A přece tam jsou!

Celý život se zajímáte o vesmír, a to také o možnostech života v něm. A najednou se od zastánců naší kosmické osamělosti dozvíte, že kvůli tomuto vašemu filozofickému pohledu prý o něm nemáte žádné základní znalosti.

Galaxie M 31 v Andromědě, osahuje dvakrát víc hvězd než Mléčná dráha. Kolik tam asi musí být života?

A kde je možné se toto dozvědět? V diskuzi pod jedním z článků, zabývajícím se možnosti existence jiných vesmírných civilizací! Jistý příznivec pozemské vzácnosti života ve vesmíru zde prohlásil, že pravděpodobnost jejich existence se rovná nule. Argumentoval jsem tím, že stoprocentně víme o jednom místě, kde život ve vesmíru určitě vznikl. O naší planetě Zemi. Což dokazuje, že život ve vesmíru je možný. Kdyby tam být neměl, nevznikl by ani zde! A já skutečně neznám ve vesmíru jediný jev, který by se v něm měl vyskytovat pouze jednou. Co už někde existuje, existuje tak s vysokou pravděpodobností i někde jinde.Nemluvě také o tom, že se tam všude nalézají ty samé chemické prvky jako zde na Zemi. No a pak se to stalo. Dotyčný se zřejmě můj názor snažil nějak shodit, tak vyřkl takto.

Pokud existují nějací jedinci, kteří si i ve 21. století pořád ještě myslí, že naše planeta je tímto v celém vesmíru výjimečná, ať si to klidně myslí. Já jim to neberu, je to jejich názor. Ale ať si laskavě vzpomenou na středověké pojetí vesmíru, ve kterém také byla naše planeta výjimečná. Byla středem celého všehomíra a ostatní tělesa včetně Slunce kolem ní prostě obíhala. A když se někteří renesanční myslitelé snažili poukázat na to, že to může být trochu jinak, byli obviněni z kacířství. A to ještě nemluvím o dominikánském mnichovi Giordanu Brunovi, který byl za to v roce 1600 dokonce i upálen. A to mimo jiné i za to, že si dovolil přijít s myšlenkami, že by tam nahoře mohly být i nějaké světy se životem. I s tím inteligentním. A pak je vše najednou jinak. Slunce se přestěhuje do centra sluneční soustavy a postupně se stane jednou z mnoha obyčejných hvězd Mléčné dráhy a Země jednou z ještě více planet, které svoji centrální hvězdu obíhají.

Nyní však už však poznávání vesmíru spěje mílovými kroky dopředu. Například ještě před dvaceti roky jste se mohli z astronomických publikací dozvědět, že dosud neznáme žádnou planetu mimo sluneční soustavu. No a vidíte, je rok 2010 a planety v jiných hvězdných soustavách se objevují téměř jak na běžícím pásu. Už víme i to, že tam nejsou jen obří plynné planety typu Jupitera, ale i menší planety blízké svojí velikostí Zemi. Nedávno dokonce proběhla médii zpráva o objevu celé planetární soustavy u hvězdy HD10180. Zde je dokonce sedm planet, z čehož jedna je kamenná s hmotností 1,4 Země. Dnes již tak víme, že planety u hvězd nejsou žádnou výjimkou, ale spíš pravidlem.

A jak také víme z naší planetární soustavy, obří planety mají tendenci kolem sebe shlukovat početnou rodinu různě velkých kamenných měsíců, kdy některé můžou mít i velikost planety. A stačí, aby se nějaké vhodně velké kamenné těleso (planeta pozemského typu nebo větší měsíc) nalézaly ve správné vzdálenosti od své hvězdy, a to v takové, aby se na ní udržela voda v kapalném stavu a podmínky pro život zde můžou být ideální. Jakým způsobem se pak bude evoluce tohoto života vyvíjet? To je podle mne už zcela individuální. Ale když vývoj k vyšším organizmům už někde šel (například zde na Zemi), proč by tomu nemělo být i někde jinde? A co víc, i zde na Zemi nalézáme různé formy života i v takových prostředích, kde bychom ho nejprve vůbec nečekali. Život je tak úžasně přizpůsobivý, což zřejmě opět platí i kdekoliv jinde. A k tomu všemu připočtěme ještě nálezy takových úžasných meteoritů jako třeba ALH84001 (blíže viz Blíží se už konec jedinečnosti pozemského života?) a možnost života ve vesmíru zas uvidíte v trochu lepším světle.

Co z toho vyplývá? Vědecké poznání tak nesměřuje k tomu antropocentristy proklamovanému názoru o vzácnosti pozemské civilizace. Naopak to postupně spěje k poznání, že život ve vesmíru je něco zcela běžného. Doufám však, že to bude potvrzeno ještě za mého života, protože umírat s pocitem, že jinde ve vesmíru život zatím nebyl objeven, se mi jednou tedy rozhodně nechce.

Použitý zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/veda-a-technika/veda/astronomove-objevili-az-sedm-exoplanet-u-jedne-hvezdy_179488.html

 

 

Související články:

Nové objevy nám přibližují existenci života ve vesmíru (Novinky o hledání života ve vesmíru z července 2010)

Blíží se už konec jedinečnosti pozemského života? (Novinky o hledání života ve vesmíru z prosince 2009)

Byl už zachycen signál mimozemské civilizace? 

Ať žije život mimo Zemi! (Novinky o hledání života ve vesmíru z března 2009)

Vatikán uznává existenci mimozemšťanů

 

Rubrika: Vesmír a život v něm

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | pátek 27.8.2010 15:47 | karma článku: 19,32 | přečteno: 1711x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88