Anglie dostává na frak od Itálie

Alespoň to tak vypadá, pokud sleduji, jak se nyní na jaře vyvíjí letošní sezona záhadných agrosymbolů. Nikoliv však proto, že by v Anglii tento jev slábl, ale protože Itálie zažívá v současné době skutečný agrosymbolový boom. 

Pokud bychom sezonu agrosymbolů chtěli v souvislosti s právě probíhajícím mistrovstvím světa ve fotbale vyjádřit sportovní terminologií, tak v současné době Itálie v tomto ohledu poráží Anglii v poměru 16:11. Navíc musíme říci, že Itálie má již na svém území jednu skutečnou cerealogickou perlu. Tento obrazec je tak fantastický, že byl nazván agrosymbolem „Tisíce a jedné noci“. Byl objeven ráno 13. června 2010 poblíž Poirina nacházejícího se zhruba 15 km jihovýchodně od Turína. Jestli jsem dobře počítal, skládá se zhruba ze 230 kroužků uspořádaných do tvaru obří květiny. Každý list má navíc uvnitř sebe ještě jeden menší kroužek, který obsahuje různý počet malých kroužků. Že by nějaký zašifrovaný vzkaz? A přitom celý výtvor není nijak malý. Rozkládá se na ploše přibližně 22400 m2. A navíc se nenalézá pouze na jednom poli, ale překračuje hranici i sousedního ještě zeleného obilí. Pokud si ho chcete prohlédnout důkladně, tak můžete například na stránkách anglických hledačů kruhů v obilí, kteří na něj dokonce vložili speciální upozornění jako na mimořádnost letošního roku. A stránky jsou přístupné na Poirino (Torino). Třeba se tam časem objeví i nějaké možné vysvětlení či hypotézy vzniku.

Z dalších italských obrazců stojí za zmínku například vyjádření symbolu jin a jang, který se objevil 10. června 2010 u italského přístavního města Ancona. Mimochodem tento město je velice staré. Založeno bylo asi roku 387 před naším letopočtem řeckými osadníky ze Syrakus. Více o obrazci na Ancona, Varano.

Zajímavým obrazcem je též agrosymbol ve tvaru jakého si koláče, který se objevil 8. června u města Montagnana. Možná, že někomu bude spíš připomínat spodek klasického létajícího talíře se třemi trojúhelníkovitě uspořádanými světly. 

Nyní dovolte, abych ze slunné Itálie se přenesl na trochu chladnější severozápad Evropy, a to do již zmíněné Anglie, kde jsou kruhy v obolí jako doma. 3. června totiž vzniká nový obrazec u jednoho z mnohých pravěkých kruhů, a to u Codford St Peter ve hrabství Wiltshire. A opět je to květina, která je tentokrát složená ze 12 kruhů. Výskyt agrosymbolu však tentokrát dost zneklidnil majitele pozemku, který na okraj svého pole umístil vzkaz, že tu návštěvníci nejsou vítáni a podle potřeby ho chce hlídat dokonce strážníky. Více na Codford St Peter.

V okolí pravěkých památek, které jsou tentokrát o něco méně známé, než například Stonehenge nebo Avebury, se objevily i další nové letošní obrazce. To že nejsou tak známé, však neznamená, že nejsou zajímavé. Naopak. Tak například v Anglii se vyskytuje několik tzv. dlouhých mohylových hrobek. Ty nejznámější jsou u West Kennett (viz  Avebury – místo zasvěcené záhadám) a nebo Wayland's Smithy (viz V kraji Bílého koně). Podobná dobře zachovalá památka se nalézá i zhruba 1 km jihozápadně od obce Wellow v hrabství Somerset. Jmenuje se Stoney Littleton Long Barrow a pochází z neolitu. Je cca 30 metrů dlouhá a 15 metrů široká.  A 7. června 2010 se doslova několik metrů od ní objevil složitý obrazec v obilí ve tvaru spirální galaxie s příčkou. Chtěl bych jen podotknout, že spirální galaxie s příčkou jsou od klasických spirálních galaxií trochu zvláštní, neboť v jejich středu jsou hvězdy seřazeny do rovné příčky a teprve až z ní vycházejí spirální ramena.

Není však bez zajímavosti, že vědci nedávno zjistili, že typ spirální galaxie s příčkou je i naše galaxie Mléčná dráha (viz http://www.astro.cz/apod/ap080606.html - pokud kliknete na tento odkaz, spatříte, jak vypadá naše galaxie z pohledu vzdáleného vesmíru). A ještě odkaz na onen obrazec v obilí: Stoney Littleton Long Barrow.

A nyní se přesuneme k další méně známé, ale za to také zajímavé pravěké památce. Poblíž hranic hrabství Hampshire a Wiltshire se nalézá kopec Walbury Hill. Na něm byla kolem roku 600 před naším letopočtem zbudována pevnost z doby železné. Její plocha zaujímá úctyhodných 320000 m2. Dne 12. června 2010 se v úpatí teto prastaré památky objevil obrazec tvořený 23 kruhy, který opět trochu připomíná onen  symbol jin jang. Obrazec má však jakýsi podivně pokroucený ocásek, který některým badatelů připomíná tvar toku řeky Mississippi před tím, než se vlije do Mexického zálivu.

Že by upozornění na strašlivou ropnou havárii, která se nyní odehrává právě v Mexickém zálivu? Viz Walbury Hill.

Poslední anglický obrazec, o kterém se tentokrát zmíním, vznikl v noci ze 14 na 15. června 2010. Nalézá se zhruba jeden kilometr jihozápadně od wiltshirské obce Chirton Bottom u Devizes. Je to velice nádherný obrazec, který vypadá jako obří osmička, ovšem vytvarovaná z jakési krajky. Pokud si tento nový složitý obrazec rozhodnete prohlédnout a třeba i přijít na jeho význam, můžete na  

Chirton Bottom, nr Urchfont

.    

Závěrem bych se měl ještě zmínit o tom, že Anglie a Itálie nejsou jediné státy, kde se v uplynulých dnech objevil jev zvaný záhadné kruhy v obilí. Dva své první obrazce má i Belgie, a to jednoduchý kruh s výběžkem u  Wamont (Landen), Bosstraat a obrazec u Lamine. A svůj obrazec v obilí ohlásila i Krasnodarská oblast v Rusku (Krasnodar reg., Belorechensk District.) a Meensen v Dolním Sasku ve Spolkové republice Německo.

Tak a teď už nezbývá nic jiného, než čekat, jaká překvapení nám tajuplné agrosymboly letos ještě přichystají. A aby vám to čekání netrvalo tak dlouho, můžete si ten čas zkrátit například četbou mojí povídky Poprask v obilí. Povídka vypráví o badatelích, který tento jev zkoumají i o padělatelích, kteří jim ztěžují jejich snažení.  A nebo brouzdáním po mojí speciální googlemapě s vyznačením nejnovějších kruhů v obilí.

Zdroje:

http://www.cropcircleconnector.com/2010/2010.html

http://www.cropcircle-archive.com/archive/index.php

http://www.kornkreise-forschung.de

wikipedie

Foto: www.flickr.com

 

Související články :

2. díl:  Mystická galerie v obilných lánech

1. díl: No vida, už je to tady! První agrosymboly letoška!

A související rubriky:

Kruhy v obilí - rok 2010

Kruhy v obilí - rok 2009

Kruhy v obilí - rok 2008

 

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 17.6.2010 6:37 | karma článku: 14,44 | přečteno: 3896x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88