Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co by také mohla být betlémská hvězda?

Hvězda betlémská. Neodmyslitelná součást lidových betlémů. Tento zvláštní astronomický úkaz jich zdobí snad většinu, ne-li všechny. Patří tam stejně jako Ježíšek, panna Maria nebo sv. Josef. Ale co vlastně za tímto zvláštním jevem stálo?

pernikový betlem v karlstejnskem muzeu Betlemu. Libor Cermak

Tato hvězda je spojována především s příchodem tzv. mudrců z východu, kteří malého Ježíška vyhledali a obdarovali ho třemi královskými dary: zlatem, kadidlem a myrhou. Dočíst se o tom můžeme například v Matoušově evangeliu, kde je mimo jiné uveden i popis oné záhadné hvězdy:

„Oni krále vyslechli a dali se na cestu. A hle, hvězda, kterou viděli na východě, šla před nimi, až se zastavila nad místem, kde bylo to dítě. Když spatřili hvězdu, zaradovali se velikou radostí. Vešli do domu a uviděli dítě s Marií, jeho matkou; padli na zem, klaněli se mu a obětovali mu přinesené dary - zlato, kadidlo a myrhu.“

Touto záhadou se již v roce 1971 zabývá ve své knize „Nebeské detektivky, senzace a záhady“ známý český spisovatel a záhadolog dr. Ludvík Souček. Hned první kapitola této knihy se nazývá „Hledání betlémské hvězdy“ a Souček se v ní pokouší hledat odpověď na tuto historickou záhadu. Bere v úvahu všechna možná řešení. Například, že hvězda mohla být kometou, novou nebo jiným podobným výrazným astronomickým úkazem. A tak ho napadla zajímavá myšlenka. Podívat se do astronomických spisů starých civilizací, například čínských, neboť jejich astronomové si žádného takového mimořádného kosmického jevu nemohli nepovšimnout a o všem tak dělali podrobné zápisy. Bohužel však v době Kristova narození se žádný astronomický spis o takovém jevu nezmiňuje. Snad jen o kometě z roku 11 před Kristem, ale to je ještě pořád moc brzo. Z toho vyplývá jedno. Takovýto a podobný astronomický úkaz nešlo. Nezbývá tedy nic jiného, než hledat jiné vysvětlení.

Jedno z možných vysvětlení odhalil například slavný astronom ze dvoru Rudolfa II. Jan Kepler. Ten zjistil, že v roce 7 před naším letopočtem došlo k trojnásobné velké konjunkci Jupitera a Saturna v souhvězdí Ryb. A tak je možné, že mudrce z východu přivedla k malému Ježíškovi právě astrologie. Pro východní učence znázorňovaly Ryby souhvězdí vztahující se k zemi Amuru (Sýrie, Fénicie, Judea), Jupiter byl pak planetou královskou a Saturn planetou židovskou. A když to vše dáme dohromady, mohlo by to vše znamenat narození nového židovského krále. Myslím si, že je to zajímavá myšlenka. A v té době roku 1971 i odvážná. Dr. Ludvík Souček sice pracoval pro tehdejší nejvyšší politické kruhy, ale v období tvrdé normalizace napsat knížku o tématech, které dělají existenci Krista o něco pravděpodobnější, je krok, který tehdejší materialistické výchově obyvatelstva nemusel být právě moc po chuti. A když už jsme se zmínili o Ludvíku Součkovi, nesmíme zapomenout ještě na jednu věc. Právě v těchto dnech si připomínáme třicáté první výročí jeho úmrtí. Tento spisovatel zemřel 26. prosince 1978. (Ludvík Souček – Wikipedie)

Astrologické vysvětlení je zajímavé a dle mého názoru by mohlo být i jedním z možných vysvětleních betlémské hvězdy. Ale i tak s ním pořád ještě můžeme polemizovat.

Zaprvé: Konjunkce Jupitera a Saturna je jistě zajímavý astronomický jev. Ale pořád se jedná o dvě hvězdy. Jedna hvězda by byla vidět jen v okamžik konjunkce, ale jak by se hvězdy k sobě přibližovaly nebo vzdalovaly, byly by to prostě dvě hvězdy. Ale v Matoušově evangeliu se doslova píše o hvězdě, nikoliv o hvězdách.

Zadruhé: Zpráva se doslova zmiňuje o zvláštním pohybu hvězdy. „A hle,hvězda, kterou viděli na východě, šla před nimi, až se zastavila nad místem, kde bylo to dítě.“ Konjunkce planet se přeci odehrává na obloze a společně s ní se tak pohybuje dle otáčení naší planety. Kdyby toto byl případ i betlémské hvězdy, proč by bylo v Bibli upozorňováno přímo na její zvláštní pohyb po obloze? Podle toho, co zde čteme, se hvězda objevila na východě, letěla a pak se najednou zastavila nad Betlémem, nad místem kde se narodil Ježíšek. Takový pohyb nějaké hvězdy lze sledovat až u dnešních létajících dopravních prostředků. Ale v době narození Krista?

A zatřetí: To, že se o hvězdě nezmiňují žádné astronomické spisy jiných národů, nemohlo to být náhodou proto, že ji vlastně vidět vůbec nemohly? Objekt tak mohl být mnohem blíž zemskému povrchu a jim v pozorování bránilo zakřivení Země. Něco podobného můžeme sledovat i dnešní době, když už se lidem podařil ovládnout nejbližší vesmírný prostor naší planety. Mluvím o nejrůznějších družicích a satelitech. Tím nejvýraznějším objektem je v současné době Mezinárodní orbitální stanice ISS. Ta krouží kolem Země ve výšce cca 350 km a oběhne ji zhruba za 90 minut (http://cs.wikipedia.org/wiki/ISS ). Pokud však máme to štěstí, že můžeme na obloze sledovat její přelet, tak ten obvykle netrvá déle než pět minut. Když si spočítáme, jaká část z oběžné dráhy ISS odpovídá pěti minutám, zjistíme, že v jeden okamžik je ISS viditelná asi na území odpovídající asi 20 stupňů zemského povrchu. A čím by obdobné těleso bylo blíže k planetě, tím se území jeho pozorování pochopitelně zmenšuje. A toto může být dle mého názoru vysvětlení toho, že jiné národy té doby se o tomto jevu, který by odpovídal betlémské hvězdě, nezmiňují.

Když to vše dáme dohromady, tak se ptám, zda něco takového by vlastně nemohlo být něco, co bychom v dnes mohli označit jako neidentifikovaný létající objekt? Odvážná myšlenka? Pozor! Nechci tím říci, že by se mělo jednat o létající koráb mimozemšťanů! Já mluvím o jevu neidentifikovaném, a tedy něčeho, čeho původ zatím ještě neznáme a jakých je v současné době vyhodnoceno zhruba 10 procent všech hlášení údajných UFO (cca 40 procent jsou omyly a podvody, cca 50 procent jsou UFO z nedostatku informace a oněch naších 10 procent jsou pravá UFO, která nejdou vysvětlit, i když se o to badatelé ze všech sil snaží).

A myslím si, že právě tato tajuplnost dělá z tohoto záhadného jevu nad Betlémem jedno z dalších velkých tajemství vánočních svátků.

Související články: rubrika archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | sobota 26.12.2009 6:19 | karma článku: 24,02 | přečteno: 4033x
  • Další články autora

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 538x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1642x | Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Demonstrace v Tbilisi pokračují. Premiér odvolal návštěvu Spojených států

3. května 2024  7:08

Gruzínská policie začala zatýkat demonstranty, kteří i ve čtvrtek pokračovali v metropoli Tbilisi v...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám