Kryptoměny – investování nebo gambling?

Současný boom obchodování s kryptoměnami jasně ukazuje, že lidstvo stále tíhne k iracionálnu, víře v nadpřirozenost a božstva. 

V historii lidé schraňovali už vše možné, ale že budou platit horentní sumy za nic, dokonce za záporné nic, to je opravdu zásadní inovace. 

V minulosti investovali lidé majetky do hodně pofiderních projektů a letadlových her, byli ochotni platit za céčka, dávali své jmění za vybrané tulipánové cibulky, sázeli je na vítězství milovaného vozataje …. Dnes máme ale investice inovativní. Propálíte spoustu energie „těžbou“ něčeho neviditelného, a lidé za to jsou ještě ochotni dát své životní úspory, no nekupte to! Je zajímavé, že nejen ekonomicky, ale i ekologicky to nedává smysl a přímo škodí, přesto v dnešní na ekologii zaměřené době to všichni zbožňují.

Investice do klasických investičních instrumentů má svůj základ v nějakém podkladovém aktivu. Může být diskutabilní, jakou má toto aktivum hodnotu a perspektivu,  většinou se ale jedná o aktivum reálné. Firma něco produkuje a někdo to kupuje, internetový ochod prodává a má zákazníky, poskytovatelé služeb rovněž, komodity bude někdo potřebovat. Jedná se vždy o generování nějaké hodnoty, užitku.  V případě kryptoměn tím podkladem ovšem je vypálená energie, něco, co bylo nenávratně a nesmyslně spotřebováno, a lidé za to stejně platí.

Pokulhává i alegorie s měnami. Za měnou stojí vždy nějaký emitent, který garantuje její použitelnost. Kdo stojí za kryptoměnami? Samozřejmě lze argumentovat, že i státy bankrotují a nikdo vám absolutní jistotu nedá. Možná, ovšem kdo vám ji dá u kryptoměn? Úsměvné jsou argumenty, že v dnešní době jsou státy nestabilní, tyranské, znehodnocují své měny …. tudíž kryptoměna je to pravé, na státu nezávislé. Ovšem v případě opravdové krize, půjdete na internet hledat emitenta kryptoměny nebo budete volat po podpoře od státu? Pokud přestane infrastruktura fungovat a někdo vypne proud, co k jídlu si půjdete za kryptoměnu koupit? Ano, v určité fázi společenského rozvratu vám nebudou nic platné ani lokální peníze. Pak nastoupí euro či dolar, pak asi zlato, pak už jen směnný obchod … V krizi vás ale žádná kryptoměna nezachrání, naopak, ztratí hodnotu jako první.

A přesto, lidé to kupují jako o život. Je to přece moderní, má to příběh, velcí mágové byznysu do toho sypou miliardy. No, jako hra je to fajn. Lítá to nahoru, dolů, a volatilita je právě to, co potřebují dravci, aby oškubali kavky. S akciemi, které se pohybují +-10% ročně, to je nuda, ale takových +=100%, to je přece jízda! Není třeba být škarohlíd a zábavu lidem přejme. Mějme ale na paměti, že kryptoměny nejsou investice, ale zábava. Pokud berete své peníze příliš vážně, tak raději pozor. Zisky jedněch totiž musí někdo jiný nakonec zaplatit.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Dvořák | středa 2.6.2021 7:25 | karma článku: 16,31 | přečteno: 368x