Adventní kalendář: Kdo byl svatý Mikuláš?

Je velice pěkné, že nějaká z předvánočních tradic se dochovala až do 21. století. A Mikuláš s čertem a andělem k nim bezesporu patří. Je to každoročně milé zpestření předvánoční doby, na které se těší hlavně děti.

Ovšem mám takové tušení, že kdyby u nás komunistický režim, jenž se vyznačoval tím, že byl silně materialistický, vládl o několik let déle, že by pravděpodobně tato tradice dopadla jako jiné adventní postavy, které též o obdobných svátcích chodívaly. Určitě mu vadil křesťanský původ mikulášské obchůzky.  

 

Kdo to byl vůbec svatý Mikuláš? Narodil se na konci 3. století v Pataře. Jeho rodina byla křesťanská a živila se rybařením. On sám byl velice zbožný a po smrti svého otce rozdal své dědictví chudým. Kolem roku 300 se stal biskupem v Myře v jihoturecké Natálii. Říká se legenda, že se jím tenkrát měl stát ten, kdo následujícího rána vstoupí jako první do chrámu. A to byl právě Mikuláš, a to ve velmi mladém věku kolem dvaceti let. Během pronásledování křesťanů byl vězněn a mučen, ovšem vydržel a po roce 313, kdy bylo císařem Konstantinem povolené křesťanství, se mohl vrátit do svého úřadu. Zemřel někdy v polovině 4. století, a to právě 6. prosince, kdy dodnes slaví svátek. Je patronem dětí, námořníků, obchodníků, lukostřelců, vězňů, lékárníků, právníků a studentů.

Zasvěceno je mu i řada kostelů. Jen v Praze jsou tři. Nejznámější jsou ty na Staroměstském náměstí a na Malostranském náměstí. Všiml jsem si takové geometrické zajímavosti, že oba chrámy se nalézají na stejné zeměpisné šířce, a tak jsou vůči sobě orientované přesně ve směru východ-západ. Navíc oba barokní skvosty, jejichž autory jsou Dientzenhoferové, jsou poloze, která je vůči sobě symetrická podél osy Vltavy.

Třetí pražský kostel zasvěcený tomuto světci se pak nalézá ve Vršovicích. Asi církevně nejvýznamnější chrám na našem území ,zasvěcený sv. Mikulášovi, je v Českých Budějovicích, neboť slouží i jako hlavní kostel Českobudějovické diecéze.

O svatém Mikuláši se vypráví spousta legend. Například jak zachránil tři dcery zchudlého šlechtice od hrozby prostituce tak, že jim hodil oknem sáčky se zlaťáky. Podle další legendy vzkřísil tři malé děti, které zavraždil zlý hostinský. Snad právě pro jeho dobré skutky se z něj stala taková legenda a posléze i lidový obyčej, který se zachoval dodnes. A tak v předvečer svátku svatého Mikuláše obchází tento světec rodiny a obdarovává hodné děti. U nás je tradičně doprovázen ještě anděly a čerty. A tak věřím, že tento hezký zvyk se u nás udrží ještě hodně dlouho, protože zkrátka k předvánoční době patří.  

Vánoční nálada je na adventní době asi to vůbec nekrásnější. A tak i dnes přidám odkaz na jednu vánoční píseň, která by ji vám mohla navodit. Dnes jsem vybral vánoční koledu „Pastýři nespěte“. Je na odkazu http://cs.gloria.tv/?media=232593

 

Zdroje a použitá literatura: 

Zdroje a použitá literatura:  http://www.ceske-tradice.cz/tradice/zima/sv.-mikulas

http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Mikul%C3%A1%C5%A1

Vondrušková A.: České zvyky a obyčeje, Albatros, Praha, 2004

Použité obrázky: wikipedie, cz.gloria.tv, moje fotografie  

 

Související články z rubriky adventní kalendář 2012

4.12. Vánoční věštění

3.12 Dnes by chodily Barborky

2.12. Co možná nevíte o adventním věnci?

1.12. Začíná nám advent

Dále: Tříkrálovské završení vánočního období

Vánoční přání aneb moderní betlém

Tříkrálovská koleda – zpestření začátku nového roku

Vánoční kapři - ano či ne

Škoda zaniklých vánočních tradic

Autor: Libor Čermák | středa 5.12.2012 5:10 | karma článku: 17,86 | přečteno: 2100x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88