ZMĚNA!

Musíme to změnit! Chce to změnu!! Před volbami se to změnami vždycky jen hemží, netvrdím, že bych si sama nějakou změnu nepřála. Jenom je vždycky třeba říct, jak tu změnu udělat.

Změníme sociální služby. Budou malé. Budou hlavně v domácím prostředí a ty pobytové budou úplně malé. To jsou parafrázovaná předvolební hesla mnohých politických stran. Těch vládnoucích, i těch, které vládnout chtějí.

Jsem pro. Sama si myslím, že co nejvíce lidí má zůstávat ve svém přirozeném domácím prostředí. Proto ale potřebujeme dostatek nejenom pracovníků v sociálních službách, ale také více lidí pro službu home care. Tedy zdravotní sestry, které tuto službu poskytují. Bylo by to fajn, ale nikdo už neříká, jak chceme ten systém rozšířit. Jak jednotlivé kraje budou registrovat nové poskytovatele služeb, když ti staří a velcí už nebudou vyhovovat. A hlavně, kdo a jak je zaplatí.

PENÍZE? TICHO PO PĚŠINĚ

Další pěkné heslo je, budeme chtít důstojné pobytové sociální služby. Tedy zase rozumějme, malé, útulné sociální služby, které ale budou pěkné, jako to politické heslo, ale budou také pěkně drahé. A zase chybí to B. Kde peníze vezmeme. A můžeme v pěkných heslech pokračovat. ZAVEDEME CHYBĚJÍCÍ SOCIÁLNÍ SLUŽBY. To už je téma samo o sobě. Je moderní říkat, že zavedeme nové služby pro lidi s PAS (poruchou autistického spektra). Když ale se zeptáte, jak mají podobné služby vypadat, pak je také velmi často ticho. Ono se to nějak „dovymyslí“, hlavně, že máme HESLA. Jenže realita pořád stejná. Hezká hesla, málo peněz, nedostatek zaměstnanců v systému.

ZAPLAŤME RODINÁM

Za sebe říkám, že je nutné nastavit systém, který umožní lidem být co nejdéle doma. Dlouhodobě přitom navrhuji, abychom zaplatili rodinné příslušníky, kteří se starají o své blízké. Příkladem mohou být třeba platy pěstounů. Rodinný asistent nebude na sociálních dávkách, které zpravidla pobírá, protože mu péče o blízkého člověka prostě neumožní pracovat. Takhle by dostal odpovídající plat s nárokem na důchod. Bude v klidu, že každý den nemusí počítat, zda zvládne nakoupit základní potraviny a zaplatí střechu nad hlavou. U osob, které potřebují pomoc druhé osoby zaveďme rychlé rozhodovací lhůty. O invalidním důchodu je nutné rozhodnout nejdéle do 30 dní, stejně jako o příspěvku na péči. Zrychleme rozhodování o přidělení kompenzačních pomůcek, stanovme jasná, přehledná a snadná pravidla pro jejich přidělování.

OPATRNĚ

Pobytové sociální služby nastavme tak, že do pěti let budeme mít pouze jedno a dvoulůžkové pokoje. úhrada této změny se povede dozajista z evropských zdrojů. Nastavme domácnosti, nikoliv oddělení. V pobytových sociálních službách jděme cestou humanizace, přístupu zaměřeného na člověka a nepečujme, nevychovávejme. Asistujme a provázejme životem. Je mi úplně jedno, pokud je služba velká, ale dobře uspořádaná do jednotlivých domácností. Není to sice moderní říkat, ale velká služba se prostě lépe zaplatí. Udělejme si malé služby ve velkých domovech. Nepotřebujete násobit pracovní pozice, které pendlují mezi jednotlivými domy, kde je malý počet klientů. Tím nezatracujeme malé služby. Jen musíme mít nejprve vyřešené peníze. Nemá cenu bořit něco jen proto, že to třeba není moderní, ale funguje to dobře. Nevylejme vaničku i s dítětem, jak se nám to v mnoha dalších oblastech už párkrát povedlo.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lenka Kohoutová | pátek 4.6.2021 6:33 | karma článku: 12,32 | přečteno: 261x