Boží hrob u Slaného

Pojďte společně se mnou navštívit první boží hrob postavený v Čechách. Nalézá se kousek od Slaného, na kopci nad Kvíčkem.

Byla to Marie Františka, sestra Ferdinanda Františka z Vrtby , kdo se rozhodl, že v Čechách nechá postavit věrnou kopii jeruzalémského hrobu.  A tak roku 1658 vyslala do Svaté země dva mnichy z kláštera ve Voticích, aby odtamtud přinesli přesné rozměry kaple Božího hrobu, kde byl pochován Ježíš Kristus.

Oba františkáni tam skutečně dorazili, vše přeměřili a zakreslili.

Když se však vraceli zpět, byli přepadeni a o všechny nákresy okradeni.

Ale i tak si vše zapamatovali tak, že podle toho bylo možné stavbu uskutečnit.

Tak byla nejprve postavena tato kaple božího hrobu u Slaného.

Stalo se tak roku 1664 -1665. Zde ji nechal zbudovat Bernard Ignác z Martinic.

Poté bylo po Čechách vystavěno asi 25 podobných kaplí, avšak tato by prý měla být tomu jeruzalémskému nejpodobnější.

V roce 2006 byla kaple nově opravena.

Vidět tu také můžeme zajímavé architektonické prvky, jako šikmé okénko

Nebo pískovcové reliéfy.

Mimochodem, když se v roce 1994 objevil u nedalekých Netovic obrazec ve vojtěšce, měl tvar kruhu se šipkou. A ta šipka z nějakých důvodů ukazovala právě ve směru této kaple božího hrobu. (viz Ohlédnutí za sezonou kruhů v obilí v roce 1994)

Já jsem na svých toulkách po Čechách navštívil ještě několik dalších takovýchto kaplí božího hrobu, které byly vystavěny podle oněch výše zmíněných plánů. Například při „Výletu Prahou z Holešovic na Petřín“ jsem navštívil ten v Praze na Petříně a krátce po něm i ten na Zderaze. Při Pěší túře kolem Úštěku“ jsem navštívil tehdy opravovaný boží hrob na Kalvárii u Ostré nedaleko Úštěku. Mimochodem i pod ním se v roce 2013 objevil obrazec v obilí. Při „Pěším výletu po Jedlové“ jsem navštívil i ten na křížové cestě u Jiřetína pod Jedlovou. A konečně ten vlašimský boží hrob nedávno při Pěším výletu po okolí Votic.  A také jsem si všiml z mapy s rozmístěním božích hrobů, toho, že mezi některé trojice z nich (nebo dokonce čtveřice) lze dokonce spojit jednou linií: Znamená to snad něco?

Jak se ale nejlépe dostat k tomu slánskému? Když ze Slaného půjdete od autobusové zastávky „Fantův mlýn“ slepou ulicí do kopce. Přejdete železnici a přijdete k zahrádkářské osadě. Půjdete pořád rovně až přijdete na kraj lesa, kde je kříž a informační cedule. Teď se dáte doprava po lesní cestě nahoru a za chvíli přijdete k samotné kapli.

Zdroje: místní informační tabule http://www.kpufo.cz/wdo/h_bohr.htm

https://theses.cz/id/l33dkr/16500-275204919.pdf

Související článek: Po stopách božích hrobů

Magická Slánská hora

Rubrika stavitelství a architektura

Autor: Libor Čermák | úterý 14.7.2015 9:28 | karma článku: 17,38 | přečteno: 1014x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88