Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dekódování lidského genomu – čím více víme, tím méně rozumíme

V posledních týdnech noviny a vědecké časopisy oslavovaly dokončení mapování lidského genomu. Časopis Smithsonian Magazine prohlásil: 

„Vědci rozluštili zbývajících osm procent našeho genetického kódu, což otevírá cestu k novým objevům v oblasti lidské evoluce a nemocí.“ Časopis Time citoval Evana Eichlera, jednoho z vedoucích pracovníků projektu mapování: „Vzrušení v genomické a lékařské komunitě je přímo hmatatelné.“ „Aleluja, konečně jsme dokončili jeden lidský genom, ale to nejlepší teprve přijde,“ řekl Eichler během briefingu. „Nikdo by to neměl považovat za konec, ale za začátek transformace nejen v genomickém výzkumu, ale i v klinické medicíně.“

Je skvělé, že máme „osekvenovaný lidský genom bez mezer“, jak to popsal časopis Smithsonian, ale realita ukazuje, že čím více toho víme, tím méně tomu rozumíme. Dekódování lidského genomu možná pomůže vyřešit některé problémy, ale život nám to neusnadní a neudělá šťastnějším. Protože nerozumíme svému prostředí, nechápeme, v jakém kontextu se naše geny vyvinuly a jak fungují ve vztahu k prostředí. Proto všechny vzorce a vědomosti pohltí propast našeho nepochopení pravé skutečnosti a my si budeme své problémy vlastním přičiněním jen zhoršovat a zhoršovat.

Každý gen, který je v nás zakódován, má svůj důvod. Pokud gen změníme nebo s ním budeme manipulovat, změníme vše, co s ním souvisí. Příroda nevytváří poruchy záměrně. Pouze je opravuje. Proto když se snažíme přírodu „opravit“, nevyhnutelně vždy poškodíme to, co nebylo poškozeno a co jsme neviděli kvůli své slepotě.

Naši mudrci v Babylonském talmudu (Šabat 156a) píší, že pokud se člověk narodí s povahou vraha, může se stát vrahem nebo zlodějem, ale také řezníkem nebo tím, kdo provádí obřízku. Jinými slovy, neměli bychom se snažit měnit základní vlastnosti lidí, ale využívat je pouze tam, kde pomáhají celé společnosti.

Namísto snahy upravovat lidské geny bychom měli lidi učit, jak využívat svou vrozenou přirozenost ve prospěch společnosti, a ne k jejímu poškozování. Společenská atmosféra by měla být taková, v níž ti, kdo činí ve prospěch společnosti, patří k nejváženějším, uctívaným a nejobdivovanějším lidem.
V dnešní době jsou současní „vůdci“ společnosti buď narcisté, kteří si neváží ničeho a nikoho kromě sebe a snaží se být co nejvíce „jedineční“, nebo ti, kteří využívají společnost k získání bohatství, moci a vlivu. Když jsou lidé, které ostatní obdivují, takoví, společnost se nemůže nerozpadnout.

Sebestředné hodnoty, které se každý snaží následovat, rozdělují společnost a rozbíjejí ji na menší a menší části. Nakonec bude každý odkázán sám na sebe a žít s pocitem, že nemá nikoho blízkého a každý je potenciální nepřítel. V takovém stavu jsou jediným únikem z mizérie drogy a sebevražda.
Samotní vůdci se nezmění. Jsou vůdci jen proto, že my sami jsme jako oni, a proto uctíváme lidi, kteří vynikají tím, čím bychom chtěli být. Proto bychom neměli čekat, až se modly společnosti změní. Místo toho bychom měli změnit to, kým jsme, a když změníme sami sebe, změní se i osobnosti, které uctíváme, a do popředí se dostanou nové hodnoty.

Jakmile změníme společenské hodnoty, zjistíme, že vlastně není na žádném člověku nic špatného. Naší jedinou chybou bylo, jak jsme využili to, co nám příroda vnukla. Jinými slovy, viníkem byl záměr našeho jednání, nikoli naše DNA.

Protože naše cílem našich současných záměrů je vlastní prosazení, vše, co objevíme a vyvineme, je pro společnost škodlivé. A protože žijeme ve společnosti, kterou poškozujeme, ve stejné společnosti, která nás živí a podporuje, pak vše, co vyvíjíme a objevujeme, je nakonec škodlivé i pro nás.
Nemusíme měnit to, co jsme, ale to, kým jsme. Naším problémem není to, co děláme, ale proč to děláme. Pokud budeme pracovat ve prospěch společnosti, ve které žijeme, budeme prospěšní i sami sobě.

