Hydrofob v zemi Vikingů aneb NORSKO 2013 - VI.
Tradičně se probouzím kolem půl 9. Je tu úžasný klid, byť mám okno směrem k hlavní silnici, takže mi ani v nejmenším nedělá problém prospat i 12 hodin. Ranní rituály už mám za ty 3 dny nacvičené, takže vpouštím kočku, která se mi válí ve věcech, než vyjdu ze sprchy, pak mi pomůže drápky rozčesat umyté vlasy, a když mam pocit, že už toho bylo dost, jdu dělat snídani. Jak jinak než s její těsnou asistencí – kuchyňská linka je další z jejich oblíbených míst. Občas mam pocit, že musela být v minulém životě greyhound.
Prohodim pár slov s Jannim, který už poctivě pracuje a odebírám se na procházku. Počasí se od noční vichřice (z mého pohledu) – trošku silnějšího větru (Janniho pohled) a šílené průtrže mračen změnilo k nepoznání. Na obloze ani mráček a sluníčko praží tak, že poprvé tady vytáhnu tričko s krátkým rukávem. Ale mikinu radši vemu s sebou, tady jeden nikdy neví, kdy se to zas změní.
Cíl cesty nemám žádný, jdu za nosem. Nahoru na kopec, že se trochu víc porozhlédnu po místní architektuře a dál osvědčenym způsobem, kde mě co zaujme. Jako první se jdu podívat za zvukem houkající policejní sirény a řevu místních PZetů. V místní školce tototiž policisté ukazují dětem služební vůz. Chvíli ho taky okukuju, ale připadem si tam s těmi o 20 let mladšími trošku divně, tak zas pokračuju v cestě.
Hm, žlutá, že by další sanitka? Cestou, necestou se přemístím k dalšímu sídlišti a tam natěračská firma. Tak tohle nevyšlo. Ale i tak je to tu zajmavý. Připisuju si další poznatky o místní sociální vybavenosti. V každém bloku domů je tu minimálně jedno dětské hřiště a každé sídliště (cca 5 bytovek a nebo pár další bloků rodinných domků) má u sebe školku. Než se vrátím (a do teď nentuším kudy vlastně) domů, tak potkám tolik školek, hřišť a mateřských center, kolik jsem jich nepotkala za celý svůj dosavadní život.
Než definitivně zamířím vařit oběd, ještě si projdu bezprostřední okolí. Líbí se mi zdejší systém, že si tu lidi nekoukaj z bytovky do bytovky, ale tvoří takové „opevnění“ vilové čtvrti. (jakože jsou tu bytovky podél hrany čtverce a mezi nimi je nasázeno několik bloků přízemních domků). Na podobném místě by se mi líbilo bydlet. Aspoň mam nějakou určitou představu, kam zamířim po promoci. Prý tu mají málo záchranářů.
Zpátky doma se ptam Janniho, jestli si se mnou dá tatrgel strýčka blivajze, aneb výborné cestovní instantní jídlo, načež se mi dostane odpovědi, že on pro mně připravil další tradiční Norskou stravu. Aha, okey, to asi nejde odmítnout. Pak mi sdělí, co to bude a já o tom znova pouvažuju. Bramborová placka, párek, krevetový salát, hořčice, kečup, vše zabaleno do sebe... Shrimp salad, už jen to slovo zní, jako kdyby člověk zvracel, ale nakonec překonám předsudky, ochutnam a zvládnu dva párky a musím říct, že mi to vážně chutnalo. A navíc Jannimu udělalo radost, že sem to zkusila, i když jsem se u toho tvářila všelijak.
Jdu si zabalit, díky potravinovému úbytku zvládnu nacpat spacák do batohu, takže už nemam 3 zavazadla, ale jen dvě, ale nakonec místo toho, abych zamířila do města a čekat do přístavu, tak se ještě zapovídáme s Jannim. A ještěže tak, protože 10 minut po tom, co jsem původně plánovala odchod, začne zas z ničehož nic lejt jak z konve. A protože se občas zasekávam na angličtině, tak se Janni ptá, jestli neumim znakovku, že bysme si mohli chvíli znakovat. Umim pár slov z Český, tak ho hned vyvedu z omylu, že by to snad bylo mezinárodní. A paradoxně zjistíme, že spoustu našich znaků pro běžné činnosti jsou u nich znaky pro něco sexuálního a naopak. Aspoň víme, že nemáme v cizině znakovat.
