Řešení dopravy? Tak jasné!

Měla jsem dneska čas sledovat čtyřiadvacítku. Čekala jsem, že se bude diskutovat i o substituci individuální automobilové dopravě, tedy o veřejné dopravě. No, možná jsem si zrovna odskočila na chvíli do ulic, ale jestli se to stihlo za tu hodinku, tak nic moc.  

Vstávám brzy, tedy jsem zastihla i Dobré ráno. Kromě mlžného stání redaktora na mostě nad dálnicí D1 se měla otestovat doba dopravy z Říčan někam do Holešovic. Richard Samko měl vyzvednout jakéhosi profi řidiče v Říčanech, a pak se s ním prodrat přes D1 na holešovický cíl. Jak dlouho trvala zbytečná cesta do Říčan se nesdělilo, ale opačný směr trval necelou hodinu. Výjimečně! Profi řidič se de facto omlouval, že test nevyšel, protože byla mlha…, a tak zřejmě lidi nevyjeli…, a tak se jelo bezvadně. Normálně prý bývají daleko větší zácpy. Nevím, co je to daleko větší. Ale vím, že cesta vlakem z Říčan do Prahy /centrum- Hlavní nádraží/ trvá dvacet tři minuty, autobusem podle jízdního řádu o minutu déle. Za tu testovanou hodinu jely z Říčan do Prahy tři vlaky a třináct autobusů. Ze všech konečných stanic vlaků i autobusů jezdí metro. Z „Hlaváku“ do Holešovic to trvá tak pět minut. Sumasumarum, do hodiny se dostane člověk z Říčan v Praze kamkoli.

Jo, odskočila jsem si do ulic, bylo mezi devátou a desátou. I když údajně byla doprava /čti automobilová/ lepší než jindy, popojížděly pražskými ulicemi auta osazená – jak jinak – většinou jedním občanem, řidičem. Že by nějaký zoufalec přijel nocí třeba z Ostravy?! Nikoli! Devadesát procent aut mělo pražskou poznávací značku. Dala jsem si čas a udělala soukromý test. Auta kroužila kol dokola dlouho. Hledala parkoviště. Pravda, neměla jsem čas kroužení víc než čtvrthodinu sledovat.   

Prahou plují petice. Některé doplují časem až k soudu. Lidé si stěžují na hluk ze silnic. Bojují, žádají nápravu. Když dojde na otázku, mají-li „petičníci“ auta a jezdi-li s nimi, tak přikývnou. Jenže jejich auto zřejmě ten hluk nečiní, nefuní smrady a zaparkovanému před domem mu to –na rozdíl od jiných - sluší.

Praha se provrtává, kudy to jde, ulice se stávají veletoky aut. A bude hůř. Dodnes neexistuje jednotný názor, jestli neuvěřitelně drahé okruhy vůbec pražské dopravě pomohou.

Ale každý tuší a politik ví, že větší investice do veřejné dopravy by situaci vyřešily. Jenže ti, co sedí za volantem v drahých – a většinou „lízovaných“ autech - se ostatních lidí zřejmě štítí. K těmto štítivým se řadí také většina komunálních politiků. Takže se bude betonovat, asfaltovat, zprůjezdňovat… a zdražovat jízdné veřejné dopravy a rušit regionální spoje, aby lidé těmi auty prostě chtě nechtě museli jezdit… a ti komunální politici si mohli cpát kapsy „spropitným“ od investorů betonových lobby.   

 

Autor: Lenka Kučerová | pátek 18.4.2008 20:38 | karma článku: 10,86 | přečteno: 1347x

Další články autora

Lenka Kučerová

Žádám odpovědi, pane premiére

Nejsem rasista. Cestuji po celém světě. Když něco neznám, tak tam jedu. Zajímají mě lidi, nebojím se „neznámého“, snažím se vniknout do myšlení a stylu života jiných etnik. Někdy to nejde. A snad proto mám z imigrantů strach.

8.8.2015 v 18:14 | Karma: 34,04 | Přečteno: 1070x | Diskuse | Ostatní

Lenka Kučerová

280 trojských koní?

Milionové město a další oblasti na východní Ukrajině jsou vylidněna. Lidé utekli, s největší pravděpodobností do Ruska, někteří na západ. Ti co zůstali se třesou strachy pod palbou... a také už i hladem ve sklepích. Čímpak se asi tito občané provinili? Odpověď: Jsou jen oběťmi ekonomické hry velmocí a mediální nezodpovědností.

