Adventní kalendář: Židům začala chanuka

Na adventní době mi připadá nejduchovnější to, že se zde setkávají tradice hned několika různých náboženství. A kromě křesťanských vánoc na toto období začíná i židovská chanuka, neboli svátek světel.

Chanuka je osmidenní židovský svátek, který připomíná jeden zázrak, který se uskutečnil ve 2. století před Kristem. V roce 167 před naším letopočtem vstoupil ze svojí armádou do Jeruzaléma Antiochos IV. , král Seleukovské říše, jenž zakázal židům jejich náboženství. Místo něj museli vykonávat to jejich helénské. To Antiochos IV. umocnil tím, že do Jeruzalémského chrámu nechal umístit sochu řeckého boha Dia, čímž chrám znesvětil. Židům se to pochopitelně nelíbilo, a tak se proti Antiochovi pozvedlo tzv. Makabejské povstání, pod vedením kněze Matiáše Makabejského. Toto povstání bylo v roce 165 před naším letopočtem úspěšné, neboť chrám byl osvobozen a znovuzasvěcen. Tam, kde stála socha Dia, bylo rozhodnuto, že bude postaven nový oltář. Bylo však potřeba olivového oleje pro chrámovou menoru (sedmiramenný svícen). Ta se musela zažehnout, aby každý den mohla hořet po celou noc. Jenomže židé tu měli pouze jednu konvičku s tímto posvátným olejem, který by podle všech přírodních zákonitostí vydržel hořet jen jeden den. Ale stal se zázrak. Svícen hořel osm dní, což je doba, za kterou židé vyrobili olej nový. A tak, jako připomínka této události, slaví od těch dob každoročně osmidenní svátek chanuka, svátek světel.

 

Chanuka nezačíná vždy ve stejný den, jako je tomu u křesťanských vánoc. Jeho začátek se datuje na 25. den měsíce „kislev“, což je jeden z měsíců židovského kalendáře. Židovský kalendář, jak známo, je lunární, podle něhož my například určujeme i naše velikonoce. A s chanukou je to obdobné. Jeho začátek, tak zpravidla spadá do období od konce listopadu do konce prosince. Letos se tak děje 9. prosince, příští rok to bude už 28. listopadu, v roce 2014 to bude 17. prosinec, v roce 2015 to bude 7. prosinec a v roce 2016 začne chanuka přesně na den Narození Páně 25. prosince.

 

Židé během tohoto svátku dodržují řadu tradicí. Například k motlitbám přidávají zvláštní dodatky. Dále se rozsvěcejí svíce  na osmiramenném svícnu (každý den o jednu více), a to vždy po západu slunce, avšak nanejvýš hodinu po setmění. A obdobně jako u nás o vánocích, tak se také dětem dávají dárky a zpívají se chanukové písně. A protože Židé dnes žijí v celém západním světě, není divu, že řada chanukových zvyklostí přešla i do našich vánoc.

 

http://www.youtube.com/watch?v=Eg8jk04Ubnc

 

Zdroj: včetně použitých obrázků: http://cs.wikipedia.org/wiki/Chanuka

http://www.youtube.com/watch?v=Eg8jk04Ubnc

 

Související články z rubriky adventní kalendář 2012

9.12. Adventní kalendář: vánoce v přírodě

8.12. Vánoce jako u Griswoldových

7.12. Adventní kalendář: tradice jesliček a betlémů

6.12. Adventní kalendář: Dnes by děti honil Ambrož

5.12. Kdo byl svatý Mikuláš?

4.12. Vánoční věštění

3.12 Dnes by chodily Barborky

2.12. Co možná nevíte o adventním věnci?

1.12. Začíná nám advent

Dále: Tříkrálovské završení vánočního období

Tříkrálovská koleda – zpestření začátku nového roku

Autor: Libor Čermák | pondělí 10.12.2012 4:48 | karma článku: 14,82 | přečteno: 1601x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88