Devítka II

Číslo devět se obecně spojuje s konci a novými začátky. A údajně v sobě nese moudrost všech předešlých čísel. Snad se tedy dá považovat za číslo šťastné.

Po devíti letech ve službách Domova Sulická přišla výzva, která mě neskutečně oslovila. Byla jsem pověřena řízením Domova pro seniory Krč. Sociální služba, která fyzicky prakticky sousedí s Domovem Sulická.

O domovech pro seniory se často mluví jako o takových „lepších“ léčebnách dlouhodobě nemocných. To si rozhodně odmítám připustit.Mám ráda výzvy a tato je pro mě zásadní. Domovy pro seniory nelze brát jako suplující léčebny dlouhodobě nemocných. Je to degradace především samotných seniorů, ale také odborného personálu, se kterým každá sociální služba stojí a padá. Domov pro seniory má umožnit důstojný a maximálně plnohodnotný život lidem, kteří v určité fázi už potřebují vyšší dopomoc a z nejrůznějších důvodů nemohou žít doma.

I v této fázi života se prostě má žít co nejsvobodněji, co nejlépe a intenzivně. Nejde o to, někoho k něčemu nutit, ale nabídnout možnosti a ukázat, že to ještě jde! Ráda bych s kolegy vytvořila tým, který nabídne možnosti, jak trávit čas. Pomoci klientům si uvědomit, že to, co mě naplňovalo a bavilo dříve nemusí být nutně nadobro pryč. Že se ještě dají poznat nová místa, kam se dá vypravit na výlet, že si společně můžeme třeba uvařit oblíbené jídlo. Proto je pro mě velká výzva vést VITÁLNÍ domov pro seniory. Věřím, že svým nadšením nakazím i své nové kolegy, kteří jsou naprosto klíčovým partnerem.

Začnu třeba tím, že nechám posekat metrovou trávu na krásně zahradě, kam se klienti prostě nedostanou právě proto, že je tam ta metrová tráva. Co si tak něco na zahradě ugrilovat nebo tam v létě pozvat někoho s kytarou a prostě si jen tak zazpívat?

A mám ještě jednu ambici. Ukázat, že klienti domovů pro seniory mají ve společnosti své místo. A že společnost by se o ně nemusela nutně zajímat jen tehdy, kdy se veřejná služba pranýřuje v médiích za nějaký průšvih.

Autor: Lenka Kohoutová | pátek 7.7.2023 7:57 | karma článku: 13,98 | přečteno: 341x

Další články autora

Lenka Kohoutová

Umělá inteligence v sociálních službách

Nedávno jsem viděla reportáž o tom, jak v domovech pro seniory chodí robot a mluví s klienty. Dobrý začátek, ale vývoj musí jít rozhodně dál. A rychle.

12.5.2025 v 6:00 | Karma: 6,28 | Přečteno: 143x | Diskuse | Společnost

Lenka Kohoutová

Klient jako rohlík na krámě

Každý, kdo pracuje či pracoval v sociálních službách to zná. Klient, který ani s asistencí nezvládne osobní hygienu v běžné vaně či sprchovém koutu má jedinou šanci, mobilní lehátko. To možná nezní tak hrozně, ale ta praxe...

22.4.2025 v 7:00 | Karma: 19,04 | Přečteno: 435x | Diskuse | Společnost

Lenka Kohoutová

Naučili jsme své klienty mluvit do naší práce, a je to dobře

Klient na prvním místě. To je moderní sociální pobytová služba. Je to klient, kdo má právo mluvit do toho, co chce dělat, kam chce jít a co by si dal k jídlu. I když si tím kolikrát „zavaříte“, tak se to prostě vyplatí.

16.3.2025 v 7:00 | Karma: 9,88 | Přečteno: 205x | Diskuse | Společnost

Lenka Kohoutová

Musíme prostě k volbám

Moje příspěvky většinou odrážejí profesi zaměřenou k sociální problematice a sociálním službám. Pro jednou udělám výjimku. Inspirovala mně k tomu cesta taxíkem.

5.3.2025 v 6:00 | Karma: 17,69 | Přečteno: 494x | Diskuse | Společnost

Lenka Kohoutová

Vezmu si neschopenku a hotovo

Rozmáhá se nám tu takový nešvar. Moc se o něm v sociálních službách nemluví, tiše ho přehlížíme, ale znáte to. Čeho je moc, toho je příliš. A moc dobře vím, že vstupuji na hodně tenký led.

19.2.2025 v 7:00 | Karma: 19,02 | Přečteno: 780x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Herci, sportovci i politici. Podívejte se na VIP, které dorazily na rozlučku s Bartoškou

21. května 2025  10:54

Nejen známé tváře z uměleckého světa se přišly v úterý večer rozloučit se zesnulým prezidentem MFF...

Křišťálové glóby a nezapálená cigareta. Bartoškovi vzdávali lidé hold sedm hodin

20. května 2025  6:30,  aktualizováno  17:01

Široká veřejnost se v úterý naposledy rozloučila s Jiřím Bartoškou. Pražské Rudolfinum bylo pro...

Šok a ticho. Evropští lídři po telefonátu Trumpa s Putinem nevěřili svým uším

20. května 2025  20:37

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a evropští lídři oněměli poté, co se s nimi americký...

Tragicky zahynul moderátor počasí v České televizi Jan Šrámek

19. května 2025  12:44,  aktualizováno  13:37

V sobotu odpoledne při nehodě v italských Alpách zemřel dlouholetý meteorolog a moderátor počasí...

Válečná loď se při spuštění na vodu rozbila. Kim Čong-un přihlížel a zuřil

22. května 2025  7:24,  aktualizováno  9:23

Kolaps sebeúcty, nedbalost, trestný čin! Tak zuřil severokorejský vůdce Kim Čong-un, který...

Ruské dronové útoky na Ukrajinu zabily v noci sedm lidí, dalších deset zranily

25. května 2025  7:14,  aktualizováno  7:37

Rusko v noci na neděli opět udeřilo na Kyjevskou oblast. Při dronovém útoku zemřeli tři lidé,...

AI využívá třikrát více firem než loni, zavést ji chtějí i další

25. května 2025  7:31

Umělou inteligenci (AI) zavedlo již 39 procent tuzemských podniků. Oproti loňskému roku je to téměř...

Utajení špioni v obchodech. Expert líčí, jak funguje a jak se vyvíjí mystery shopping

25. května 2025

Premium Pro někoho práce snů, jiný v tom vidí slídění a šmírování zaměstnanců. Řeč je o stále oblíbenějším...

Jak se zrodil Smysl. Slavnou českou fotku si půjčil Hollywood, modelka se soudila

25. května 2025

Seriál Je to nejcitovanější a nejznámější česká porevoluční fotografie, svému autorovi zajistila slávu v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 64
  • Celková karma 13,22
  • Průměrná čtenost 889x
Ředitelka domova pro osoby se zdravotním postižením Domov Sulická. Bývalá poslankyně PSPČR. Mojí celoživotní specializací je oblast sociálních služeb.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.