Adventní kalendář: Co možná nevíte o vánočním stromečku?

Už je to jen dva dny a bude tu Štědrý den. Budeme například zdobit vánoční stromeček. Ale, zda vůbec víte něco o tomto zvláštním zvyku?

Stromečky se už zdobily od pravěku. A bylo tomu právě o svátcích zimního slunovratu (viz Předkřesťanské svátky Slunovratu). Například staří Keltové zdobili zlatem a stříbrem smrky a borovice v okolí jejich příbytků. Uctívali tak boha Slunce. Obdobný zvyk udržovali i staří Germáni, kteří tím zas uctívali svého boha Wotana. Tudíž jde původně o tzv. pohanský zvyk, který se však přenesl do tradičních křesťanských svátků. Kdo by si však myslel, že vánoční stromečky se automaticky zdobily odnepaměti a po celu dobu, tak je na omylu. Dokonce ještě před sto lety to nebylo nijak hromadně rozšířené. Ale postupně.

S příchodem křesťanství začaly být pohanské rituály samozřejmě v nemilosti, a tak není divu, že se na tento zvyk téměř zapomnělo. Ale asi ne všude, protože se zprávy o něm dochovaly v pověstech, například o opatu Kolumbánovi z Burgundska, kde v den Narození páně ozdobil na jednom z kopců starou jedli, a to hořícími pochodněmi, uspořádanými do tvaru kříže. Tím chtěl zdejší obyvatele uctívající staré pohanské rituály slunovratu seznámit s křesťanským pojetím vánoc a s narozením malého Ježíška.

V 16. století se obyčej zdobení stromečku začíná objevovat znovu a tentokrát skutečně už jako symbol vánoc. Nevím, zda je to náhoda nebo záměrná souvislost, že stejně jako adventní věnec (viz Co možná nevíte o adventním věnci?) se i tento zvyk objevuje v Německu. Nejstarší zprávou o ozdobeném vánočním stromečku totiž máme z roku 1570 z Brémské kroniky. Nejdříve se zdobily v cechovních a řemeslných domech a do domácností začaly pronikat až v 17. století. Zvyk se drží především v německém prostoru a teprve v 19. století, začíná pronikat i do okolního světa.   

A teď si tipněte. Kde se vánoční stromeček objevil dřív? Ve městech nebo na vesnicích? Možná se budete divit, ale i přesto, že vesničané mají k jehličnatým lesům blíže, tak nejprve to bylo ve městech. A teprve odtud se rozšířil na venkov.

V Čechách se první vánoční strom objevil v roce 1812, kdy ho na svém libeňském zámečku nechal postavit tehdejší ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich. Byl to Němec, a tak není divu, že tento zvyk se k nám dostal díky němu. Ale do rodin začal stromeček pronikat až ve 40. letech 19. století. Byly to nejprve samozřejmě bohatší měšťanské rodiny, a zdobily je perníčky, ovocem, ořechy nebo hrozinkami. V šedesátých letech 19. století se u nás poprvé stromeček rozsvítil, a to díky lojovým svíčkám.

Na chudším venkově se vše šířilo pomaleji, a tak většinou až do první světové války tam v rodinách mívali jen ozdobenou smrkovou či jedlovou větev, tzv. chvojku. A teprve až na přelomu 19. a 20. století se u nás stromeček rozšířil masověji. Dnes už je vánoční stromek široce rozšířen po celém světě, a to nejen v rodinách, ale i ve školách, kostelech, na náměstích i jinde.

Samozřejmě se také vyvíjely ozdoby. Nejprve to byly jablka, ořechy a podobné plody, pečivo a cukroví. Později pak ozdoby papírové a ze všeho, co se dalo podomácku vyrobit. Rozšířené také byly ozdoby slaměné a listové a také ze směsi vaty papíru a sádry. Skleněné ozdoby, jaké známe ze současnosti se objevily na začátku 20. století. A postupně se k nim přidaly i figurky z čokoládových kolekcí.

Zajímavá byla i doba, po kterou měl být ozdobený stromek v místnosti. Nejprve bylo zvykem ho mít až do Hromnic (začátek února) a později se přešlo k variantě do Tří králů. Pak se jeho zbytky spálily v kamnech.

Zkrátka a dobře historie vánočního stromečku je velice zajímavá. Zasahuje do nejstarších dob a postupně se vyvíjí. Zvyk je to nádherný, a to protože člověka přibližuje blíže k přírodě a tím i k duchovnu. A to je podle mne hlavní podstata každého takového svátku, jako jsou vánoce a jím podobné.

 

Zdroje:  http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1no%C4%8Dn%C3%AD_stromek

Vondrušková A.: České zvyky a obyčeje, Albatros, Praha, 2004

Vavřincová V: Malá encyklopedie vánoc, Libri, Praha, 2002

http://www.youtube.com/watch?v=5FKkd4E2wfA

 

Související články z rubriky adventní kalendář 2012

21. 12. Předkřesťanské svátky Slunovratu

20.12. Tam kde se narodil Ježíšek

19.12. Vánoční Praha (fotoblog)

18.12. Vánoční hvězdná obloha je nejkrásnější

17.12.  Foglarovská předvánoční tradice

16.12. Co je to Betlémské světlo?

15.12. Jak to bylo ze Santa Clausem?

14.12. Za rok se těšme na vánoční kometu

13.12. Bílé vánoční přání (fotomatiné)

12.12. Dnes by chodily Lucky

11.12. Tajemství vánočních pokladů

10.12. Židům začala chanuka

9.12. Vánoce v přírodě

8.12. Vánoce jako u Griswoldových

7.12. Tradice jesliček a betlémů

6.12. Dnes by děti honil Ambrož

5.12. Kdo byl svatý Mikuláš?

4.12. Vánoční věštění

3.12 Dnes by chodily Barborky

2.12. Co možná nevíte o adventním věnci?

1.12. Začíná nám advent

Autor: Libor Čermák | sobota 22.12.2012 5:21 | karma článku: 16,12 | přečteno: 1558x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88