Ve chvíli, kdy opět vyleze sluníčko a začíná se přibližovat čas odjezdu lodi zpět do Bergenu, tak se loučíme a já vyrážím do přístavu. Cestu už znám, takže mi ani nezabere moc času. Cestou se ještě trochu kochám sluncem ozářeným jezerem a městem a užívám si tepla, který bych tu ani v nejmenšim nečekala.
Původně jsem se chtěla ještě zastavit u Oil muzea a zjistit, jestli náhodou neni volný dětský hřiště s trampolínkama (přiznávam, že sem si ho chtěla vyzkoušet), ale za a) ho minu a za b) ty krevety asi nebyly ten nejlepší nápad. Dojdu do přístavu, sedám si na můstek a modlím se, abych vydržela aspoň na loď. Ta má jako na potvoru asi půl hodiny zpoždění. A kolem provokativně jezdí Norledí lodi do všech možných jiných směrů.
Konečně je tu ta naše. Jsem drzá, cpu se dopředu a rovnou zabírám nejstrategičtějsí pozici na lodi, i když je mi jasný, že na ní stejně moc času nestrávim. Ještě ani nevyjedeme a já už krmim ryby. A já se tak těšila, že uvidim fjordy v zapadajícím slunku. Místo toho zvládnu tak maximálně ležet na sedačkách a modlit se, abych si nezvracela do bot.
Venku se setmí, na chvíli usnu. Nakonec tu cestu do Bergenu přežiju, byť povzbudivá řeč od kamaráda ve smyslu: “Vikingové před tisíci let dopluli na dřevěný lodi až do Ameriky a ty nezvládneš pár kilometrů na trajektu” mi na lepším pocitu moc nepřidá. Vypotácím se z plavidla a přes fish market, kde to pořád strašlivě smrdí, i když už tu reálně neni přítomná jediná ryba, se pomalu doploužim k hostelu, kde hledám instrukce, jak se dostat dovnitř pomocí bezpečnostního kódu.
Deaktivuju alarm, dokonce se mi povede i otevřít trezor a v něm na mě čeká obálka s kartou od pokoje a jako bonus průvodce Bergenem a nějaký chytrý povídání o tom, kde co najdu, kde (ne)nakupovat a podobně. Tím mi udělají hodně velkou radost, protože dost těch informací je víc, než užitečných.
Jdu si najít svojí postel. Tentokrát spim u zdi a dole a hned na druhý posteli od dveří. Paráda. Odkládam věci a hned mířim do kuchyně, že si uvařim aspoň hrnek čaje před spanim. A jen doufam, že už mi bude dobře. Je 10 večer a tady neni téměř živáčka, i když z televizní místnosti jsou slyšet lidi, tak se tam asi něco děje. Vracim se do dormitoru, který též téměř zeje prázdnotou. Vlastně jediný člověk, kterého vidim sedí na židli přímo otočené na mojí postel. Je to nějaký eeeem no prostě dědek, co na mě upřeně zírá celou dobu, co stelu. Radši prcham do koupelny, kde pro změnu u sprch sedí paní s notebookem a stahuje si do něj fotky. Do háje tohle je sprcha, v tý se lidi mejou a neúřadujou... Lidi, to jste se dneska všichni uplně zbláznili, nebo co?!
Vracim se do pokoje, věšim si před postel osušku (já věděla, že se tak velká jednou bude hodit), jako antičumilovský opatření, i když už monsieur voyer naštěstí neciví, místo toho teď přechází sem a tam na chodbu, zpátky, na chodbu, zpátky. A při každym projití dveřma je nechá třísknout. Když to udělá po 5. tak mu návrat naštěstí chvíli trvá a pak za nim radši opatrně zavře nějaký kluk, co právě dorazil. Hodnej! Ten se ukládá na vedlejší postel, tak prohodíme pár slov, než si popřejem dobrou noc a já okamžitě usínam.
