Nezdravý trh, který je závislý na 4 firmách, by mohl znamenat zkázu!

O faktu, že je aktuální situace na hlavních akciových trzích velmi nejistá, jsem se v posledních týdnech hojně vyjadřoval.

A protože je to opravdu hodně důležité, budu se tomuto tématu věnovat i dnes - tentokrát o něco konkrétněji. Zaměřím se na velmi populární a oblíbený Netflix a ještě o něco více se zaměřím na nerovnost, která na hlavních akciových indexech nastala.

Pro pochopení aktuální situace na těchto trzích je důležité pochopit termín „market breadth“ (dosl. přeloženo jako šířka trhu). Zjednodušeně řečeno se jedná o souhrn (určitý počet) akcií, které dohromady tvoří vývoj daného indexu (např. S&P 500). Když někde zahlédnete termín „good market breadth“, znamená to, že pokud daný trh (např. index S&P 500) dosahuje nových maxim (all time highs), celá řada jednotlivých akcií, které index sleduje, dosahuje taktéž nových maxim.

Tento stav je známkou zdravého trhu - věci se pohybují stejným směrem a vše dává smysl (nová maxima daného indexu dávají smysl). V opačném případě, tedy když indexy klesají, je zase zdravé, když se jednotlivé akcie nedostanou při poklesu až na svá minima.

Co se pak považuje za „bad breadth“ - tedy nezdravý trh?

Přesně to, co se děje na hlavních akciových indexech nyní! Tedy že trh (index) dosahuje nových historických maxim, ale pouze na základě dramatického nárůstu několika málo akcií. Jakmile index roste a tváří se jako zdravý trh i přesto, že většina akcií, které sleduje, má potíže, jedná se o špatný signál. Rozhodně není pro trh zdravé, když ho táhnou vzhůru jednotlivci. A pokud máte akciové portfolio, jistě to také pociťujete. Index uzavře v daný den v plusu, míří  k novým maximům, ale akcie z vašeho portfolia ztrádají…

Pro lepší pochopení celé situace si uveďme názorný příklad nezdravého trhu, se kterým se nyní potýkáme:
Pouhé čtyři firmy aktuálně nejvýkonnějšího trhu, kterým je jednoznačně Nasdaq (tedy index největších technologických firem), táhnou index S&P 500. Jedná se o Amazon, Microsoft, Apple a konečně Netflix. Tyto firmy jsou dohromady zodpovědné za 83% zisk, ze kterého se index S&P 500 v letošním roce těší!

A Netflix je na tom zdaleka nejhůře! Z dlouhodobého hlediska tato situace streamingového giganta spíše neohrozí, ale v krátkém čase by se mohl dostat do bolestivých problémů. A s blížící se earnings season (zpráva o ziscích společnosti za daný kvartál) nervozita stoupá. Poprvé za pět kvartálu totiž Netflix narazil na špatný odhad nových subscribers - a nesekli se o pár tisíc, nýbrž rovnou o milion. Méně platících uživatelů zpravidla znamená nižší příjmy a tudíž také menší zisky na jednu akcii.

Jaká byla reakce trhů? Kromě toho, že akcie Netflixu se v minulém týdnu (konkrétně v pondělí) v jednu chvíli propadly až o 14 %, indexy Dow Jones  i S&P 500 otevřely následující den (v úterý) níže. Jak jsme již zmínili, Netflix by tyto patálie neměly v dlouhodobém horizontu ohrozit, ale fakt, že něco tak „triviálního“, jako je špatný odhad nových odběratelů jedné firmy, dokáže zahýbat s výkonností dalších trhů - to je děsivé...

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Krystof Bartos | pátek 27.7.2018 7:47 | karma článku: 12,93 | přečteno: 600x