Práce pro lidi s handicapem? Má to smysl!

O zaměstnávání lidí se zdravotním postižením docela často přednáším v nejrůznějších firmách, pro studenty. Vždy se na začátku ptám, co si představíte pod pojmem člověk se zdravotním postižením?

Častá odpověď, je to člověk s mentálním postižením na vozíku. Musím uznat, že lety se tato nálepka mění. I proto, že lidé s handicapem jsou prostě mezi námi. Jsou to naši kolegové v práci, partneři v životě, kamarádi.

10 ZE STA

Mezi námi žije 10% obyvatel, se zdravotním postižením nebo znevýhodněním. Zhruba polovina jsou lidé v produktivním věku. Ne všichni zvládnou pracovat, ne všichni na plný úvazek. Někteří potřebují vytvořit specifické podmínky. Bezbariérovost, speciální kompenzační pomůcky a podobně. Není pravda, že lidé se zdravotním postižením nemohou zastávat vysoké funkce. Měli jsme ministryni a senátorku vozíčkářku. Znám právníky, lékaře, pedagogy se zdravotním postižením. Stejně jako mnohé podnikatele, kteří ač sami žijí se zdravotním postižením pracují pro druhé a vytváří v chráněném pracovním prostředí nebo v sociálních podnicích pracovní místa pro lidi s handicapem.

Máme ale i lidi, kteří prostě vždy budou dělat jen pomocné práce, budou pracovat v kompletačních dílnách, budou uklízet nebo budou pomocnými silami třeba v kavárnách nebo v pekárně. Ale každému člověku má být umožněno vzdělávat se, stejně jako pracovat, bez ohledu na zdravotní stav.

KDE JE PROBLÉM?

Nějak to funguje. Kde je tedy problém? Jsou nastaveny podmínky, proč tedy něco tak samozřejmého jako je zaměstnávání lidí s handicapem zmiňovat? Protože neexistuje jeden metr. Jasně daná pravidla. Stále existuje problém s posudkovými lékaři. Pracujete? Tak to nejste „invalidní“. Stále existují ještě v některých firmách určité předsudky nebo neznalost. Například, že Zákoník práce je pro všechny zaměstnance stejný, že člověk se zdravotním postižením se může propustit jako každý jiný zaměstnanec.

Jsem 14 let předsedkyní správní rady Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Zkušenosti se teď s kolegy snažíme uplatnit i prostřednictvím portálu „Pracovní tržiště“. Když to dobře půjde, bude to i o pracovní poradně, o dluhové poradně. Fond bude radit zaměstnavatelům, jak dobře napsat poptávku po pracovníkovi se zdravotním postižením, jak je možné přizpůsobit pracovní místo lidem s handicapem.

JDE TO

Fakt, že lze úspěšně zaměstnávat lidi s handicapem je vidět i v Domově Sulická, který vedu už bezmála sedm let. Za tu dobu jsme pro zaměstnávání klientů našeho domova udělali s kolegy mnohé. Dnes jich pracuje celkem 29. Jsou to zaměstnanci jako každý jiný a svojí práci umí odvádět s fortelem.

Zkrátka zaměstnávat lidi se zdravotním postižením jde. Ráda v tom budu nejrůznějšími způsoby pomáhat i nadále. Má to smysl.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lenka Kohoutová | pátek 28.5.2021 6:29 | karma článku: 10,83 | přečteno: 207x