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 5.
Camping Mougas - Saians cca 35 km. Stále pokračuji v cestě podél oceánu do Santiaga a jako obvykle si trochu pobloudím a část cesty si dokonce zopakuji.
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 4.
Caminha - Camping Mougas cca 32 km. Překračuji hranice do 20. a posledního státu mojí cesty - Španělska. Camino dnes vede jednou z nejkrásnějších částí při pobřeží Atlantského oceánu.
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 3.
Viana do Castelo - Caminha. Oficiálně by to měla být cesta na 28 km. Díky bloudění to ale bylo zřejmě o dost víc...
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 2.
Esposende Marinhas - Viana do Costelo (cca 25 km). Včera jsem se rozhodla, že nebudu trhat kilometrické rekordy a pojedu každý den do 30 km. Času mám dost a chci si cestu víc užít.
Klára Kutačová
Když se vládní představitelé vysmívají vlastním nařízením...
... a všem lidem, kteří je stále dodržují, ať už z vlastního přesvědčení, anebo čistě z obavy z možných sankcí.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Demokracii je třeba bránit, řekl Fiala ve Sněmovně. Pekarová zůstává její předsedkyní
Přímý přenos Nečekaně ostré slovní výpady mezi opozicí a koalicí provázely úvod čtvrtečního jednání Sněmovny...
Se Zelenými máme dost společného, překvapil Merz. Naznačil spolupráci
Možný budoucí německý kancléř Friedrich Merz, který je předsedou Křesťanskodemokratické unie (CDU),...
Lavrova označili na setkání OBSE za zločince a lháře. Sám mluvil o nacistech
Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil ve svém projevu na jednání OBSE šéfa ruské...
V rodinném domě našli mrtvou ženu, z její smrti viní kriminalisté syna
Krajští kriminalisté vyšetřují případ násilné smrti seniorky. Obvinili jejího syna, kterého...
Pronájem bytu 2+kk 36 m2
Vondroušova, Praha 6 - Řepy
17 900 Kč/měsíc
- Počet článků 283
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1085x
Snila jsem o cestě kolem světa, se kterou jsem začala pomalu a pozvolně před devíti lety, kdy jsem se vydala poprvé sama do Íránu, kam jsem se ráda ještě dvakrát vrátila. Od té doby jsem se snažila (většinou sama) každý rok vycestovat do bližších i vzdálenějších míst, nasávat jejich atmosféru a co nejvíc fotit.
Moje prozatím největší, nejdelší a nejvzdálenější cesta se uskutečnila od 8. ledna do 17. srpna 2017 kdy jsem se nejprve přidala do devítičlenné posádky na cestu Aviou Jižní Amerikou https://www.facebook.com/aviou.cz/ a následně již sama pokračovala do USA, Kanady, Jihovýchodní Asie a Západní Evropy. Během 222 dní jsem navštívila území 20 států a vystřídala rozličné dopravní prostředky včetně skládacího kola, které jsem koupila v Bangkoku, projela na něm kousek Barmy a nakonec ho letadlem dopravila do Portugalska a (ne)dojela s ním do Santiaga de Compostela. Tím jsem obletěla a objela zemi kolem do kola, viděla nespočet nádherných míst, zažila mnoho neskutečných věcí a hlavně jsem potkala spoustu úžasných lidí.
A o tom všem bych vám ráda vyprávěla s pomocí svého blogu...
Seznam rubrik
- Lofoty 2016
- Země zaslíbená
- Po stopách Nikdykde
- Neuschwanstein
- Norsko 2013
- Tyrkysová země II.
- Tyrkysová země III
- Ze života s Chrtem v nouzi
- Nessie na výletě
- Jak jsme (ne)bydlely
- Pochod Marodů - Nízké Tatry
- Expedice Absurdistán
- (Sou)žití s fofrklacky
- Šifrovačky s Dogtopusem
- Výlety po ČR
- Skandinávské bloudění 2015
- Tyrkysová země I.
- Nezařazené
- Osobní
- Cesta kolem světa