Facebook - Projev demokracie i demence?

Nejdůležitější událost ze světa víte přes odkazy od vašich přátel. Největší akce roku vidíte přes pozvánky. Najdete zde celý Youtube, Celý stream.cz, celé idnes.cz, všechny fotky všeho ze všech úhlů, ale ve vší početnosti čtete vylívání srdíček pomocí statusů, srdíčka na obrázcích, na kterých jste označeni, žádosti o hraní her, které jsou odporné na pohled... Tohle všechno je Sociální Síť Facebook, o které jsme toho všichni četli tuny, megatuny a většina z nás si zde vede aktivní účet.

Facebook jako celek slouží k sjednocování lidí, kontaktů na ně, slouží dobře jako shromažďování lidí na jendom místě ve stejný čas, neboli jako pomoc při organizování. Slouží skvěle, slouží zdarma, pokud nechcete opravud servis na zlatém podnose.

Sjednocuje lidi. Za posledních 20 měsíců došlo ve 3 státech k revolucím zorganizovaným přes Facebook. Egypt, Lybie... Nelze říci, že by facebook byl roznětkou, ale byl spojovacím drátem, byl to impulz, ze kterého se pro tamní populaci stala (ačkoli pošetilá) naděje.

Ovšem Facebook je víceméně ekonomický poklad. Lidé se nechávají ovlivňovat okolím a tak si také založí profil. Na ten profil si také dají o sobě spoustu informací. Na ten profil si nafotí fotografie (co se týče žen, mnohdy i poloodvážné). Na ten profil si uloží své číslo, někdy i místo bydliště včetně adresy, většinou email. S počtem informací na každém profilu rapidně stoupá hodnota Facebooku. Extrémní nárůst se projevil v letech 2008 a 2009, kdy hodnota Facebooku stoupla o stovky procent. Kdo je tu ten, kdo dává Facebooku hodnotu? My. Takže platíme zvyšováním hodnoty tohoto celku za služby, které tato sociální síť poskytuje, proto bychom jí měli využívat, ale c ose týče osobních informací veřejně sdílených, na ty pozor.

Zvláště nezkušení uživatelé by se měli informovat o každém okénku každého serveru, kam vkládají informace. Facebook může být zneužit a s ním i vaše údaje, ale jen proto, že jste je tam napsali.

Organizování akcí přes internet je pro flegmatiky přímo rájem. Sám to vím, jsem jedne z nich. Hlavně dávejte pozor, jaké lidi zvete a co pozvaným dovolujete. Jsou známé případy, kdy se dívka rozhodla přes Facebook (dále jen FB) zorganizovat svoji oslavu narozenin a to skromně na zahradě domu jejích rodičů. Nechala akci jako veřejnou a na jejáí narozeniny nakonec dorazilo přes 500 lidí, jež musela odhánět policie. Upozorňuji, že netuším, co je na tom pravdy, ale je to velice pravděpodobné. Stačí, aby byli pozvaní čtyři lidé a každý aby pozval čtyři lidi. Ti pak pozvou další čtyři. Matematicky by stačilo vytvořit 9 "pater" pozvánek přes friendlisty a při 60%tní účasti by dorazilo tisíce lidí.

Statusy a jejich komentáře pak představují mnohdy to nejhrůznější na FB. "vybíjí se mi mobil, co budu dělat? :(" ptá se uživatelka se jménem, které se ani nepodobá úřednímu. "Dej si ho na nabíječku," zní komentář přítele tohoto profilu, který má 13 let. A právě jsem napsal nejslabší odvar. Pomocí statusů je člověk schopný vylít si celou duši všem třeba i čtyř stům přátelům a sdělit to, co by osobně řekli jen nejepšímu příteli. Je to škoda, protože přátelství osobní a čistě duševní pak může ztrácet na hodnotě.

FB Stalking. Další věcí je přidávánáí si cizích kontaktů. Kdo tohle dělá, neví, jakého rizika se dopouští. Může to sice být někdo, kdo jen sbírá lidi pro zábavu, ale může to být mnohem horší a to pravděpodobněji. Může se jednat buď o SpamRobota nebo o tzv. Stalkera, který si třeba dívku vyhledá podle statusu, poté ji obtěžuje a zkráceně jí otravuje život. A to v tom lepším případě. Může to dopadnout i pokusem o znásilnění, který pak působí nekonečně dlouhé truma. Tím, že si na FB přidáváme cizí kontakty, si pouze nabíháme na smeč a protihráč to málokdy trefí "jen" do sítě.

Dle mé objektivity Facebook neslouží jako seznamovací subjekt. Jedná se jednoduše o síť mnoha lidí, z nichž si musíte vybírat jen ty, co znáte pro prevenci zneužití dat, která jsou na vašem profilu. Jakákoliv fotka se dá prodat. Jakýkoliv telefonní kontakt je ještě cennější, tak se snažte dávat si na to pozor. Jakékoliv riskování sdílenosti může pro váš počítač dopadnout jako planeta ve filmu 2012....

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: František Kubásek | neděle 6.11.2011 12:13 | karma článku: 9,29 | přečteno: 849x