Upozornění mobilem na neslyšené události

Kdysi mě to napadlo, jako vizuální upozornění pro neslyšící řidiče. Bylo to v době, kdy nebyly tolik rozšířené chytré telefony a rovněž nebyly zdaleka tak "chytré", jako v dnešní době. Aplikováním tohoto nápadu na mobilní telefony by se z původního nápadu  blikajících diod na palubní desce vozidla stala kompenzační pomůcka pro všechny majitele chytrých telefonů se sluchovým postižením.

Modelové situace

  • neslyšící řidič přijíždí na křižovatku. Na semaforu má zelenou (nebo má přednost), ve zpětných zrcátkách nevidí nic varovného – jede dál a to např. 50 km/hod. Jenže na červenou (či z vedlejší silnice) přijíždí houkající sanita, jejíž majáček nevidí, ač je blízko, protože je za rohem domu či za většími auty a dojde ke srážce.
  • neslyšící chodec se před přecházením vozovky třikrát rozhlédne, případně má na semaforu zeleného panáčka, jenže netuší, že v blízkosti houká vozidlo s předností jízdy, které není vidět a vstoupí mu do cesty.

Kdyby osobě se sluchovým postižením začal v takovych situacich vibrovat v kapse mobil (mobil máme nastaven na vibrace a nosíme převážně tak, abychom je citili), jistě by zpozorněla/rozhlédla se/etc. Nesmělo by pochopitelně jit o běžné vibrace, jako jsou při příchodu SMS, ale nějaké třeba dvě dlouhé a dvě krátké, nekolikrát zopakované. Chodec by se minimálně znovu rozhlédl (otočil).

Řidiči by si zase mohli dát mobil do držáku v autě a blikal by červeně celý displej a nemuseli by nepřetržitě periferně sledovat zpětná zrcátka, což snižuje jinou pozornost a na křižovatce, kde svítí zelená (ale blíží se ta sanita – kterou nevidí – je za rohem) se tak velmi sníží riziko srážky.

 

Vylepšení

(podle frekvence mobil rozlišuje sirény, auta, tramvaje, vlaky – samozřejmě přibližně)

 

Protože i jiná vozidla (než ta s majáčkem) vydávají zvuková upozornění (která neslyšící člověk nemůže vnímat), dalo by se možná těchto frekvencí využít přímo k jakémusi rozlišení co to asi je. Například houkání vlaku v blízkosti nechráněného železničního přejezdu, který není vidět by byl velký pomocníček. Ale i zatroubení nákladního/osobního auta, zacinkání tramvaje jsou zvuky u těchto vozidel dost specifické. Blikání displeje by mohly být například 3 různých barev. Možná by i stačilo rozlišení hluboký tón (nákladní vozidlo/vlak/atd.), vysoký tón (osobní automobil/motorka/atd.), siréna (sanita/hasiči/atd.).
To byly pouze dopravní situace.

Zcela komfortní kompenzační  pomůcka by se totiž z mobilu stala, kdyby se připojil i můj druhý nápad a mobil detekoval náhlý nárůst hlasitosti v okolí. Ne tedy množství hluku, ale rozdíl.

Musely by být nastavitelné citlivosti. Nízká citlivost (vibruje až při změně třeba o 30 decibelů) by se zase mohla nastavit na velmi rušné ulici, aby mobil nevibroval neustále, ale až při podstatné změně – zatroubení auta v blízkosti, zacinkání tramvaje, zaskřípění brzd… Nejde o detekci "co je to za zvuk", ale o detekci "něco se děje" a neslyšící osoba se porozhlédne co se asi děje.

Vysoká citlivost zase bouchání/zvonění na dveře, pláč dítěte…

Bez detekce je totiž osobami s postižením sluchu vše nechtěně "ignorováno" – například siréna sanity za rohem.

 

Taková pomůcka by se potom dala využít např.:

  • někdo zazvoní /zabouchá na dveře, mobil ležící na stole bliká
  • neslyšící člověk zvoní u domovních dveří a podle blikajícího displeje pozná, ze už bzučí dveře k otevření, také by asi šlo poznat, když někdo začne mluvit do domácího telefonu a sám/a by mohl říct něco ve smyslu že neslyší
  • někdo troubi za zády neslyšící osoby a misto, aby zaznamenala nebezpečí, nadále si v klidu vykračuje, s čímž ale nepočítá ten, kdo troubí
  • neslyšícím rodičům začne plakat dítě, mobil na stole bliká
  • za zády začne štěkat pes – minimálně důvod k ohlédnutí, co se děje
  • začne pískat konev s vařící se vodou (a jiné zvuky v domácnosti)
  • na ulici se blíží rychle jedoucí motorka, která je sice zdálky slyšet, ale není vidět (to až dvě vteřiny od neslyšící osoby)
  • rozeznění sirén/y (někde hoří/poplach)

 

Mohlo by to mít i uživatelské nastavení na trřeba 50 zvuků, kdy by bylo možno uložit frekvenci, podle které by se potom rozpoznal zdroj zvuku. Například bych si doma zazvonil na dveře, přiřadil k tomuto zvuku "někdo zvoní" a na displeji by se mi zobrazovalo přiřazené.

Ne nahrané zvuky, ale pouze textové informace, které jsou pro uložený zvuk specifické. Něco jako


Kmitočet: 375 MHz

Hlasitost: 83 dB

Přiřazeno: "domovní zvonek"

 

Pak by si šlo uživatelsky nastavit i zdroj zvuku.

 

Původní nápady jsou na

http://kochlear.cz/index.php?text=37-vizualni-upozorneni-pro-neslysici-ridice

http://kochlear.cz/index.php?text=24-vibracni-naramek-pro-sluchove-postizene

Jejich aplikací na mobilní telefon by odpadlo to nejtěžší – vývoj a výroba hardware. Rovněž by byl tento software nadnárodní.

Hlásím se jako "testovací jezdec" s přístrojem Samsung Galaxy Note (Android).

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Kratochvíl | pondělí 21.1.2013 9:04 | karma článku: 11,53 | přečteno: 668x