Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tři oříšky pro Donalda

Zdá se, že Donald Trump patří mezi šťastnější část lidstva (ve smyslu lucky), když jako teprve 5. prezident ze 45 zvítězil i přes celkový nižší počet hlasů voličů.

Volební kampaně jsou pro mě zajímavé i proto, že mám řadu let praxe v marketingových a sociologických průzkumech a vím, jak před volbami svolávají operátory, aby se naplnily potřebné kvóty dotazovaných. Naštěstí se to netýká voleb v USA. A musím říct, že když jsem sledovala dlouhou prezidentskou kampaň, byla jsem opravdu ráda, že nemusím volit. Hillary Clinton na mě působila nepřesvědčivě již, když soupeřila před osmy lety s B. Obamou v primárkách o kandidaturu za Demokratickou stranu. Připadá mi, že je extrémně ctižádostivá, ale vnitřně studená a nemá pro úřad prezidenta potřebné charisma. Někdy působí dojmem člověka stiženého nějakou posedlostí, a to v tomto případě touhou po moci. Potvrzuje to i fakt, že nyní v prezidentské kampani nepředstavila žádný výrazný program. Z těchto důvodů mě nepřekvapilo, že se nedostala do závěrečného souboje o Bílý dům v roce 2008 a trochu jsem tušila, že patrně prohraje i svoji, zřejmě poslední, životní šanci stát se první prezidentkou Spojených států.

Vyhrál tedy Donald Trump, (i když jen díky volebnímu systému), který působil opačným dojmem. Od H.Clinton se liší snad úplně vším, včetně nulových zkušeností z politiky, přes schopnost oslovit davy, po, řekněme, flexibilitu názorů a postojů. První oříšek mu tedy spadl přímo na hlavu.

Už jsem včera v internetové diskuzi napsala, že jsem opravdu velmi zvědavá, jestli se mu podaří splnit alespoň 10% předvolebních slibů. Některé analýzy hovoří o tom, že zejména získal na svou stranu dřívější demokratické voliče ze států původně rozvinutých a prosperujících zásluhou výroby v těžkém průmyslu, který se přesunul do zahraničí za levnou pracovní silou. Na mítincích s občany slíbil vrátit těmto zchudlým oblastem jejich původní bohatství navrácením oceláren z Číny. Domácí občany chce chránit před levným zbožím ze zahraničí a nezaměstnaností zavedením cel. Obávám se však, že tato slova a mnoho dalších měl připravená do volební kampaně. Myslím, že jako podnikatel má jistou představu o ekonomice a zákonech trhu, takže minimálně tvrzení, která jsou z hlediska hospodářské situace ve světě prakticky nerealizovatelná, nebyla nic jiného než klasické předvolební sliby, jaké dobře známe i z domácí scény.

Záměrně píšu "scény", protože, pokud je Donald Trump v něčem mistr, tak jistě ve výstupech před publikem. K tomu patří i změna názorů, nejen ze dne na den, ale snad i během jednoho projevu. Takže mu vlastně nemůže nikdo nic vyčítat a osočovat ho z takových věcí jako, že vykládá pohádky, mění názory, nebo dokonce vysloveně lže. Pouze mění různé role. Diváci a divačky televizních seriálů, (průměrný Američan podle průzkumu stráví 8, slovy osm hodin denně sledováním TV vysílání), hereckou rétoriku a grimasy dobře znají a když navíc performer nabídne happy end, nemá televizní divák důvod svého hrdinu nevolit. V tom je druhé štěstí v oříšku D. Trumpa.

Třetí oříšek pro nováčka v politice je politika jako taková, respektive přístup předchozích politiků, které lze asi rozdělit do dvou skupin: na kariéristy a idealisty. Voliči již nestáli o další výměnu tohoto druhu. Občané nechtějí, aby je zastupovali lidi, kteří hájí buď jen své osobní zájmy a ambice nebo se naopak starají o blaho celého světa, protože oba typy na běžného občana, lidově řečeno, z výše své funkce kašlou. Profesionální politici jsou přímo ztělesněním všeho, co souvisí s nespokojeností některé části obyvatelstva, protože jak je známo, za všechno můžou "ti nahoře". Což je někdy pravda a někdy omluva vlastní pohodlnosti. V každém případě, spolu s nečitelnou protikandidátkou, další zápas vyhraný kontumačně.

Čtvrtý oříšek už bohužel neskrývá žádné dary. Má tvrdou skořápku a uvnitř ještě tvrdší jádro. Zatím o něm nikdo moc neví, nebo spíš nechce vědět, i když vítěz a jeho okolí zřejmě něco tuší. Můj osobní názor je, že Trump svoje vítězství neočekával. Ba dokonce se ani ve skutečnosti nechtěl tolik stát prezidentem, jako upoutat pozornost na svoji osobu a hlavně svoje podnikání. V ekonomice jsme se učili, že jediný cíl podnikatele je zisk. Pokud nám bude tvrdit cokoliv jiného, abychom mu to nevěřili. Proto nevěřím, že by se po desítkách let podnikání někdo dal na cestu spasitele národa. (I kdyby ano, zázraky se dějí, tak by začal postupně od regionální politiky a nekandidoval by hned na prezidenta.)

