Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč nemohl být zvolen Jiří Drahoš? Informace z kuloárů ohledně jeho týmu

Volila jsem Jiřího Drahoše s nadějí Leadershipu. Moji naději oslaboval určitý fyzický pocit, který se mi potvrdil ve čtvrteční debatě na ČT. Natvrdo se mi potvrdil při dnešní debatě s lidmi okolo Jiřího Drahoše.  

Leadership je způsob vedení, kdy leader nechávám promluvit lidi okolo sebe a hledá se nejlepší řešení. Pořád je ale leaderem. A to bohužel Jiří Drahoš nebyl. Pokusil se sice vzít otěže do svých rukou na poslední chvíli a nevím, zda způsob jeho diskuse ve čtvrteční ČT debatě je jeho nápad, nebo nápad jeho týmu. Každopádně dojem na lidi, kteří se potřebují i fyzicky potkat s kandidátem, byly takové, že měli dost problém. Patřím mezi ně. Mě nebylo zle z výsledku voleb, mě bylo zle v situaci, kdy jsem si ve čtvrtek uvědomila, že si vůbec nejsem jista, že by byl Jiří Drahoš dobrým leaderem, resp. jsem vnímala, že pokud by se zásadně nezměnil, tak ne. A tak jsem byla vržena do patové situace volit (byť vzdělaného) ne-prezidenta nebo zkaženého (byť chytrého a vzdělaného) prezidenta. Je možné, že mě podobní lidé nepřišli nakonec ke druhému kolu prezidentských voleb a naopak se mobilizovali ti, kteří podpořili Miloše Zemana. 

Volila jsem ho se sebezapřením Jiřího Drahoše, protože lekce "Miloš Zeman" je pro mě už natolik přežitá a tandem Zeman - Babiš nebezpečný (přestože se může vyeliminovat ve vzájemných prezentacích moci) a snažila se doufat, že by prezidentování s dobrým týmem mohl Jiří Drahoš zvládnout. Nechávala jsem ale na Vesmíru, ať určí toho, kdo má pokračovat. Tak aby nastalo menší zlo a lekce byly pro nás čitelné. V pátek jsem měla pocit, že bude zvolen Miloš Zeman. 

Pokud by Jiří Drahoš nezvládl svoji funkci, čekala by nás jiná lekce, než s Milošem Zemanem: "Jak to, že i slušný, vzdělaný člověk může tak selhat v prezidentské funkci?" Evidentně to neměla být naše lekce (respektive si ji můžeme prožít i teď nanečisto) a evidentně to neměla být zkušenost Jiřího Drahoše, který je čestný člověk a šel do kampaně v nejlepší víře (byť zkušenosti a vědomosti nahrazoval někdy odvahou). 

?Že bych měla radost z volby Miloše Zemana, tak to věru nemám. 

Nevěšte ale prosím hlavu a nemějte pocit, že volba dopadla stejně patově, jako před pěti lety. Vůbec ne. Tehdy to byla změť různorodých kandidátů a nezkušenosti kandidátů (i Karel Schwanzenberg podcenil Miloše Zemana v závěrečné debatě a nepřipravil se dostatečně), letos probíhala kampaň mnohem profesionálněji a otevřela řadu důležitých témat v prvním kole. Představily se zajímavé osobnosti. 

Do dalších prezidentských voleb jdeme o další čtyři podstatné zkušenosti bohatší:

a) Prezidentem musí! být král. Intelektuální špička si může myslet, že ne, ale musí. Řada lidí volí i pocitově a vytěsnit ze sebe, i když je člověk superintelektuál, základní instinkty na to, kde je alespoň nějaký řád a síla a kde je chaos a ovladatelnost poradním týmem, který vlastně není poradní, ale vládnoucí, moc nejde. Možná to nemusí být nejsilnější alfa samec, ale musí být z množiny králů. A to Jiří Drahoš podle mě bohužel nebyl. Chtěli jsme mu dát šanci, aby to něj dorostl, ale to si lid a vesmír nepřál. Možná  tušil, že se to tak nemusí nikdy stát (to byl ten úbytek hlasů v posledním týdnu). Mluví pro to i to, že se mu (a jeho ženě) vlastně ulevilo, že zvolen nebyl, resp. že to všechno skončilo.  Každopádně je dobré si ponechat míru tajemství, co by se stalo, kdyby byl prezident, protože to nikdo z nás (ani on sám) nemůže vědět. Třeba by byl dobrý prezident. Z letošní prezidentské volby máme cenné zkušenosti: 

b) Prezidentem by měla být politicky zkušená osoba, nejlépe (možná nutně) politik nebo člověk s politickými zkušenostmi (např. Pavel Fischer). Zkušenosti jsou tak důležité a politické strany by měly vygenerovat ze svého středu někoho, na kom se shodnou (případně několik takových osob, které se potom utkají v debatách). Nebo takové kandidáty vyberou a osloví lidé. Nejde vařit z vody a stavět jen na slušnosti a změně. Ta musí mít nějaký fundamentální základ. 

