Prezidentská volba – vše je, jak má být

Tak nás konečně čekají dlouho vytleskávané přímé prezidentské volby. Připomeňme si – volání po přímé volbě vypuklo po údajně nedůstojné poslední volbě parlamentní. Nyní se plácáme cca jeden měsíc v přímé volbě, a zdá se, že spoustě lidí se tento způsob opět nelíbí.

Ať si kdo chce, co chce, říká, politickému systému České republiky by slušel nejlépe prezident volený parlamentem. Ty jeho volitele (poslance) nakonec volíme demokraticky také my všichni, tak co. Hlas lidu si ale vyžádal volbu přímou. Jak se ale zdá, dost z těch, co po ní volali, najednou nejspíše k volbám nepůjde. I tak to bude volba právoplatná a budeme mít prezidenta, kterého si holt zasloužíme.

Nicméně vše, co se odehrávalo v parlamentě a nyní na veřejnosti, znamená, že máme zkrátka jednoduše řečeno volby demokratické. Budiž vzdána za ně chvála! I když k demokracii patří samozřejmě kšeftování poslanců, pletichy politických struktur, vliv médií a lobystů, švindlování kandidátů …., důstojná jednomyslná volba kandidáta navrhnutého ÚV KSČ také nebyla to pravé ořechové. Tak to prostě je a bude. Demokratické volby jsou proces rozhodovací, jako takový sporný, a požadovat od nich „důstojnost“ může jen absolutní naiva. Důležité ale je, že nakonec má rozhodující slovo volič, a to opravdu nikdo zpochybnit nemůže.

Že nejsou dobří kandidáti? Máme zde přece 9 kandidátů - vzorek naší společnosti. A kandidovat mohl každý, kdo sehnal 50 tis. podpisů, což nakonec až zase takový problém nebyl. Český národ je přející, a tak se daly ty podpisy sebrat před obchoďáky či fotbalovými stadiony za pár dní. Několik kandidátů s tím mělo problém, a kolem toho se roztočila vypjatá diskuse, místy až zuřivá.

Malá technická poznámka ke kritizovanému počítání procent neplatných podpisů (dva vzorky á 10 tis., procento chybovosti se sečte). Soud se pod tlakem veřejného mínění přiklonil nakonec k matematice a nařídil chybovost zprůměrňovat, ale ono i to sčítání má svou logiku. Co když bylo záměrem zákona tomu, kdo předloží vysoké procento falešných podpisů, oním součtem úmyslně nastavit laťku výše? Že to je nelogické? Proč ne? Švindluješ, tak ti chyby napočítáme dvakrát! A ono je to například u daní bráno jako naprosto samozřejmé. Copak je logické zavádět progresivní zdanění, aby platili „bohatí“ větší daně? Při vyšším příjmu platí „bohatí“ i při stejném procentu sazby vyšší daň. Zavádění různých procent sazby daně je diskriminující a také nelogické. V tomto případě však nelogičnost, jak se zdá nevadí. Zákon je ale zákon, může být nelogický, ale to neznamená, že je protiústavní. A platí pro všechny stejně.

Daleko zajímavější je, že se zatím nezvedl lidový hlas volající po finančním či trestním postihu kandidátů, kteří falešné podpisy předložili. Řada lidí by hrůzou nespala mít na arších podpisy Kačera Donalda či desítky podpisů stejnou rukou. Copak si kandidát nemohl ty podpisy překontrolovat? Ne, není to nemožné, stačilo jediné odpoledne, a takový kandidát by sám věděl, na čem je. To jim to jen tak projde, že to zkusili? Těch pochyb je mnoho a zdaleka všechna pro a proti nebyla vyřčena.

Ale to je asi nepodstatné. Volba prezidenta probíhá podle zákona a vzorek devíti kandidátů je reprezentativní. Tak prosím přestaňme jednou remcat, a pojďme k těm volbám. Třeba už takovou příležitost znovu mít nebudeme. Kdo ví …..

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Dvořák | pátek 11.1.2013 18:18 | karma článku: 12,89 | přečteno: 884x