12.8.2014 v 21:30 | Karma: 35,93 | Přečteno: 1367x | Ostatní

Lenka Kučerová

Studoval Igor Hnízdo na pedagogické fakultě?

Ministr školství Chládek se zděsil hned několikrát. Úroveň vzdělání klesá...a klesá. „Někdo za to může,“ napadlo dlouholetého komunálního, jistě léta zaneprázdněného politika. Šel a od zeleného stolu, nikoli zřejmě od toho domácího. Možná by se měl spíš zeptat svých /možná dnes pubertálních/ dětí, jak vypadají hodiny a jestli potomci vůbec poznali, kdo má a kdo nemá z učitelů pedagogické vzdělání.

8.3.2014 v 14:30 | Karma: 31,20 | Přečteno: 1304x | Diskuse | Ostatní

Lenka Kučerová

Nevracet, nevracet, nevracet!!!

Pan Vít Vlnas, pověřený vedením Národní galerie na dnešní tiskovce naznačil, že církve /čti římsko-katolilcká/ vůbec netuší, že čast výtvarných děl jim byla již vrácena před dvaceti lety. Ptám se tedy: Kde tato díla jsou?

16.1.2014 v 13:35 | Karma: 28,84 | Přečteno: 2076x | Diskuse | Ostatní

Lenka Kučerová

Adresováno církvím, hlavně té katolické

Česko patří k "nejateističtějším" územím na světě. Proč asi? Jsme tolik jiní než ostatní. Nebo je to tím, že církve odpuzují lidi místo, aby je přitáhly. Neodporují často v chování samotnému Bohu?

3.1.2014 v 11:49 | Karma: 32,35 | Přečteno: 2334x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 představila TOP 10 finalistek. Máte mezi nimi favoritku?

Miss Czech Republic 2026: BIKINI CHALLENGE WINNERS
11. března 2026  7:25

Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko představila desítku finalistek pro rok 2026....

U Dvoreckého mostu už jsou jámy. Krištof Kintera promění zanedbané místo ve světelný hit

Na vyústění Dvoreckého mostu v Praze 5 vznikne „park lamp“. Jeho autorem je...
11. března 2026  12:08,  aktualizováno  12. 3.

U Dvoreckého mostu vzniká světelný park, který má přilákat turisty i místní. Okolí zkratky mezi...

Pradávní tvorové na Smíchově „přežijí“. Zanikne ovšem slavná nádražní hospoda a zmizí bariéry

Smíchovské nádraží prochází velkou proměnou.
10. března 2026  5:59

Jižní část Smíchova prochází výraznou proměnou. Vedle developerského projektu tu roste také...

Pražské ulice jsou zajímavý retroautosalon. Havlův Golf, sovětská Lada, německé Scorpio a další

Fantomasovský Citroën jsem náhodou objevil v jedné z podzemních garáží.
8. března 2026

Když pojmete procházku po městě jako výlet za automobilovými veterány, určitě neprohloupíte....

Přehled výluk 2026: DPP ohlásil 4 omezení v metru, na povrchu je oprav ještě víc

Na trase metra C mezi Kačerovem a Pražského povstání se v těchto dnech mění...
6. března 2026  18:42

Pražský dopravní podnik zveřejnil přehled plánovaných realizací nových staveb, oprav a...

Příběhy o Malé čarodějnici známé z večerníčku získají v Brně divadelní podobu

ilustrační snímek
12. března 2026  9:20,  aktualizováno  9:20

Příběhy o Malé čarodějnici, známé i díky televiznímu večerníčku, získají v brněnské Radosti...

Pohřešovaný muž z Trutnovska nalezen mrtvý, cizí zavinění policie nezjistila

ilustrační snímek
12. března 2026  9:17,  aktualizováno  9:17

Cizí zavinění smrti pohřešovaného muže z Trutnovska, jehož tělo v úterý u přehrady Labská ve...

Pomoc rodinám s vážně nemocnými dětmi. V Česku výjimečný projekt by se měl otevřít příští rok

Vizualizace usedlosti Cibulka v pražských Košířích. V dubnu 2021 areál koupila...
12. března 2026  10:56

Nadace rodiny Vlčkových staví v památkově chráněné pražské usedlosti Cibulka hospic pro rodiny s...

Práce na úpravě pelhřimovské Děkanské zahrady začnou příští týden

ilustrační snímek
12. března 2026  9:13,  aktualizováno  9:13

Pelhřimov podepsal smlouvu na úpravu Děkanské zahrady. Vyjde na více než 57 milionů korun. Park...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 75
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3320x
nezávislá reportérka a cestovatelka

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.