Nicméně důvody, proč šel Trump do volby, teď už nejsou podstatné. Důležité je, jak se mu podaří čtvrtý oříšek rozlousknout. Jestli to oslavované i nenáviděné vítězství nebude spíš vítězství Pyrrhovo a diváci neuvidí místo telenovely antické drama.

Zdroj: Internet

Autor: Eliška Anna Kubičková | pátek 11.11.2016 1:51 | karma článku: 8,51 | přečteno: 435x
  • Další články autora

Eliška Anna Kubičková

Obezita není sexy

Po roce a půl home-officu jsem začala dojždět do zaměstnání a všimla jsem si extrémního množství lidí s nadváhou.

12.9.2021 v 14:00 | Karma: 23,47 | Přečteno: 868x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Tajná strategie promoření

Možná si vzpomínáte, jak před rokem nastalo překvapení, že se lidé začali hromadit v přírodě, a to i na místech, kde dřív bylo možné potkat jen lesní zvěř.

7.3.2021 v 17:44 | Karma: 17,79 | Přečteno: 580x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Nápady našich ministrů

Už delší dobu otvírám stránky sdělovacích prostředků na Internetu nebo zapínám rozhlasové zprávy s podivným pocitem děsu a hrůzy, co zase někdo z vlády nebo jejích poradců vymyslí.

27.1.2021 v 18:53 | Karma: 22,62 | Přečteno: 470x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Potěmkinovy roušky

Je už hodně únavné sledovat stále nové zprávy o tom, jak probíhá uvolňování opatření proti epidemii. Podle skutečné situace to působí dojmem, že si někteří zodpovědní nemohou zvyknout, že by skončila jejich chvíle slávy a moci.

18.6.2020 v 16:22 | Karma: 21,57 | Přečteno: 669x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Prymulovi a muškám neutečeš

Jako každý, kdo sleduje zprávy, jsem zaregistrovala názor ministra Hamáčka na možnost sesazení ministra Vojtěcha a jeho nahrazení bývalým náměstkem Prymulou. Docela mě obešla hrůza.

4.6.2020 v 19:14 | Karma: 26,98 | Přečteno: 861x | Diskuse | Osobní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Bidenovy úspěchy jsou v moderní historii nevídané, uvedla Harrisová

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  18:09

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Trump nikdy nepřizná, že to bude mít s Harrisovou těžší, říká amerikanista

22. července 2024  18:07

Podcast Joe Biden se vzdal opětovné kandidatury na prezidenta a podpořil svou viceprezidentku Kamalu...

Při nehodě tří aut se zranilo šest lidí. Pro dospělého a dítě letěly vrtulníky

22. července 2024  18:06

Při nehodě tří osobních aut u Rané na Lounsku se zranilo šest lidí. Dospělého a nezletilého s...

Zemědělci jsou v předstihu, žně již vrcholí. Úroda bude nejslabší za pět let

22. července 2024  17:39

Příznivější meteorologické podmínky uplynulého týdne umožnily sklizeň napříč celou republikou....

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1411x
Mám vzdělání a praxi v mnoha oborech, zejména v průmyslu, vzdělávání, výzkumu, umělecké tvorbě, popularizační a publikační činnosti a marketingu. Hodně se také věnuji literárním aktivitám. Vedu literární skupinu SIG Literární tvorba, vydala jsem sbírky básní Cesta za duhou./Jestli víte to, co já/, Stroj času, Když nastává odliv nadějí, Démanty v nás,  Dopisy, Na dně vesmíru našeho myšlení, básně a prózu Úlomky duhy, povídky Osudová a novelu Muškám neutečeš. Dále jsem přispěla do různých sborníků, jako například Opouštění ze soutěže Literární Varnsdorf 2016 nebo Za okny tma z prvního ročníku soutěže, kterou pořádá naše skupina. Knihy také graficky a výtvarně upravuji. Pocházím z umělecké rodiny, přispěla jsem do rodinné umělecké knihy Katalog 100 let výtvarné tvorby jedné rodiny.

Někdy v uměleckých oborech soutěžím, (mám nějaké úspěchy v literární tvorbě), ale prezentuji i malbu a fotografii, buď ve výstavních síních nebo na Internetu, jako například v této galerii https://www.e-moc-e.cz/malba-2020/. Mám ještě mnoho dalších zájmů, mezi něž patří pozorování a komentování společnosti, což dělám na blogu. Dlouho jsem vedla, dnes už neaktivní, blog http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/.