Co asi lidstvu vzkazují největší světové veletoky?

Možná jste si už všimli, že to, jak vedou, a kde se do moře vlévají největší světové veletoky, není vůbec, žádná náhoda. Naopak se zdá, jako kdyby je propojovala nějaká zvláštní záhada, která by nás neměla nechat v klidu spát.

Možná si ještě pamatujete na hodiny zeměpisu na základní škole, kdy vás učitelé zkoušeli z určování zeměpisných souřadnic. Nevím, jak to bylo u vás, ale v naší třídě bylo učiteli oblíbené místo soutoku největší řeky světa Amazonky do Atlantského oceánu. Už tehdy jsem zpozorněl, že tento soutok se odehrává přesně na rovníku. Náhoda? Kdo nevěří, přikládám mapu ústí Amazonky s vyznačením zeměpisných souřadnic (první číslo v tabulce je zeměpisná šířka).

Jak šel čas, zjišťoval jsem, že podobné jevy vykazují i další světové veletoky.

Druhou nejdelší řekou světa je Nil. Ten se sice do do Středozemního moře vlévá daleko severněji, než je rovník, ale pramení v centrální části Afriky. Když ale překonává rovník, také zrovna protéká výjimečným místem. Tady se totiž na jeho toku, a to přesně na rovníku nalézá Viktoriino jezero. Největší sladkovodní jezero na africkém kontinentu a druhé největší na světě. 

Čtvrtou nejdelší řekou světa je Mississippi s přítokem Missouri. Po obou těchto řekách se dokonce jmenují dva americké státy. Do Mexického zálivu se vlévá deltou u města New Orleans v Louisianě. A New Orleans se nalézá na přesně 30. stupni zeměpisné šířky, tj. stejně jako například egyptské pyramidy v Gíze, od kterých je stejně daleko ke středu naší planety jako k severnímu pólu.  

New Orleans

Sedmou nejdelší řekou světa je sibiřský veletok Ob s přítokem Irtiš. Ten se vlévá do Obského zálivu Karského moře. A jestli pak víte kde? Na 66,5 stupni severní zeměpisné šířky. To znamená na severním polárním kruhu!

Ústí řeky Ob do Karského moře na severním polárním kruhu

A na poslední případ se podíváme do Evropy. Dunaj je evropský veletok, který protéká (nebo tvoří hranici) deseti evropskými zeměmi (Německo, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Srbsko, Bulharsko, Rumunsko, Moldavsko a Ukrajina). Do Černého moře se vlévá deltou. A ta se opět nalézá na zajímavé zeměpisné šírce, a to cca na 45 stupni severní šířky. To jest na poloviční vzdálenosti mezi rovníkem a severním pólem.

A tak mne to samozřejmě zarazilo a ptám se, co že si o tom všem mám myslet. Že by nám lidstvu tyto řeky chtěly něco sdělit? Ale co? Jak známo, kontinenty se po zemské kúře neustále pohybují. Tak to samozřejmě neplatilo vždicky. Ale že to platí zrovna teď, v určitém časovém momentě, kdy se na naší planetě vyvinula inteligentní lidská civilizace? Co když je to přímo vzkaz pro nás pro inteligentí tvory, že i samotná celá naše planeta je svým způsebom jakási inteligentní bytost? Že by další důkaz hypotézy Gaia?

Autor: Libor Čermák | středa 14.3.2018 11:54 | karma článku: 22,79 | přečteno: 1344x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88