Odklon od našeho narcistického myšlení vyžaduje soustředěné úsilí. Abychom transformovali naše egoistické myšlení musíme vyvinout společné úsilí, ale protože globální situace je již tak špatná, tak si myslím, že stejně nemáme na výběr ani čas nazbyt. 

 

Autor: Michael Laitman | pondělí 23.5.2022 3:18 | karma článku: 9,90 | přečteno: 209x
  • Další články autora

Michael Laitman

Umělá inteligence předpovídá úmrtí lidí. Je to něco, co potřebujeme?

V Dánsku byl spuštěn program založený na umělé inteligenci, o kterém různí vědci tvrdí, že dokáže předpovědět očekávanou délku života se 78procentní přesností.

18.6.2024 v 5:00 | Karma: 5,57 | Přečteno: 111x | Diskuse| Společnost

Michael Laitman

Co znamená žít přítomným okamžikem

Jeden z mých studentů se mě nedávno zeptal na to, co znamená žít v přítomnosti, a to na základě alegorie „O motýlovi a trvalce“.

16.6.2024 v 5:00 | Karma: 8,26 | Přečteno: 161x | Diskuse| Společnost

Michael Laitman

Co znamená, že Bůh oddělil Světlo od Tmy

„Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi. A Bůh oddělil světlo od tmy.“ To znamená, že když se v našem světě objevilo světlo, bylo jasné, že celý vesmír se skládá ze dvou protikladných stavů: světla a tmy, dne a noci.

14.6.2024 v 5:00 | Karma: 8,22 | Přečteno: 156x | Diskuse| Společnost

Michael Laitman

Pokud nás Bůh opravdu miluje, proč nechává lidi trpět, zvláště ty nevinné?

Dostal otázku od paní Olgy: „Vážený pane doktore Laitmane, poslouchám Vás již dlouhou dobu a obvykle s Vámi souhlasím, ale je jedna věc, se kterou nemohu souhlasit, a to s tím, jak říkáte, že Stvořitel je dobrý.

12.6.2024 v 5:00 | Karma: 9,43 | Přečteno: 247x | Diskuse| Společnost

Michael Laitman

Jaký je rozdíl mezi pomluvou a kritikou?

Pomluva je nedostatek správného zdůvodnění něčeho, co bylo řečeno. V takovém případě je nutné věc prověřit tím, že ji vznesete k veřejnému soudu. To je obecně rozdíl mezi pomluvou a kritikou.

10.6.2024 v 5:00 | Karma: 6,03 | Přečteno: 161x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Kvůli zavazadlu policie uzavřela část Václavského náměstí, provoz metra je omezen

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:03

V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelého zavazadla....

Potyčka na ubytovně v Ústí skončila vraždou, podezřelého policie zadržela

17. června 2024  12:06,  aktualizováno  18.6 14:01

Policisté vyšetřují vraždu na ubytovně v Ústí nad Labem. V násilný trestný čin zřejmě vyústila...

„Ficovi pomohlo, že sám bojoval.“ Lékař poprvé popsal dny po atentátu

18. června 2024  13:11,  aktualizováno  13:50

Rychlé zotavování slovenského premiéra Roberta Fica po atentátu v Handlové souviselo s tím, že...

Turisté na Gran Canarii mají po koupání. Úřady kvůli žralokům zavřely pláže

18. června 2024  13:18

Mnozí turisté teď na ostrově Gran Canaria musejí dát před plaváním v moři přednost jiné aktivitě....

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 557
  • Celková karma 8,95
  • Průměrná čtenost 424x
Michael Laitman - Profesor ontologie, PhD ve filozofiii a kabale a MSc v bio-kybernetice. Zakladatel a president Bnej Baruch vzdělávací světové organizace zabývající se autentickou Kabalou - vědou o spojení mezi lidmi rozkrývající odpověď na otázku "Co je smyslem života" a jak toho dosáhnout. Více o Bnej Baruch v ČR zde.
Co je Kabala a jak vám prakticky může pomoci v životě se dozvíte v bezplatných kurzech na Kabala Academy.

Seznam rubrik