"Islandská revoluce" v utajení? 2. část (Icesave na časové ose)

Icesave byla internetová banka vlastněná největší islandskou bankou Landsbanki s pobočkami ve Velké Británii a Nizozemí. Následující text v podobě časové osy je překladem části článku z islandského periodika DV z 30.1. 2013 "Icesave-uppgjorið: ábyrgðin liggur víða" (Vypořádání Icesave: odpovědnost leží na mnohých).

Původní logo internetové banky Icesave

Říjen 2006 - Příběh Icesave začíná. Největší islandská banka Landsbanki začíná přijímat vklady pod značkou Icesave ve Velké Británii.

Květen 2008 - Začátek působení Landsbanki, opět pod značkou Icesave, v Nizozemí.

Srpen 2008 - Hrozí zastavení činnosti Landsbanki v Británii. Britská finanční rada hrozí zastavením činnosti na území Británie, pokud účty z Icesave nebudou převedeny do britské dceřinné společnosti.

Srpen 2008 - Icesave má 350 tis. klientů (což je cca o 30 tis. více, než má Island obyvatel, pozn. překl.).

20.srpen 2008 - Islandská vláda příjímá odpovědnost a posílá dopis britské vládě, ve kterém slibuje vyplacení náhrad dle dohod v rámci Evropského hospodářského prostoru.

3. říjen 2008 - Majetek Landsbanki zabaven. Velká Británie zabavuje v tichosti majetek banky. To znamená zvýšené finanční náklady na zaručení vkladů. Britové uplatňují protiteroristický zákon – Island (přesněji tedy banka Landsbanki) se ocitá na seznamu teroristických organizací.

4. říjen 2008 - Islandská vláda plně přejímá odpovědnost. Tryggvi Þór Herbertsson, tehdejší vládní ekonomický poradce, pro BBC prohlašuje, že Island převezme zodpovědnost nad svou částí vkladů Icesave. Myslí si však, že to nebude nutné.

5. říjen 2008 - Slíben dohled nad vklady. Island posílá britské vládě oznámení, ve kterém slibuje pomoci zbytkovému vlastníkovi banky ručit, aby mohl splnit své závazky.

6. říjen 2008 - Vyplacení schváleno islandským parlamentem.

8. říjen 2008 - Islanďané by neměli platit. Alistair Darling (tehdejší britský ministr financí – pozn. překl.), říká, že Islanďané by neměli platit své dluhy a dodá, že britská vláda může zachránit s britskými vlastníky účty Icesave.

Den předtím Árni Matthiesen řekne, že islandská vláda zjistí, zda může dostát svým závazkům.

5. prosinec 2008 - Směřování k dohodě - islandský parlament rozhodl přijmout státní kontrolu, která povede k uzavření dohody o Icesave.

Únor 2009 - Jmenován tzv. Svavarův výbor: výbor pro Icesave byl jmenován ministrem financí. Předsedou je stal Svavar Gestsson.

Červen 2009 - Svavarova dohoda: První dohoda spatřila světlo světa. Vláda je s dohodou spokojená, opozice nesouhlasí s tím, že islandský národ toto rozhodnutí nesmírně zatíží.

Skupina InDefence se vyslovuje proti návrhu. (InDefence byla skupina založená v říjnu 2008 několika Islanďany, kteří nesouhlasili s jednáním britské vlády vůči Islandu po krachu islandských bank v r. 2008. Prvním krokem této skupiny byla petice s názvem "Islanďané nejsou teroristé", proti zařazení Islandu na seznam teroristických organizací, kterou podepsalo cca 83 tis. lidí, z toho asi 75 tis. Islanďanů - dodatek překladatele).

Velká Británie odebírá Landsbanki ze seznamu teroristických organizací a ruší zmrazení majetku jejích majitelů.

Schválení Svavarovy dohody.

 

Časová osa zahrnuje období od října 2006 do června 2009. V příštím příspěvku chci zveřejnit další část až do současnosti, opět podle výše jmenovaného článku. Překlad je totiž poměrně náročný, islandština je řeč velice květnatá a proto považuji za nutné ověřování některých sporných jevů, které špatným překladem mohou způsobit zmatek. I tak se ale může stát, že se něčemu takového nevyhnu. Proto budu ráda za případná upřesnění či opravy, pokud tak učiníte, prosím připojte pokud možno příslušný odkaz k ověření. Děkuji.

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lenka Foltýnová | neděle 17.2.2013 16:41 | karma článku: 22,11 | přečteno: 1674x