Adventní kalendář: Dnes by děti honil Ambrož

V minulých staletích byla adventní doba plná magických postav, z nichž se do současnosti dochoval jen sv. Mikuláš. Další postavou, která též v dávných časech chodila městy a vesnicemi, byl Ambrož.

Ambrož měl opět svůj předobraz ve světci. Svatý Ambrož se narodil kolem roku 340 v německém Trevíru, Vypráví se pověst, že ho jako malého chlapce napadl roj včel, ale nijak mu neublížil. V dospělosti se stal nejprve milánským soudcem. A i přesto, že nebyl pokřtěn, byl pro svojí dobrosrdečnost zvolen roku 374 milánským biskupem. V Miláně pak i zemřel, a to v roce 397.  Protože se ve svých dílech hodně věnoval teologii, biblické exegenezi a katechezi, tak ho v roce 1295 papež Bonifác VII. jmenoval tzv. „prvním učitelem církve“. Svůj svátek slaví 7. prosince a je patronem včelařů.

A stejně jako Barborka (viz Dnes by chodily Barborky) nebo Mikuláš (Kdo byl svatý Mikuláš?) i tento světec pronikl mezi zamaskované postavy tradičního adventu. Nebylo to však všude, ale jen v některých místech, například na Kutnohorsku, Kolínsku, Mostecku, Podřípsku nebo tam, kde byl kostel zasvěcen svatému Ambrožovi. Tak tam vždy buď vpředvečer nebo přímo o jeho svátku čekaly děti u kostela, až se za soumraku objeví tajuplná postava s černou špičatou čapkou, závojem přes obličej, dlouhou bílou košilí a bílými rukavicemi . V levé ruce měla uzlíček s cukrovinami a v pravé koště polepené bílým papírem. Jakmile se Ambrož objevil, začaly na něj děti pokřikovat. Na to je pak on honil. Cestou však vytrácel cukrovinky, a děti je pochopitelně sbíraly.

Další hezký adventní zvyk, ze kterého se do současnosti bohužel moc nedochovalo. Škoda. U Barborek se to dá vysvětlit tím, že jejich poslání se hodně podobalo Mikulášovi. Ale tohle je zcela jiný zvyk, při kterém jsou děti naopak na čerstvém vzduchu. A tak, pokud by se ho někde pokusili obnovit, mají samozřejmě mojí podporu. Alespoň by adventní doba, jež je sama osobě magická, byla zas o něco pestřejší.    

 

Vánoční nálada je na adventní době asi to vůbec nekrásnější. A tak i dnes přidám odkaz na jednu vánoční píseň, která by ji vám mohla navodit. Dnes jsem sáhl do zahraničního archivu a vybral jsem známou píseň „Let it snow“: http://www.youtube.com/watch?v=mN7LW0Y00kE

Zdroje a použitá literatura: 

http://www.ceske-tradice.cz/tradice/zima/sv.-ambroz

http://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Ambro%C5%BE

http://ziza.blog.cz/1012/den-svateho-ambroze-7-prosince

http://www.radio.cz/cz/rubrika/special/v-predvanocnim-case-u-nas-chodily-i-hrozive-a-tajemne-adventni-postavy

 

Použité obrázky: wikipedie, youtube.com, www.ceske-tradice.cz/ 

 

Související články z rubriky adventní kalendář 2012

5.12. Kdo byl svatý Mikuláš?

4.12. Vánoční věštění

3.12 Dnes by chodily Barborky

2.12. Co možná nevíte o adventním věnci?

1.12. Začíná nám advent

 

Dále: Tříkrálovské završení vánočního období

Vánoční přání aneb moderní betlém

Tříkrálovská koleda – zpestření začátku nového roku

Vánoční kapři - ano či ne

Škoda zaniklých vánočních tradic

Autor: Libor Čermák | čtvrtek 6.12.2012 4:02 | karma článku: 17,41 | přečteno: 2233x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88