Šipky - vynález Karla Dorta

Oblíbenou zábavou v klubech a restauracích se stalo házení šipek, ale málokdo ví něco o historii, a o tom, že je to vlastně český vynález.

Když při své druhé americké cestě navštívil český cestovatel Karel Dort indiánský kmen Dakotů, zalíbil se mu způsob, jak indiáni dokazovali svoji zručnost při lovu.
Vrcholem dovednosti totiž bylo, strefit se zvířeti šípem přímo do oka, aby se nepoškodila kožešina. Bojovník, kterému se to podařilo, si za to mohl vzít nejlepší kousek masa a směl si přidat do čelenky pero.
Když potom čekal Karel Dort v San Francisku na loď do Evropy, rozhodl se, aby zahnal nudu, uspořádat v místním saloonu soutěž v lukostřelbě, podobnou té indiánské.
K první úpravě pravidel došlo hned ve store, když musel Karel Dort koupit pouze šípy, protože luky tenkrát došly. Místo barmanova psa, který se odmítl soutěže zúčastnit, bylo jako terč odhlasováno oko, nakreslené na trám.
Soutěžící tedy házeli šípy rukou do nakresleného oka ze vzdálenosti devíti stop a hned při prvním hodu došlo na nejpodstatnější úpravu hry. Šípy byly zkráceny na délku čtyř palců, aby se už nestalo to, co Little Mickeymu, který házel první a strefil se přímo do oka, jenomže ne do toho na trámu, ale do oka soutěžícího, který stál těsně za ním, zadní částí šípu, když se rozpřáhl k hodu.
Kovové hroty zůstaly na odstraněné části, a tak byly zkrácené šípy ještě vylepšeny o kovaný hřebík, aby se do trámu zabodávaly, a "Šípky" (jak začal Karel Dort zkráceným šípům zdrobněle říkat) byly na světě, spolu s úplně novou hrou, které se v San Francisku začalo říkat "Dort's game" (Dortova hra).
A protože apostrof (') není ve fonetické podobě zcela zřetelný, netrvalo dlouho a z "Dort's" bylo "Dorts", což potom zkomolili přistěhovalci z Číny na "Darts", a tak už to zůstalo.
V Čechách se dál říkalo "šípky", jenomže když bylo na vývěsce hostince napsáno: "Na házení do oka si přineste své tři šípky!" Neznalí soutěžící se snadno spletli a přinesli si plody plané růže. Tento problém potom vyřešil Dortův přítel Jára Cimrman, když navrhl, aby se vypustila čárka nad písmenem "i" a hře se říkalo "Šipky". Na fotografii, která byla nalezena "U Kovandů", kde byl Karel Dort štamgastem  je jeden z prvních "šípků".
Dortova hra se časem stala velmi oblíbenou po celém světě, a když jednou v Tokiu došel papír potřebný k zapisování bodů, protože z něj postavili a opravili domy po zemětřesení, vynalezl japonský inženýr Nahazito Taki její elektronickou podobu.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Kratochvíl | čtvrtek 11.11.2010 6:38 | karma článku: 14,28 | přečteno: 1638x