramid-staroveka-egyptska-zarovka-nebo-jen-symbol-plodnosti/)

Nedávno jsme na Prima Zoom mohli shlédnout díl Vetřelců z dávnověku, který se jmenoval "Mimozemské elektrárny". Tam se zabývali i tím, jak mohla být teoreticky ve starověku elektřina vyráběna. V tomto díle je například (začátek cca ve 13. minutě) představena hypotéza, podle které by energie šla generovat pomocí Velké pyramidy v Gíze. Pokud by se čerpala voda z nedaleké řeky Nil za pomocí chodeb do komůrky pod Velkou pyramidu, tak by to vytvořily silné vibrace v celé pyramidě. A za pomocí hydrátu zinku a kyseliny chlorovodíkové, jejichž stopy byly skutečně objeveny v Královnině komoře, by bylo spuštěno spalování. Byl by tak vyroben vodík, který by se z Královniny komory dostal do Královy komory a tam by vibrace z podzemí dodaly atomům energii a z toho prý mohla vzniknout energie mikrovlnná. 

Jiný důkaz toho, že ve starověku mohly umět vyrábět elektřinu v tomto dílu byl představen zhruba v čase 08:20, kdy se autoři zabývají pověstnou bagdádskou baterií, která se nalézá v Národním muzeu v Iráku. Hliněné nádoby staré asi 2000 let, které se tam nalézají, skutečně mohly být používány při galvanickém pokovování šperků. Badatel Jason Martell v pořadu uvádí, že tyto baterie dokážou vyrobit asi 4 volty. A přišel se zajímavou myšlenkou. Co kdyby se tyto bagdádské baterie zvětšily? Podle něj by pak mohly vygenerovat více elektřiny. A já navíc říkám: A co kdyby jich bylo navíc ještě velké množství? 

A tak mne napadlo, že přesně tato situace se někde na světě skutečně nalézá a patří to k nejzáhadnějším lokalitám světa. V dnešním Laosu se vyskytuje opravdu tajuplné místo se zvláštními kamennými prvky ve tvaru obřích džbánů. Jejich stáří se odhaduje cca na 2000 let. Odhaduje se, že jich je tam až na 250 a největší z nich je vysoký cca tři metry a váží až šest tun. K jakému účelu tyto kamenné nádoby sloužily se neví. Pouze se spekuluje nad tím, že mohly být určeny k zadržování vody nebo že to byly pohřební urny nebo sýpky na rýži. 

A co říkají místní pověsti? Ty vyprávějí, že je vyrobili a používali obři. Obři? Že by přeci jen nějaká neznámá civilizace? Třeba dokonce až nějaká z vesmíru? A tak, co když to bylo přeci jen něco takového jako bagdádská baterie a šlo z nich podobným způsobem vygenerovat elektřinu? Jestliže k tomuto účelu sloužila již zmíněná nádoba z Bagdádu, proč by k tomu nemohly sloužit i nádoby zdejší?

Navíc, ani toto místo není na zemském povrchu lokalizováno nijak náhodně. Je totiž umístěné cca na 19,5 stupni severní šířky. A právě v okolí této zeměpisné šířky ze sebe naše planeta vydává nejvíc energie. Například se tam nalézají největší a neznámější sopky.  Ať už to jsou Havajské ostrovy se svojí Mauna Keou, Popokatepetl a další sopky v Mexiku, Emi Koussi v Čadu, Pohoří Air v Nigeru atp. Také se na této zeměpisné šířce vyskytovala mnoho starověkých vyspělých civilizací. Ať už to byly Mayové a Aztékové v Mexiku, Taínové v Karibiku, Núbie v dnešním Súdánu, Indie či Polynésané na Havajských ostrovech.

Od loňského roku (2019) je planina džbánů zapsaná na světovém seznamu kulturního dědictví UNESCO. Avšak její podrobnější výzkum je komplikován tím, že v šedesátých letech byla tato oblast v rámci války ve Vietnamu bombardována Američany, a tak v jejím okolí se vyskytuje mnoho nevybuchlé munice.

Moje hypotéza o pradávné elektrárně si ale neklade za cíl definitivně její záhadu objasnit, ale pouze připojit svůj nápad na její řešení. A kdo ví, jak stále víc poznáváme záhady dávnověku, co když to tak nějak podobně skutečně mohlo být?

Zdroje:https://cs.wikipedia.org/wiki/Planina_d%C5%BEb%C3%A1n%C5%AF , Vetřelci dávnověku - S05E03 - Mimozemské elektrárny https://www.dailymotion.com/video/x15dc31, odkazy použité v článku

Další mé články odkazující na dávnověkou elektřinu:

Měl Nikola Tesla nějaké dávnověké předchůdce?

Znali snad staří židovští rabíni elektřinu?

A další články v rubrice  archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | pátek 1.5.2020 11:55 | karma článku: 19,75 | přečteno: 1159x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88