c) Pokud chcete podpořit nějakého kandidáta, je vhodné ho i finančně podpořit. Sehnat podpisy se ještě nějak dá, ale nejen na to jsou potřeba finance, hlavně pak na tisk materiálů apod. Je to také jiné, než v posledních prezidentských volbách: byla  očekávaná větší profesionalita i v rámci schopnosti sehnat peníze do kampaně. Pavel Fischer chtěl kandidovat a připravoval se na to, ale nevěděl jak do toho s ohledem na finance a také s ohledem na rodinu (tuto informaci nemám od něj, ale od lidí těsně kolem něj, kteří to s ním prožívali, zeptám se ho na to, až bude příležitost). 

d) S kampaní je nutné začít 2,5 roku dopředu u méně známé osobnosti. Na tom se shodli politologové, sociologové i novináři. Dlouhodobá paměť se vytváří až po dvou letech a je i třeba čas na představení konkrétních vizí a kvality kandidáta prezidenta.  

Když srovnám ze své osobní zkušenosti práci týmu Pavla Fischera a Jiřího Drahoše: Oba vedli organizačně kampaň velmi dobře, Jiří Drahoš možná o trochu lépe (bylo snadnější získat materiály). Když srovnám komunikaci se zrcadlem podporovatelů, tak na tom byl lépe Pavel Fischer: Odpovídal přes svůj tým těm, kteří mu psali, že si materiály čte a také bylo vidět, že s nimi pracuje. Nevím, zda přečetl vše, co jsme mu poslali, ale každopádně růst založený nejen na přímém kontaktu s občany, ale i na reflexi písemných zpráv, byla znát. Tým Jiřího Drahoše mi na klíčová témata, kde mi bylo jasné, že Zeman Drahoše vykoupe (a skutečně tam mohl Jiří Drahoš zabodovat) odpověděl, že sice děkují, ale informací mají dost. Tak se v tom Drahoš zcela zbytečně vykoupal. 

Doufala jsem, že by Jiří Drahoš mohl být prezidentem Leadershipu, tj. on jako osobnost by procesy hledání řešení a inspirací řídil, sám měl nějaké invence a měli bychom radost z týmového výsledku. V kuloárech na dnešní debatě ale vyplynula poněkud jiná realita, kterou jsem nemohla ani dříve vyloučit, ale ani potvrdit (a samozřejmě ani dnes to není zcela berná mince): Jiřího Drahoše prý přinejmenším někteří členové jeho týmu měli skutečně jako loutku a ne jako leadera skupiny. A to by dobré do budoucna nebylo. I kdyby byli schopní, mohli by se mezi sebou vysekat a uvrhnout celý prezidentský úřad a i občany do nečitelného chaosu. Herní hřiště Zeman-Babiš je strašidelné, ale pro čím dál více občanů v základu čitelné. 

Král se nesmí bát veřejných vystoupení a těch chtěl tým Jiřího Drahoše spíše uchránit. Nejen těch televizních, ale hlavně těch menších s lidmi na veřejnosti, kde se mohl i natrénovat. Jistota se i vytváří: Jak začínal Marek Hilscher, Michal Horáček a kde jsou dnes. Nikdy bych si nemyslela, že budu učitelka a i sólově zpívat. Natož se ptát na cokoliv na nějaké veřejné debatě. Této škole chtěl tým Jiřího Drahoše možná do jisté míry uchránit (nebo to byl záměr?) a tak ta čtvrteční debata dopadla, jak dopadla. 

Přesto k Jiřímu Drahošovi chovám úctu a vděčnost: Byl důležitou postavou prezidentských voleb a právě na něm jsme si mohli uvědomit nutné cesty dál v prezidentských volbách. V tom jsem od počátku spatřovala jeho úlohu. A spolu s některými dalšími kandidáty mobilizoval občany, aby byli skutečně více občany. Věřím, že v tom budou  kandidáti pokračovat v besedách s dospělými a i ve školách. 

Kdybych si ze současných lidí měla vybrat dva kandidáty na prezidenta, tak by to byl Pavel Fischer a Mirek Topolánek. U Mirka Topolánka mi vadí jeho minulost a přestože se výrazně posunul, neznám jeho mocenské provázanosti a reakce v některých situacích (zda se změnily) a tak bych volila Pavla Fischera. Ale nejen proto: Pavel Fischer hlavně na jakékoliv nejen moje otázky dokázal odpovědět tak, že to mělo nejen jistotu,  politickou zkušenost a vizi, ale i vertikální rozměr. 

