Dvůr Králové nad Labem

Když jsem plánovala výlet do Dvora Králové, někdo mi říkal: co tam budeš dělat, tam kromě ZOO nic není. Ale já věřím, že všude něco je, jen je třeba se dívat.  I to nejmenší městečko má nějakou svoji krásu a historii. 

A Dvůr Králové ji má bohatou.

Původně byla v údolí horního toku Labe, kudy procházela vojenská stezka z Miletína do Slezska, založena osada, která se jmenovala Dvůr – Chvojno. Latinský název Curia – Dvůr.

První písemná zmínka pochází z roku 1270, kdy došlo ke sporu mezi Miletínem a Hořicemi o farní právo, ve kterém jako svědek figuroval kněz ze Dvora Gottfridus de Curia.

Městečko zde založil pravděpodobně Přemysl Otakar II., který ho nechal také opevnit a opatřit čtyřmi branami s věžemi, ale teprve jeho syn Václav II. ho povýšil na městys.

Po devastujícím požáru v roce 1345 osvobodil Jan Lucemburský Dvůr od daní a udělil mu práva, která později potvrdili Zikmund Lucemburský, Jiří z Poděbrad i Vladislav Jagelonský.

V roce 1392 král Václav IV. daroval Dvůr své manželce Žofii Bavorské, která zde nechala postavit kostel Sv. Jana Křtitele. Tehdy byl název města změněn na Dvůr Králové.

Od té doby se stal věnným městem českých královen až do husitských válek, kdy se přidal na stranu husitů. Už v roce 1436 však složil slib věrnosti králi Zikmundovi Lucemburskému.

Později dostala město věnem Johana z Rožmitálu, manželka Jiřího z Poděbrad.

V roce 1572 došlo k dalšímu ničivému požáru, kdy město téměř celé lehlo popelem.

Za vlády Matyáše II. bylo v držení jeho manželky Anny Tyrolské, ale pak již následovala jedna tragédie za druhou.

V době třicetileté války bylo znovu vypáleno a vypleněno, později ve válce o habsburské dědictví a opět v sedmileté válce bylo těžce poškozeno.

Aby toho nebylo málo, bylo město postiženo také morovou ránou a dvakrát epidemií cholery. Přesto se pokaždé znovu zvedlo a pomalu rozrůstalo.

Rozvíjelo se zde tkalcovství a barvířství, což dalo základ pozdějšímu textilnímu průmyslu.

Největší slávy se mu však dostalo v době národního obrození, kdy český spisovatel a literární historik Václav Hanka objevil ve věži kostela Jana Křtitele známý Rukopis Královédvorský, který obsahoval 14 písní ze 13. století a o jehož pravosti se dodnes vedou spory.

 

Dvůr Králové má pěkné historické centrum, s krásnou budovou radnice, kde je dnes příjemná restaurace s dobrou kuchyní. V městském muzeu uvidíme mimo jiné stálou expozici vánočních ozdob, nebo můžeme navštívit galerii Zdeňka Buriana.

Nejznámější je samozřejmě zdejší zoologická zahrada. Bohužel mnoho jejích návštěvníků ani nenapadne projít si také město. Nic tam přece není...

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Marie Kubešová | neděle 12.5.2019 13:43 | karma článku: 14,85 | přečteno: 373x
  • Další články autora

Marie Kubešová

Věčné město Řím

25.4.2023 v 20:33 | Karma: 14,32

Marie Kubešová

Jak jsem bojovala s nemocí

12.10.2022 v 10:22 | Karma: 21,53

Marie Kubešová

Žamberk

1.8.2022 v 13:32 | Karma: 13,63

Marie Kubešová

Zámek Bon Repos

26.7.2022 v 17:20 | Karma: 13,21

Marie Kubešová

Heřmanův Městec

21.7.2022 v 15:40 | Karma: 12,49