Milí politici, současní kandidáti, kdo uvažujete postavit se nejpozději za 2,5 roku do kampaně na prezidenta? Neodpovídejte, prociťujte. Bude určitě dobře, když kandidátů bude více a budou mezi sebou tříbit to nejlepší, tak jako to probíhalo letos v prvním kole. 

S úctou ke všem voličům i kandidátům Alena Kulhavá

Záznam diskuse IKDP bez kuloárních rozhovorů, které probíhaly posléze:

https://www.facebook.com/IKDPcz/videos/894495850711592/?hc_ref=ARSxEwni7uUAgaMxAHLXz-TfB7P0QggD8pwmgi4fyuB9TWOaEUeW0h7xaFMdGKTIcec

Autor: Alena Kulhavá | úterý 30.1.2018 7:11 | karma článku: 30,12 | přečteno: 3321x
  • Další články autora

Alena Kulhavá

Proč lidé oslavují Karla Gotta? Kromě jeho pěveckých kvalit? Co to vypovídá o nás?

Rozumím lidem, kteří mají potřebu dělat pocty Karlu Gottovi i těm, kterým se to vyloženě hnusí. Jak mohou existovat tak silné a legitimní dva tábory? Jaký fenomén v tom vnímám pro mladou generaci?

3.10.2019 v 23:19 | Karma: 25,26 | Přečteno: 1101x | Společnost

Alena Kulhavá

Mají mít děti ve škole o přestávce plnou svobodu na mobilech i chodbách? Odborníci různých

oblastí života s dětmi i mladými dospělými odpovídají na pět otázek týkající se tohoto tématu. Výzva pro současnou dobu najít zdravou rovnováhu v rámci zdravého rozumu i vnímání reality.

16.9.2019 v 22:21 | Karma: 25,76 | Přečteno: 813x | Společnost

Alena Kulhavá

Limity církve, které člověk hlouběji pozná až ve chvíli, kdy vejde ve větší vztah nebo

rezonance, která otevírá věci a nechává stát pouze to, co je skutečné. Ukazuje stíny tam, kde má člověk iluze a zároveň dává hlubší pochopení pro lidství a možné cesty dále. Vítejte ve dvou příbězích.

9.9.2019 v 21:55 | Karma: 22,17 | Přečteno: 467x | Společnost

Alena Kulhavá

Máme demonstrovat před Brazilskou ambasádou, nebo držet pusu a zalesnit Čechy a jít

s životní úrovní výrazně dolů? K čemu vyzývají letošní velké požáry nejen v Brazílii (kde jsou úmyslné), Africe, ale např. i Kalifornii, kde našemu světoznámému muzikantovi shořely stovky píšťal a desítky mandolín v požáru celého

28.8.2019 v 21:30 | Karma: 23,56 | Přečteno: 759x | Diskuse| Společnost

Alena Kulhavá

Jak si myslíme, že funguje církev a jaká je realita? Přináším zkušenosti z intenzivního a

zároveň širšího kontaktu jako "necírkevní" člověk v posledních 35 dnech více, než bych si na začátku prázdnin myslela. Má duchovní činnost církve dnes smysl? Pokud ano, tak pro koho? Jakou má roli ve vývoji společnosti?

20.8.2019 v 17:55 | Karma: 27,32 | Přečteno: 1216x | Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Bez krytí celníky by Březinova skupina nefungovala, řekl žalobce v závěrečné řeči

2. května 2024  12:49,  aktualizováno  15:38

Soudní projednávání vynášení informací z Celní správy členům tak zvané lihové mafie se dnes dostalo...

SPOLU paroduje heslo ANO a spojuje ho s Ruskem, premiér Fiala to hájí

2. května 2024  10:56,  aktualizováno  15:35

V kampani před volbami do Evropského parlamentu vsadila koalice SPOLU i na antikampaň. Na sociální...

Emigrantovi v USA pomohl s důchodem archiv StB, našli v něm doklad o zaměstnání

2. května 2024  15:15

Seniorovi žijícímu v USA pomohl s důchodem v ČR archiv Státní bezpečnost (StB). Právě v něm totiž...

U Prahy vykolejil v zatáčce osobní vlak. Jel 100 km/h, strojvedoucí v něm nebyl

2. května 2024  14:51,  aktualizováno  15:13

Na železniční trati mezi obcemi Čisovice a Měchenice v okrese Praha-západ vykolejil vlak. V...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 234
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1360x
Učím biologii, chemii, zeměpis, výchovu ke zdravÍ, hudební výchovu, letos i kroužek doprovodné kytary. Zároveň jsem (již jen okrajově) poradcem ve zdravém životním stylu a pro léčbu chronických onemocnění. Zpívám, zajdu občas na mši, zatancovat, miluji hudbu, přírodu, příležitostně medituji, maluji, praktikuji jógu a "vím, že nic nevím". Jsem vděčná za život na Zemi. 

Seznam rubrik